Reklama

Niedziela Rzeszowska

Czego uczą nas pszczoły?

Pszczelarze wręczają dary ołtarza

Zbigniew Mijal

Pszczelarze wręczają dary ołtarza

Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy pszczelarze i miłośnicy pszczół czczą swego patrona – św. Ambrożego.

Liturgiczne wspomnienie patrona pszczelarzy przypada 7 grudnia. Dlatego w tym dniu i często w bliskości tej daty pszczelarze gromadzą się, by przez modlitwę wypraszać potrzebne łaski dla siebie i swoich „małych Bożych stworzeń”.

Rekolekcje z symbolem

W ub. roku również podjęto szereg inicjatyw duszpasterskich związanych z obchodami pszczelarskiego święta. W Rzeszowie w parafii akademickiej św. Jadwigi Królowej odbyły się rekolekcje, których hasłem była myśl: „Rój pszczół – symbolem Kościoła”. Oprócz pszczelarzy uczestniczyli w nich wierni w ramach parafialnych rekolekcji adwentowych, a także studenci z duszpasterstwa akademickiego. Mimo że pszczoły wśród Bożych stworzeń są małe, to możemy się od nich wiele nauczyć.

W pszczelej rodzinie

Podczas rekolekcyjnych nauk można było dowiedzieć się, że pszczoły przypominają nam bardzo podstawowe zasady, jakimi w życiu powinien kierować się każdy wierzący w Chrystusa. Pszczeli rój został ukazany tak, jak to czynili przed wiekami ojcowie Kościoła, jako przykład zorganizowanej społeczności. Tak jak w pszczelej rodzinie jest jedna królowa-matka, tak i my, jako wierzący mamy króla w osobie Jezusa Chrystusa. Podczas rekolekcji zwrócono uwagę także na relacje, jakie panują w pszczelej rodzinie. Obecność i troska o siebie na przykładzie pszczoły piastunki, która około 1300 razy na dobę, czyli średnio co minutę, sprawdza, czy u rozwijającej się larwy pszczelej wszystko jest w porządku, posłużyło w rekolekcyjnej nauce jako przypomnienie roli ojca i matki.

Przypatrujmy się pszczołom

Reklama

Pozwoliło to na wzbudzenie w sercach z jednej strony wdzięczności dla naszych rodziców, opiekunów za nasze wychowanie, ale także uświadomienie rodzicom, jak wielkie zadanie na nich spoczywa. Zadanie towarzyszenia swoim dzieciom, konieczność obecności matki i ojca do prawidłowego rozwoju dzieci; obecność, której nie da się zastąpić, której nie mogą przejąć telefony i tablety. Z pozoru małe pszczoły, ale przypominają nam o niesamowicie istotnych sprawach. Na przykładzie trutni i ich roli w pszczelej rodzinie ukazano jak powinno wyglądać prawidłowo realizowane ojcostwo. Truteń oddaje życie, by mogły na świat przyjść kolejne pokolenia pszczół. Ojciec rodziny będzie realizował się jako ojciec, gdy będzie dla rodziny poświęcał siebie, swoje siły, talenty, ale przede wszystkim czas na przebywanie i towarzyszenie rodzinie – co w dzisiejszym świecie jakże często jest zaniedbywane.

„Linie papilarne” Stwórcy

Pszczelarze spotykają się na Eucharystii z okazji wspomnienia ich patrona. Takie spotkanie co roku organizuje m.in. Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle oraz inne grupy pszczelarzy, dając przez to piękne świadectwo wiary. Niech praca przy pszczołach pozwala im jeszcze bardziej dostrzegać w tej społeczności „linie papilarne” Stwórcy, niech bliskość z pszczołami jeszcze bardziej przybliża ich do Boga.

2021-12-28 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pasjonaci pszczelarstwa

Więcej ...

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Więcej ...

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

2022-11-30 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Wyniki badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022” pokazują, że 39% matek i ojców akceptuje swoje dzieci takimi, jakimi są, tworząc dobry klimat do wzmacniania wzajemnych uczuć, ucząc dzieci ufności do ludzi i świata, a także zachęcając je do nawiązywania otwartych i spontanicznych pozytywnych relacji. Problemy z akceptacją wykazuje 24% rodziców i częściej dotykają one córek (27%) niż synów (21%).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu