Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzińska Wigilia

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

Mikołaj Wójtowicz

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

W sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu i jednocześnie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce odbyła się XVII Będzińska Wigilia.

Spotkanie z okazji tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zostało zorganizowane przez członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

– Bardzo serdecznie chciałem pogratulować Towarzystwu Przyjaciół Będzina za to, że nie ulegli trudnym i skomplikowanym czasom, w których nam przyszło żyć. Święty Jan Paweł II mówił „nie daj się zwyciężyć sytuacji zewnętrznej” i Towarzystwo Przyjaciół Będzina właśnie to uczyniło – powiedział podczas spotkania w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce pasterz Kościoła sosnowieckiego biskup Grzegorz Kaszak.

Na innej niż do tej pory Będzińskiej Wigilii obecni byli, oprócz Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka, także duszpasterze: dziekan dekanatu będzińskiego ks. kan. Andrzej Stępień, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Skipirzepa, przedstawiciele Rady Miasta Będzina i Sosnowca, a także wierni parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce. Do osób zgromadzonych we wnętrzu będzińskiej świątyni parafialnej – uczestników wigilii, płynące z serca życzenia skierował bp Grzegorz Kaszak. – Kiedy Boże Dziecię przyszło na świat, to wszyscy ci, którzy z Nim się spotkali, przemienili się wewnętrznie. Choć wrócili do swoich codziennych obowiązków i zajęć, to po spotkaniu z Dzieciątkiem wracali uradowani. Chciałem życzyć Państwu, aby te święta Bożego Narodzenia również przebiegły w atmosferze pełnej radości, pokoju i miłości. Niech Boża Dziecina wam błogosławi, wam i waszym bliskim. Nie tylko na te święta, ale niech dobry Bóg błogosławi nam także na nadchodzący Nowy Rok Pański 2022. Po to, aby pokonywać trudności z Jego pomocą. Rozwijacie dobro w sobie i na zewnątrz – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W tym roku spotkanie przebiegało w innej formie niż w latach ubiegłych. W części artystycznej odbyło się wspólne kolędowanie wraz z Sweet Voices Studio Art w Porębie.

Reklama

– Pierwsza Będzińska Wigilia odbyła się w roku 2004 na skwerze u podnóża kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Po niemal dekadzie przeniosła się na dwa lata do amfiteatru na Górze Zamkowej, by znaleźć dla siebie finalnie miejsce na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała trwającą od lat tradycję organizacji tego największego spotkania wigilijnego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo, obostrzenia i wymogi sanitarne związane z pandemią postanowiliśmy, że nie będziemy dzielić się opłatkiem, a zamiast ciepłego posiłku każdy uczestnik otrzyma na wigilijny stół dania na wynos – opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina Marcin Lazar.

Będzińska Wigilia to jedna z wielu inicjatyw organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Działa ono na rzecz miasta i jego mieszkańców nieprzerwanie od roku 1990. Przez trzydzieści lat tych aktywności przyświecał Towarzystwu Przyjaciół Będzina szczytny cel, zdefiniowany jeszcze w 1990 r. przez założycieli. W statucie Towarzystwa Przyjaciół Będzina zapisano wówczas, że działania te mają na celu „przywracanie historycznej godności królewskiemu miastu Będzin oraz rozsławiane jego dobrego imienia w kraju i na świecie”.

2021-12-28 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Więcej ...

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Więcej ...

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...