Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 9

Rok Prymasa Jasnogórskiego

Rok 2022 na Jasnej Górze będzie nadal dziękczynieniem za ubiegłoroczną beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Wyniesienie na ołtarze tego wielkiego pasterza, kapłana i Polaka było najważniejszym wydarzeniem minionego roku.

Jasna Góra, miejsce tak bliskie sercu prymasa, niemal od jego śmierci, a więc od 1981 r. przygotowywała się do tej beatyfikacji. Czas przed 12 września był jednak szczególnie intensywny. Otwarta została nowa wystawa Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia bł. kard. Stefan Wyszyński, odbył się koncert – oratorium Soli Deo Per Mariam, ukazała się książka Głos z Jasnej Góry, która zawiera antologię jasnogórskich przemówień prymasa. Uroczyście przekazane zostały jego relikwie, które umieszczono blisko Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Dzień beatyfikacji upływał w duchowej łączności ze świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. W jasnogórskiej kaplicy odprawiona została jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za nowego błogosławionego Kościoła w Polsce.

Na ten czas bardzo czekał 103-letni o. Jerzy Tomziński, który był bliskim współpracownikiem kard. Wyszyńskiego, uważał go za swego duchowego przewodnika i ojca i modlitwą o uwolnienie prymasa zapoczątkował tradycję Apelu Jasnogórskiego. Udział w beatyfikacji był dla sędziwego paulina ostatnim publicznym wydarzeniem. Ten „człowiek Jasnej Góry” zmarł 14 listopada 2021 r.

Ze św. Janem Pawłem II

Ważnym wydarzeniem minionego roku na Jasnej Górze było otwarcie nowej kaplicy – św. Jana Pawła II. W jej centrum znalazły się relikwiarz z krwią papieża, jego akt zawierzenia: Totus Tuus, pastorał oraz duży obraz z jego wizerunkiem w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. W sierpniu była obchodzona 30. rocznica tego niezwykłego wydarzenia. Dotarły tu znaki ŚDM, odbyły się koncerty, w tym Abba Ojcze. Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Reklama

Paulini po raz pierwszy pokazali papieskie czarne BMW – samochód jest na wystawie w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha.

Fenomen trwa

Pandemia nie zatrzymała fenomenu pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Dotarło tu aż 213 kompanii, a w nich prawie 74 tys. pątników. Przybyło też ponad 200 grup rowerowych i 15 biegowych.

Pielgrzymowanie AD 2021 było wielką modlitwą o ustanie pandemii COVID-19, ale także za rodziny, młodzież, Polskę i Kościół. „Rekolekcje w drodze” stanowiły też przygotowanie do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Pątnicy poznawali jego życie i duchowość, rozważali jego słowa i szukali ich aktualności.

Jasnogórski flesz

• Jasna Góra 17 grudnia pożegnała śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę archidiecezji częstochowskiej. To tradycja Kościoła częstochowskiego, że celebra pożegnania kolejnego „ministra Matki Bożej”, jak nazywają siebie biskupi częstochowscy, rozpoczyna się u tronu Matki, w jasnogórskim sanktuarium.

• W 2021 r. Jasna Góra w maju znalazła się na szlaku różańcowej modlitwy w łączności z Ojcem Świętym i sanktuariami świata. W podziękowaniu za włączenie się w ten światowy maraton o ustanie pandemii otrzymała od Franciszka specjalny dar – kryształowy różaniec.

• Modlitwą na Jasnej Górze rozpoczęły się w marcu ogólnopolskie obchody ogłoszonego przez papieża Roku Rodziny „Amoris laetitia”. Odbyło się zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski.

• Odsłonięta została tablica upamiętniająca Cud nad Wisłą 1920 r. z tekstem Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

• Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu pielgrzymów odrestaurowane zostały organy w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej i rozpoczęła się renowacja 200-letnich tzw. organów godzinkowych.

• W maju w nowej odsłonie rozpoczęło pracę Biuro Prasowe @JasnaGóraNews. Informacje z sanktuarium przekazywane są w wiadomościach Radia Jasna Góra, na Twitterze, Facebooku i Instagramie, a także na stronie: jasnagora.com .

• W 2022 r. w uroczystość Królowej Polski, 3 maja, odbędzie się narodowe dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Uroczyście obchodzone będzie też (28 maja) pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

2021-12-27 12:46

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - Polska gra z drużyną Messiego o 1/8 finału, trudne zadanie Danii

2022-11-30 07:05

Adobe Stock

Polscy piłkarze w przypadku co najmniej remisu w środę z Argentyną w Dausze na pewno awansują do 1/8 finału mistrzostw świata - po raz pierwszy od 1986 roku. W grupie D ten cel osiągnęła już Francja, która zagra z Tunezją, a w trudnej sytuacji jest rozczarowująca na razie Dania.

Więcej ...

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

Więcej ...

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

PAP/EPA/Georgi Licovski

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...