Reklama

Wiara

Orszaki wróciły

Bożena Sztajner/Niedziela

Trzej Królowie znów wyjdą na ulice polskich miast i wsi. Kolorowe i radosne świętowanie będzie jednak przebiegać w reżimie sanitarnym.

Orszak Trzech Króli po raz czternasty przejdzie przez Polskę, aby kolędowo i radośnie świętować Epifanię. Orszaki wyruszą w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”, a cały przebieg wydarzenia będzie zgodny z aktualnymi wytycznymi sanepidu i Ministerstwa Zdrowia – mówi w rozmowie z Niedzielą Anna Murawska, reżyser i scenarzystka orszaku Trzech Króli. Pomysłodawcy wyjaśniają także znaczenie tegorocznego hasła. – Scenariusz ma pokazać, jak ważne są dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. Dzień dziś wesoły! – śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań promienieć radością.

Światowa inicjatywa

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 r., a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z lokalną kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją.

Odbywa się w siarczystym mrozie czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci szkolne oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel: świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruje, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

– Udział w orszaku każdego roku pozwala mi jeszcze lepiej poczuć świąteczny klimat. Wychodząc na ulicę, mogę publicznie przyznać się do Jezusa i uwielbić Go razem z innymi w tajemnicy Wcielenia. To dla mnie zawsze wielka radość – mówi Niedzieli p. Krzysztof z Warszawy.

Miejsce dla rodzin

Organizatorzy zwracają także uwagę na liczny udział w orszakach rodzin z dziećmi. Te ostatnie stanowią największą grupę aktorów: są rycerzami i dwórkami, aniołkami i pastuszkami. To dzieci najgłośniej śpiewają kolędy i najszczerzej współczują marznącemu w szopce Dzieciątku. Warto przeżywać Święto Objawienia Pańskiego wraz z Orszakiem Trzech Króli i pokazywać dzieciom nadzieję, którą niesie Narodzenie Zbawiciela. W przygotowanie Orszaku Trzech Króli chętnie włącza się również młodzież.

Reklama

Tegoroczne wydarzenie będzie miało swoje miejsce w sieci. Dla każdego, kto nie będzie mógł wziąć w nim udziału osobiście, organizatorzy, we współpracy z młodzieżą, przygotowali szereg internetowych atrakcji. 6 stycznia na stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli” (OTK) zobaczymy „Orszak on-line”, a w nim Pokłon Trzech Króli w Warszawie, ciekawe teksty oraz nagrane wcześniej sceny jasełkowe przygotowane przez młodzież ze szkół podstawowych i średnich. – Zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania na rzecz dobra wspólnego przynoszą radość i uczą wspólnej pracy, dzielenia się swoim czasem, ofiarwywania wysiłku – informuje reżyser orszaku.

Żywe świadectwo

Barwne korowody orszaków są nie tylko dobrym sposobem na rodzinne spędzenie czasu w święto. To przede wszystkim odważne wyznanie wiary w tych niełatwych czasach. – Orszak Trzech Króli jest przyznaniem się do Jezusa. Jednocześnie przypomina, że do Jezusa może przyjść każdy. Pogańscy Mędrcy również zostali zaproszeni, aby pokłonić się Zbawicielowi. Dlatego świadectwem wiary jest nie tylko nasza obecność na tym wydarzeniu, ale również zaproszenie tych, którzy, jak Trzej Królowie, są jeszcze daleko od Boga – mówi z entuzjazmem Anna Murawska.

Zeszłoroczna edycja orszaku, ze względu na pandemię, miała inną niż zwykle formę. W tym roku zgłoszonych miast jest już sporo. Przemarszom towarzyszyć będzie także wiele atrakcji. – Dwa lata temu orszak wyruszył w 900 miastach, rok temu odbył się w uproszczonej formie w 2,5 tys. miejsc. W tym roku napływają zgłoszenia z setek miejscowości, co świadczy o niegasnącej potrzebie świętowania Epifanii wraz z orszakiem. Na stronie Fundacji jest mapa z zaznaczonymi miastami, w których się on odbędzie. Znajdziemy tam również zaproszenie do licznych konkursów: szopek, plastycznego, poetyckiego czy kolędowego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 6 stycznia na antenie TVP. Fundacja OTK przygotowała Grę Miejską dla rodzin – „Spacer Orszakowy”, zachęca również do wzięcia udziału w Challenge’u Kolędowym połączonym ze zbiórką pieniędzy dla szkoły Eastlands w Kenii. Szczegóły wszystkich propozycji można znaleźć na www.orszak.org – informuje Anna Murawska.

2021-12-27 12:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dar dla każdego

Maleńki Jezus jest darem dla każdego

Małgorzata Borkowska

Maleńki Jezus jest darem dla każdego

Maleńki Jezus jest darem dla Maryi i Józefa, jest darem dla pasterzy, którzy jako pierwsi pokłonili się Jezusowi, jest darem dla Mędrców ze Wschodu

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Zrozumieć siebie

2022-12-05 16:40

Klaudia Piechowiak

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...