Reklama

Niedziela Małopolska

Kolędowanie pod Giewontem

Wspólne kolędowanie w Zakopanem związane jest z tradycją góralską

Organizator

Wspólne kolędowanie w Zakopanem związane jest z tradycją góralską

Od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do 2 lutego, potrwa w Zakopanem XIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia zakopiańskiego festiwalu zaczęła się w 2008 r. – Trzynaście lat temu miasto Zakopane, wraz z tutejszymi parafiami, postanowiło przybliżyć wiernym tradycję kolędowania i zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do tego, aby wspólnie w okresie bożonarodzeniowym śpiewać kolędy. Tak rozpoczęliśmy festiwal kolęd i pastorałek, który trwa do dziś – wspomina w rozmowie z Niedzielą Joanna Staszak, dyrektor festiwalu.

Nasza rozmówczyni zwraca także uwagę na systematyczny rozwój inicjatywy. – Pierwsze koncerty odbywały się w głównych kościołach miasta. Z każdym rokiem festiwal nabierał coraz większego rozmachu, w tej chwili organizowany jest we wszystkich świątyniach Zakopanego. Na festiwal, oprócz lokalnych artystów, zapraszamy też zespoły z całej Polski. W tym roku wydarzenie rozpoczynamy w Wigilię Bożego Narodzenia. Pierwszy koncert odbędzie się przed pasterką w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Następnie zostanie zrealizowany bogaty program koncertów, które potrwają do 2 lutego – zapowiada dyrektor Joanna Staszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Festiwalowe wydarzenia upowszechniają podhalańską tradycję i kulturę. Zauważają to zarówno słuchacze, jak i organizatorzy. – Zdecydowanie nasz festiwal wpisuje się w ideę pielęgnowania góralskiej tradycji związanej ze śpiewaniem kolęd i pastorałek. Jego celem jest przybliżyć to nasze dziedzictwo i przede wszystkim pokazać te pastorałki, które były tworzone tutaj, pod Giewontem, przez lokalnych artystów. Opowiadały one o życiu pod Tatrami. Jak mówi tytuł festiwalu, górale wierzą w to, że Pan Jezus co roku rodzi się pod Giewontem, w naszych sercach góralskich – zauważa Joanna Staszak.

Pani dyrektor zaznacza, że oprócz muzyki i śpiewu podczas koncertów zobaczyć można także bardzo ciekawe elementy kultury górali. – Mamy sporo głosów od ludzi, którzy przyjeżdżają do nas, że wszystkie te koncerty są piękne. Goście chętnie przychodzą kolędować z różnymi artystami, ale jednak najbardziej lubią słuchać góralskich wykonawców. Oprócz śpiewu i lokalnej muzyki jest także ubiór góralski, są obecne nasze tradycje Bożego Narodzenia. Niejednokrotnie zespoły pokazują także obrzędy związane z kolędowaniem, fragmenty szopki góralskiej – mówi Joanna Staszak.

Do wspólnego kolędowania zapraszają także proboszczowie zakopiańskich parafii. – Okres Bożego Narodzenia jest to czas radości z przyjścia Mesjasza, Jezusa Chrystusa na ziemię. Śpiew kolęd bożonarodzeniowych w kościołach przynosi radość wszystkim, którzy w takich koncertach uczestniczą. Podczas festiwali kolęd i pastorałek jest okazja nie tylko do wsłuchiwania się, ale także włączenia się we wspólny śpiew. Dlatego też już od trzynastu lat organizowany jest w Zakopanem festiwal, na który serdecznie zapraszamy mieszkańców, ale także wszystkich turystów – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Filipiak, dziekan regionu i dodaje: – Jest to wspaniała okazja, aby w tym niełatwym czasie na chwilę zapomnieć o trudnościach oraz poczuć radość z narodzenia Chrystusa Pana.

Bardzo ważna jest także rocznica towarzysząca tegorocznemu festiwalowi. Będzie on bowiem rozpoczęciem roku jubileuszowego w 25. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem abp. Marka Jędraszewskiego. Program wraz z informacjami o występujących zespołach można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: festiwale.zakopane.pl/festiwal-koled.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-20 20:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

26. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Materiały prasowe

Jeszcze przez niemal tydzień, do 26 listopada, na stronie www.mfkip.pl można zapisać się do uczestnictwa w 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie

Więcej ...

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

2024-11-20 10:19

carloacutis.com

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku, w Dniu Dzieci i Młodzieży w kontekście Jubileuszu (30 maja do 1 czerwca), dokona kanonizacji błogosławionego Karola Acutisa.

Więcej ...

Kościół jest domem dla wszystkich, szczególnie dla tych, których zranił

2024-11-22 10:58
Wiceprzewodniczący KEP Abp Józef Kupny

Episkopat.pl

Wiceprzewodniczący KEP Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny odniósł się do przełomowego spotkania biskupów z osobami skrzywdzonymi w Kościele. - To niezwykle ważny krok w pójściu razem naprzód. Razem. Tak, jak razem usiedliśmy w kręgu. Wspólnie daliśmy wyraźny sygnał, że Kościół jest domem dla wszystkich. A szczególnie dla tych, którzy doznali krzywdy - mówi metropolita wrocławski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Święci i błogosławieni

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...