Reklama

Niedziela Kielecka

Piękno stworzenia

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

T.D.

Wzruszający wieczór literacki o św. Jana Pawle II, WDK, Kielce

Wydarzenie zainspirowało pisarzy i poetów, aby uczcić pamięć o św. Janie Pawle II, szczególnie jej wątki lokalne.

Sześćdziesiąt jeden osób starszych i młodszych zmierzyło się z materią słowa, uczestnicząc w konkursie „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”.

Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas gali w grudniowy wieczór, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, z udziałem ludzi pióra oraz bp. Mariana Florczyka, inspiratora wydarzenia.

Idea

– Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy uczcić 30-lecie obecności Jana Pawła II na Ziemi Świętego Krzyża – mówił bp Marian Florczyk, podkreślając znaczenie piękna i poezji w przestrzeni publicznej oraz zaangażowanie w inicjatywę tak wielu ludzi. – Byli to nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, co mnie raduje, bo dzięki temu uczciliśmy wizytę Jana Pawła II w Kielcach nie tylko w sposób religijny, celebrując w Masłowie Eucharystię z niepełnosprawnymi, ale też społecznie, literacko – podkreślił bp Florczyk.

Teraz wspólnie z organizatorami zachęcamy do twórczych przemyśleń a propos drugiej edycji w 2022 r.

Konkurs miał zasięg wojewódzki. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub opowiadania/wspomnienia. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: do 19 lat i od 20 lat. Nadesłano 22 opowiadania i 39 wierszy.

Chwilo, trwaj

Utwory inspirowane życiem i twórczością Jana Pawła II zaprezentowali artyści, związani z okręgiem kieleckim Związku Literatów Polskich. Rangę pierwszej edycji konkursu podkreślił jego prezes Stanisław Nyczaj, który przeczytał swój wiersz Z listu do Jana Pawła. Twórczością związaną z utrwaleniem pamięci o papieżu Polaku podzieliły się także poetki i pisarki Beata Kępińska z Kielc i Zofia Walas z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wiersze Anny Błachuckiej z Małogoszczy, Ireny Paździerz, Władysławy Szproch, Romualda Bielendy z Kielc odczytał aktor Lech Sulimierski. Spotkanie z literatami zakończyła poetka i przewodnicząca jury konkursowego, Anna Zielińska-Brudek, której opowiadanie W jesienne wykopki zdarzył się cud, znalazło się w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia. Autorka oczami nastolatki odtworzyła historyczne chwile sprzed lat – wybuch radości po wyborze kard. Wojtyły na papieża. Publiczność mogła też usłyszeć fragment opowiadania napisanego przez bp. M. Florczyka, pt. Był taki wieczór, opublikowanego w książce Dzień pierwszy. Wspomnienia, w której ponad 300 osób z całego świata: polityków, artystów, pisarzy czy naukowców odtworzyło swoje przeżycia po pamiętnym konklawe.

Reklama

Zielińska-Brudek ocenia: – Prace konkursowe w różny sposób pokazały głębię wrażliwości, zadumy, refleksji, piękno przyrody i – najważniejsze – piękno człowieka. „Nie lękajcie się, znam drogę/ostrożnie kamienie bywają śliskie/między nimi ciernie/spokojnie, jestem przewodnikiem” – pisze Łukasz Wilczkowski z Kielc, laureat I miejsca w kategorii poezja, od lat 20. Z kolei 10-letni Jakub Kołomański ze Skorzeszyc, laureat II miejsca, przekonuje, że „myśli biegną ku ziemi/wiara ulatuje ku górze”.

Jury oceniające opowiadania nie miało wątpliwości przy wyborze zwycięzcy I miejsca w kategorii do lat 20. Została nią Michalina Ryńska z Jędrzejowa. Jej przejmujące opowiadanie „To, co jest najważniejsze” z przesłaniem „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje – JP II” jest przekazem uniwersalnym.

Atutem wielu nagrodzonych prac jest odwołanie się do miejsc i tradycji lokalnych, wspomnień rodzinnych o fenomenie papieża Polaka, dobrze prowadzona narracja, spójna fabuła i ponadczasowe przesłania. – Jestem przekonana, że konkurs jest dobrym punktem wyjścia do doskonalenia potencjału twórczego, szczególnie dzieci i młodzieży. Laureaci są na początku swojej pisarskiej drogi, ich talent został zauważony – ocenia jurorka, poetka.

2021-12-28 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka: to Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji

Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech. Podkreśla on, że w przeszłości biskup nie miał trudności z rozwiązywaniem takich problemów. Kiedy na przykład okazywało się, że ktoś jest homoseksualistą – mówi kard. Duka - to natychmiast trzeba go było wydalić. Potem jednak w czasach rewolucji seksualnej i soboru wszystko to stało się bardziej dyskusyjne. Twierdzono, że nie można karać człowieka za to, na co nie ma wpływu. Było większe otwarcie, pozostawała tylko spowiedź i nikt sobie z tym nie radził – wspomina 77-letni kard. Duka. Podkreśla on, że przełom wprowadził dopiero Jan Paweł II, który w pewnym momencie jasno powiedział „dość”, położył kres tej fałszywej tolerancji i wskazał na potrzebę współpracy z policją i sądownictwem.

Więcej ...

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43
Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Więcej ...

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57
Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...