Reklama

Zdrowie

Miodowe kuracje

Leczenie kaszlu miodem

Niedziela Ogólnopolska 1/2022, str. 47

Adobe Stock

Kaszel można w domowych warunkach skutecznie leczyć przez podawanie choremu miodu, inhalacje miodem oraz apikowanie środków napotnych.

Kaszel to wynik podrażnienia błony śluzowej układu oddechowego przez wydzielinę powstającą w tym układzie na skutek wytworzonego stanu zapalnego. Świadczy o powstałej chorobie dróg oddechowych. Kaszel suchy, bez odkrztuszania, sygnalizuje rozpoczynającą się chorobę. Kaszel wilgotny natomiast, połączony z odkrztuszaniem, świadczy o rozwiniętym już stanie zapalnym. Ten ostatni wywołuje wydzielina – wynik powstałego stanu zapalnego.

Dobre efekty zdrowotne przynoszą np. dwie łyżeczki do herbaty miodu rozpuszczonego, na kilka godzin przed spożyciem, w połowie szklanki ciepłej wody czy mleka i zażywane dwa razy dziennie, w tym także przed snem. Enzym o nazwie oksydaza glukozy, dodawany wśród innych komponentów przez pszczoły do miodu podczas procesu jego wytwarzania, w rozcieńczonym miodzie namnaża się bardzo intensywnie. To właśnie ten enzym działa antybakteryjnie i antywirusowo, czym przyspiesza proces powrotu chorego do zdrowia. Wypijanie codziennie szklanki wody z rozpuszczonym w niej, ok. kilku godzin przed spożyciem, miodem (np. wieczorem i rano) daje gwarancję uniknięcia przeziębienia nawet przez całe lata.

Na uporczywy kaszel

Dość często się zdarza, że po przebyciu przeziębienia lub grypy przez dłuższy czas chorego gnębi uporczywy kaszel. Zdecydowaną poprawę przynosi stosowanie naparu z ziela macierzanki piaskowej z miodem. W tym celu czubatą łyżkę suchego zioła macierzanki zalewamy wrzątkiem i trzymamy pod przykryciem do wystudzenia. Następnie, po odcedzeniu, dodajemy 1-2 łyżki stołowe miodu i zażywamy po łyżce 4-5 razy dziennie.

Reklama

Skuteczne jest też – przy przedłużającym się, już po wyzdrowieniu, kaszlu – zażywanie, po łyżeczce do herbaty, do 3 razy dziennie mikstury sporządzonej z wymieszanymi ze sobą: 250 g miodu z sokiem z jednej cytryny oraz z dwiema łyżkami stołowymi gliceryny. Preparat ten jest skuteczny i bezpieczny, dlatego mogą go przyjmować zarówno dorośli, jak i dzieci.

Miód dla dzieci

Jeśli chodzi o dzieci powyżej 1. roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca miód jako środek pomocny w leczeniu kaszlu i przeziębienia oraz zakażeń górnych dróg oddechowych, gdyż miód ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i uśmierzające, a jest przy tym dostępny, tani i, co istotne, nie przynosi działań niepożądanych. Ta rekomendacja oparta jest na badaniach naukowych, które potwierdzają, że miód ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające, a równocześnie uwalnia cytokiny, czyli substancje biorące udział w procesach odpornościowych organizmu. Podawanie więc dzieciom, w zależności od wieku, od połowy do dwóch łyżeczek do herbaty miodu przed snem wydatnie zmniejsza objawy kaszlu powstałego w wyniku zakażenia górnych dróg oddechowych. Ponadto miód jest bardziej skuteczny niż silne leki przeciwkaszlowe. Nie wywołuje też zawrotów głowy, zaburzeń przewodu pokarmowego, a dodatkowo można go podawać dzieciom z astmą oskrzelową. Przy tej ostatniej chorobie nie wolno stosować wielu syntetycznych środków. Podawanie miodu zmniejsza nocny kaszel u dzieci nawet o mniej więcej 47%, w porównaniu z tymi dziećmi, którym miodu nie podawano, a leczone były innymi środkami.

2021-12-27 12:46

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o pokój na Ukrainie

2022-12-09 07:18

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek popłakał się, modląc się w czwartek na Placu Hiszpańskim w Rzymie za Ukrainę i przerwał na chwilę odczytywanie tekstu modlitwy. Nawiązując do swojego wzruszenia, powiedział potem: "Wielki ból, wielki, porażka dla ludzkości".

Więcej ...

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Więcej ...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?