Reklama

Jak Polski Ład wspiera rodziny

1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie rodzinny kapitał opiekuńczy – kolejny element polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. To 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

Rząd Zjednoczonej Prawicy w centrum swoich działań od początku stawia rodzinę. To m.in. programy: „Rodzina 500+”, „Dobry Start”, „Mama 4+”. Tylko w ramach tego pierwszego do końca roku do rodzin trafiło blisko 175 mld zł. Ponaddwukrotnie zwiększyła się w tym czasie dostępność miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3 dzięki rozwojowi programu „Maluch+”. Dzisiaj to blisko 211 tys. miejsc w ramach opieki żłobkowej.

Inwestycja w rodzinę

Inwestowanie w rodziny jest sukcesywnie i stale zwiększane. Budżet programu „Maluch+” ma wzrosnąć trzykrotnie – do 1,5 mld zł rocznie. W ramach „Dobrego Startu” w latach 2018-21 do rodzin trafiło ponad 5,2 mld zł, w ubiegłorocznej edycji objętych nim było prawie 4,5 mln dzieci. Z Karty Dużej Rodziny korzysta już 1,1 mln rodzin.

Z jednej strony programy skierowane do rodzin z dziećmi to odpowiedź na oczekiwania Polaków, dla których rodzina jest najważniejszą wartością; z drugiej – odpowiedź na negatywne trendy demograficzne.

– 98% Polaków deklaruje, że chce mieć dzieci. Naszą rolą jest tworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli komfort podejmowania decyzji prokreacyjnych i wychowywania dzieci. Rodzinny kapitał opiekuńczy jest właśnie takim instrumentem. Ma zapewnić rodzicom małych dzieci wsparcie w ich wychowaniu, dać poczucie bezpieczeństwa – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla kogo?

Rodzinny kapitał opiekuńczy to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice sami wybiorą sposób wypłacania świadczenia oraz zdecydują, na co przeznaczą te pieniądze. Świadczenie może być wypłacane po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez 2 lata. Bez kryterium dochodowego, świadczenie nie będzie też opodatkowane.

– Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia, kiedy kończy się urlop rodzicielski, a przed możliwością posłania dziecka do przedszkola jest to, z punktu widzenia opieki nad dzieckiem, najbardziej wymagający dla rodziców czas. Wtedy też często zapadają decyzje ws. posiadania kolejnych dzieci. Chcemy, żeby rodzice mieli wybór i komfort podejmowania decyzji – tłumaczy min. Maląg.

Reklama

W 2022 r. świadczenie obejmie ok. 615 tys. dzieci. To ok. 3 mld zł dodatkowego wsparcia dla rodzin.

Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić za pośrednictwem portali Emp@tia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej), PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Środki będą przekazywane na wskazane konto bankowe, w wybranych kwocie i okresie wypłacania.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte kapitałem, będą mogli skorzystać z dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w maksymalnej wysokości 400 zł miesięcznie. Środki te będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki (w wysokości nie większej niż równowarość opłaty ponoszonej przez rodziców). Według szacunków, tym świadczeniem zostanie objętych ok. 110 tys.dzieci.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 kwietnia. Jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 maja 2022 r., dofinansowanie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

Inwestycja w przyszłość

– Rodzinny kapitał opiekuńczy to kolejna ważna inwestycja w rodziny. To także dowód zaufania polskim rodzinom, docenienie ich znaczenia i niezmiernie ważnej roli w społeczeństwie – mówi min. Maląg.

2021-12-27 12:46

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09
Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu