Reklama

XI Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych

Święto "Turków"

Niedziela przemyska 21/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31 Straży Grobowych oraz 14 orkiestr z regionu wzięło udział w XI Podkarpackiej Paradzie Straży Wielkanocnych, jaka 27 kwietnia br. odbyła się w Łańcucie. Imprezę zorganizował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i obchodzący 30-lecie działalności Miejski Dom Kultury w Łańcucie.
To niezwykłe w treści i formie wydarzenie religijne i kulturalne rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM. Przewodniczący nabożeństwu ks. prał. Władysław Kenar zwracając się do ponad 1500 strażników przybyłych na uroczystość, podkreślił głębokie znaczenie i rolę, jaką spełniają warty przy Bożym Grobie. - Jesteście strażnikami umęczonego Ciała Chrystusa i nie wstydzicie się tej prawdy. To zaszczyt, przywilej, ale również zobowiązanie. W tej funkcji kryje się wyznanie wiary i miłość do Chrystusa, który zwyciężył grzech, śmierć i otworzył nam bramy Nieba. Świadectwo wiary waszej niech ubogaca was samych, wasze rodziny i parafie, w których czuwacie przy Bożych Grobach - zaznaczył kaznodzieja.
Po nabożeństwie, na Rynku Miejskim odbyła się musztra paradna z udziałem wszystkich straży. Obserwatorzy tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości, mogli podziwiać bogato zdobione stroje poszczególnych oddziałów, wzorowane na polskiej tradycji wojskowej, począwszy od kosynierów, po fantazyjne, różnobarwne mundury galowe i uniformy żołnierskie. Niezwykle widowiskowa była też sama parada oraz figury i zwroty prezentowane przez oddziały, jak np. formowanie krzyża, gwiazdy, serca czy chodzenie w czworokąt wokół sztandaru, wymagające perfekcji, przygotowania i nie lada kunsztu. Zgodnie z tradycją komendanci poszczególnych straży otrzymali pamiątkowe dyplomy i wazony upamiętniające tegoroczną paradę. Pokazom musztry paradnej oddziałów towarzyszyły występy Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i Grupy Marżonetek z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Straże Grobu Bożego to jedna ze starszych, a zarazem piękniejszych tradycji wielkanocnych zapoczątkowana przez Zakon Bożogrobców. Innym przejawem zwyczajów Wielkiego Tygodnia w naszej archidiecezji są Turki - tradycja poświęcona pamięci oddziałów Jana III Sobieskiego powracających z odsieczy wiedeńskiej, którzy w okresie Triduum Paschalnego zaciągali straże przy Grobie Chrystusa. Mieli ze sobą liczne łupy wojenne, atrybuty tureckie, skąd wzięła się ich nazwa. Inne przekazy wspominają o tureckich jeńcach wojennych, którzy przechodząc na chrześcijaństwo pasowani byli na strażników Grobu Bożego. Tradycja Turków to zwyczaj dość powszechny na ziemi przeworskiej, m.in. w Gniewczynie i Tryńczy. Popularne są również tzw. Grobowszczaki - młodzieńcy odziani w stroje z przewagą elementów wojskowych i strażackich, mieszającymi się z ludowymi detalami, którzy podobnie do Straży Grobowych i Turków trwają przy Grobie Zbawiciela. Ich obecność na straży umęczonego Ciała Chrystusa pozwala wiernym odnieść wrażenie, że nawiedzają właśnie ten jedyny, jerozolimski Grób Boży. W opinii etnografów Podkarpacie jest jedynym regionem w kraju, gdzie zwyczaj zaciągania wart grobowych wciąż znajduje naśladowców. Cieszy również fakt, że coraz częściej kontynuatorami tej jedynej w swoim rodzaju tradycji są ludzie młodzi, a jednym z warunków przynależności do formacji jest nienaganna opinia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...