Reklama

Wspieramy rolniczą codzienność

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W jubileuszowej konferencji udział wzięło wielu znakomitych gości z kraju i zagranicy, na czele z wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Derą i prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik. Odtworzono także nagranie z gratulacjami przesłane przez komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

List gratulacyjny do kierownictwa Kasy oraz uczestników konferencji skierował prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki: „Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z sukcesem realizuje postawione przed nią zadania. Tak w przeszłości, jak i teraz skutecznie dostosowuje się do wyzwań naszych czasów. Państwa aktywność, w tym działania prewencyjne, na rzecz zapewnienia rolnikom bezpieczeństwa pracy, godne są najwyższego uznania”.

Wicepremier Henryk Kowalczyk pogratulował Kasie sukcesów w dziedzinie ubezpieczeń oraz podkreślił znaczenie jej licznych działań prewencyjnych dla podnoszenia poziomu bezpieczeństwa życia i pracy w gospodarstwach rolnych. Ponadto polscy rolnicy w przypadku wystąpienia urazu podczas pracy mogą korzystać z rehabilitacji leczniczej w jednym z sześciu centrów rehabilitacji rolników KRUS. KRUS daje rolnikom poczucie bezpieczeństwa i cieszy się ich zaufaniem, tak dużym, że prawdopodobnie nie przewidzieli tego nawet jego twórcy w 1991 r. – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk podczas swojego przemówienia, dziękując prezes KRUS dr Aleksandrze Hadzik i ponad 6 tys. pracowników Kasy.

Prezes KRUS przypomniała, że „Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powstała w 1991 r. jako odpowiedź na potrzeby polskiego rolnictwa, stając się zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników gwarantem zabezpieczenia socjalnego, jak również systemem świadczeń wspierającym rolniczą codzienność. (...) Po raz pierwszy w historii polscy rolnicy uzyskali własny system emerytalno-rentowy uwzględniający ich podmiotowość”. Podziękowała również wszystkim byłym i obecnym pracownikom Kasy: – Łączy mnie z Kasą więź nie tylko zawodowa, lecz także emocjonalna. Poznałam tu wielu wspaniałych ludzi ze wszystkich szczebli urzędniczych, znam ich pracowniczą wartość, niejednokrotnie również sprawy pozazawodowe. Jestem dla nich pełna szacunku i uznania i wiem, że sprawne funkcjonowanie KRUS jest ich zasługą.

Reklama

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom KRUS – krzyży zasługi oraz medali za długoletnią służbę nadanych przez Prezydenta RP.

Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich: „Zmiany w systemie ubezpieczenia społecznego rolników”, moderowany był przez prof. dr. hab. Mariana Podstawkę, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego, członka Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP. Prelegentami byli: wicepremier Henryk Kowalczyk, prezes Aleksandra Hadzik, członek Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, członek Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Jacek Adamczuk.

Drugi z paneli dotyczył zachowania odrębnego systemu ubezpieczenia społecznego rolników. Miał charakter międzynarodowy i prowadzony był przez dr. Ericha Kocha, dyrektora pionu ds. administracji i komunikacji SVLFG. Uczestnikami byli: prezes zarządu niemieckiej Instytucji Ubezpieczeniowej na rzecz Rolnictwa, Leśnictwa i Ogrodnictwa (SVLFG) Arnd Spahn, prezes fińskiego Zakładu Ubezpieczenia Społecznego Rolników (MELA) Päivi Huotari, prezes francuskiej Rolniczej Kasy Wzajemnej Pomocy Socjalnej (MSA) Pascal Cormery, zastępca prezesa KRUS Monika Rzepecka.

2021-12-27 12:46

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

Więcej ...

Co szóste dziecko wzrasta w regionie ogarniętym konfliktem

2022-12-01 17:48

Pixabay

Co szóste dziecko na świecie dorasta w regionie objętym konfliktem – alarmuje organizacja pomocy dzieciom Save the Children. Jak wynika z opublikowanego 30 listopada raportu „Wojna przeciw dzieciom” przygotowanego przez Save the Children i Instytut Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), w 2021 roku nawet 230 milionów dzieci mieszkało w obszarze szczególnie niebezpiecznym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...