Reklama

Wiadomości

Kapsuła Czasu KGHM symbolicznym końcem obchodów 60-lecia spółki

Niedziela Ogólnopolska 52/2021, str. 36

KGHM

Miedź, sól, anody, katody i karabińczyk Ambasadora Polski Andrzeja Bargiela znalazły się w Kapsule Czasu KGHM. Firma przygotowała wyjątkową pamiątkę dla przyszłych pokoleń w miejscu odkrycia złóż miedzi w latach 50. ubiegłego wieku.

Do Kapsuły Czasu trafiły m.in. miniaturowe katody i anody z hut KGHM, kawałek rudy miedzi, kryształ soli z kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz koncentrat miedzi z Zakładu Wzbogacania Rud. Są tam również miniaturka tira, który przez kilka miesięcy jeździł po Polsce z multimedialną wystawą o KGHM (o przemyśle miedziowym), a także wejściówki na jubileuszowy koncert w Lubinie.

Obok pamiątek z oddziałów KGHM w kapsule znalazły się wyjątkowe prezenty, takie jak np. karabińczyk z wyprawy Andrzeja Bargiela. Znany z ekstremalnych wyczynów skialpinista został Ambasadorem Polski w plebiscycie organizowanym przez Polską Miedź. Karabińczyk pomagał mu w zdobyciu dziewiczego szczytu Yawash Sar II w Pakistanie w 2021 r. Polak dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii, a następnie zjechał na nartach do podstawy góry.

– Kapsuła czasu została wmurowana w najważniejszym miejscu dla Zagłębia Miedziowego: w Sieroszowicach, gdzie odkryto polskie złoża miedzi i gdzie rozpoczęła się historia KGHM. Pokazujemy przyszłym pokoleniom, co było dla nas ważne i czym żyliśmy w 2021 r. – powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

W kapsule znalazły też miejsce przedmioty przypominające o pandemii, np. etui na paszporty covidowe, które otrzymali pracownicy firmy.

Rok 2021 to rok jubileuszu KGHM, który w ciągu 60 lat stał się światowym liderem w branży wydobywczej. Firma świętowała przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Dla pracowników i mieszkańców regionu powstały także m.in. murale związane z oddziałami KGHM.

Wizualizacja przedmiotów i zawartość Kapsuły Czasu będą dostępne w aplikacji mobilnej #naMIEDZI.

Hasłem obchodów 60-lecia KGHM były słowa: „Przyszłość jest z miedzi”, bo to właśnie miedź stanowi fundament rozwoju motoryzacji – jest kluczowym elementem konstrukcji silników, szczególnie w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Miedź produkowana w KGHM znajduje się dziś w co ósmym smartfonie na świecie. Bez miedzi niemożliwa byłaby też proekologiczna transformacja energetyczna.

Reklama

Miedź znajduje zastosowanie w panelach fotowoltaicznych i turbinach elektrowni wiatrowych. Ekologia zajmuje więc naturalnie istotne miejsce wśród strategicznych celów spółki. W listopadzie zarząd firmy przyjął Politykę Klimatyczną. Główne założenia dokumentu dotyczą redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Następstwem Polityki Klimatycznej będzie Program Dekarbonizacji, który docelowo obejmie całą Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź SA.

W ramach obchodów swojego 60-lecia KGHM zorganizował szereg wydarzeń, które stanowią impulsy do rozwoju innowacji. Podczas wirtualnego hackathonu „CuValley Hack” programiści z całej Polski mogli zaprezentować projekty kreatywnie odpowiadające na wyzwania, które na co dzień stoją przed przemysłem miedziowym, takie jak przewidywanie wstrząsów i potencjalnych awarii maszyn górniczych. Co więcej – jedna ze zwycięskich drużyn właśnie rozpoczęła prace nad wdrożeniem projektu w Hucie Miedzi Głogów. Rozwiązanie ma na celu zwiększyć efektywność energetyczną pieca zawiesinowego. Z kolei inny hackathon – „Miedź Jam” skupił twórców gier komputerowych, którzy przygotowywali produkcje inspirowane czerwonym metalem.

Miedziowa spółka w 2021 r. zanotowała bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne. Podczas prezentacji wyników za III kwartał tego roku zarząd podkreślił wzrost EBITDA przy zwiększeniu wyniku finansowego netto spółki, wyższe przychody i zwiększenie wydobycia rudy miedzi. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM była wyższa o 10,1% (9M/9M) i wyniosła 574 tys. ton. Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła wynik finansowy netto na poziomie wyższym od zanotowanego po 9M 2020 o 3 590 mln zł (4,1-krotnie).

2021-12-20 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KGHM testuje na koronawirusa

Materiał prasowy /KGHM

Szczepienia przeciw grypie dla pracowników KGHM Polska Miedź S.A. oraz dodatkowe punkty z badaniami dotyczącymi koronawirusa. Koncern wzmacnia działania związane z ochroną pracowników i mieszkańców Zagłębia Miedziowego przed zagrożeniem zakażeniem SARS-CoV-2

Więcej ...

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim