Reklama

Niedziela Małopolska

Niosą pomoc rodzinom

Od października 2021 r. w Chrzanowie i Wadowicach działają poradnie świadczące nieodpłatną pomoc rodzinom.

W 2020 r. Fundacja Towarzyszenia Rodzinie otworzyła przy ul. Faustyny 70 w Krakowie specjalistyczną poradnię rodzinną – informuje dr Urszula Miernik. Dodaje, że w czasie działania poradni pracujący w niej specjaliści zauważyli, że wiele rodzin przyjeżdżało z odległych miejscowości, aby uzyskać specjalistyczną pomoc.

Cel projektu

Te spostrzeżenia miały wpływ na otwarcie poradni w powiatowych miastach. – Fundacja Towarzyszenia Rodzinie w drodze konkursowej otrzymała wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego – zaznacza Urszula Miernik i wyjaśnia: – Celem projektu „Rodzina mimo wszystko – poradnictwo rodzinne w obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich” jest poprawa jakości funkcjonowania rodzin w powiecie chrzanowskim i wadowickim poprzez bezpłatne świadczenie poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, prawnego, terapię rodzinną i indywidualną, mediacje rodzinne, poradnictwo uzależnień.

Przedstawiciele działających w Chrzanowie i Wadowicach poradni podkreślają, że ich celem jest niesienie różnorodnej pomocy rodzinom, w tym małżeństwom, w ramach pilotażowego programu poradnictwa rodzinnego. Zainteresowani mogą skorzystać m. in. z pomocy doradcy rodzinnego, z konsultacji pedagogicznych czy z psychoterapii zarówno indywidualnej, jak i rodzinnej.

Chrzanów i Wadowice

W Chrzanowie poradnia działa przy kościele św. Mikołaja (ul. Mickiewicza 7). Pracująca w niej Justyna Czaja przyznaje w rozmowie z Niedzielą, że szybko pojawiły się osoby chcące skorzystać z poradni. – Zgłaszają się do nas potrzebujący konkretnej pomocy skierowani np. przez MOPS czy szkoły – informuje Justyna Czaja. I dodaje: – To są rodziny mające np. trudności wychowawcze. Zgłaszają się także osoby w kryzysie czy z problemami w relacjach małżeńskich. Zaznacza, że poradnia jest w stałym kontakcie z krakowską poradnią i gdyby zaistniała taka potrzeba, to w konkretnych sytuacjach istnieje możliwość skierowania osób do specjalistów prowadzących tam terapię.

Reklama

Z kolei w Wadowicach poradnia mieści się przy kościele Ofiarowania NMP (ul. Karola i Emilii Wojtyłów 13). Pracujący tu Grzegorz Frytek informuje, że jest duże zainteresowanie ofertą poradni, chociaż przyznaje, że o pomoc najczęściej zwracają się rodzice, którzy mają problemy z wychowywaniem dzieci, z ich funkcjonowaniem np w szkole, społeczeństwie. – Odczytuję to jako rys pandemii – stwierdza mój rozmówca. I zauważa: – Mam też takie poczucie, że są osoby, które mogłyby skorzystać z naszej pomocy, ale nie do końca są na to gotowe. Wciąż istnieje potrzeba uświadamiania, że istnieją takie aspekty naszego życia, które mogą być wsparte przez osoby z zewnątrz.

Holistyczne podejście

Moi rozmówcy zapewniają, że utworzone w ich powiatach poradnie są potrzebne. – Działamy od niedawna, ale jest wiele osób, które zwracają się do nas po pomoc – zaznacza Justyna Czaja, a Grzegorz Frytek przekonuje: – Przyjście z pomocą psychologiczną może sprawić, że nie będzie potrzebne leczenie psychiatryczne. Podkreśla też podejście holistyczne specjalistów w pomaganiu rodzinom.

Informacje o zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy w tych poradniach, ich godzinach otwarcia, znajdują się na: ftrodzinie.pl (w zakładce projekty). Rejestracja pod numerem telefonu 512 180 000 od poniedziałku do piątku w godz. 17-20).

2021-12-28 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Módlmy się za oczekujące pary

W tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” zaprasza parafie i wspólnoty do zaangażowania się w Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. O akcji modlitewnej zaplanowanej na 5 grudnia opowiada Izabela Salata, wiceprezes stowarzyszenia i instruktor modelu Creightona.

Więcej ...

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Więcej ...

Premier: w najbliższych trzech latach stworzymy dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach

2022-11-30 09:25

PAP/Marcin Obara

Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu