Reklama

Duszne pogawędki

Na pewno nie umrzecie

Niedziela rzeszowska 21/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z sięgającą początków chrześcijaństwa tradycją świętujemy Wielkanoc przez siedem tygodni, aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego; dzień Pięćdziesiątnicy kończy w liturgii okres wielkanocny. W tym czasie szczególniej zatrzymujemy się nad zagadnieniami życia, śmierci, wieczności oraz tego wszystkiego, co jest związane z rzeczywistością życia w przyszłym świecie. W naszych dzisiejszych rozważaniach cofnijmy się do samych początków - do Adama i Ewy. To ich właśnie Bóg obdarował nadzwyczajnymi łaskami, których symbolem jest w Księdze Rodzaju rajski ogród. To oni właśnie otrzymali przykazanie - zakaz spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła. Karą za złamanie tego przykazania było pozbawienie wielu darów, czego znowu symbolem biblijnym jest scena wyrzucenia z raju. Zatrzymajmy się dziś przez chwilę właśnie przy tym poznaniu dobra i zła.
Co oznaczają te słowa; jak należy je rozumieć? Bóg stwarza człowieka, otacza go łaskami i wkłada w jego serce dobro. Owszem - jest w ogrodzie drzewo poznania dobra i zła, ale co się kryje pod tym symbolem? Pan Bóg pragnie, by człowiek był dobry, ale ponad wszystko stawia dar wolności. Wolność zaś może istnieć tylko tam, gdzie jest możliwość wyboru. Istnienie tego drzewa oznacza, że Bóg daje człowiekowi możliwość wybrania zła. Wybór ten oznacza jednak odrzucenie Bożej podpowiedzi, czyli uznanie, że to człowiek sam stanowi, co będzie robił, a czego unikał; w konsekwencji człowiek sam dla siebie staje się normą moralną, normą postępowania. Umieszczenie tego drzewa w ogrodzie należy rozumieć w następującym sensie: człowiek ma możliwość odrzucenia dobra, ale Pan Bóg podpowiada jakby: nie eksperymentuj ze złem, bo zginiesz.
Szatan, który jest kłamcą, wmawia człowiekowi, że zło jest czymś dobrym. Chociaż pierwsi rodzice wiedzieli, że za "zjedzenie owocu" spotka ich śmierć, po podpowiedzi szatana uznają, że owoce drzewa mają miły wygląd, zapewne wspaniały smak i nadają się do tego, by poznać dobro i zło. Człowiek przedkładając zaufanie szatanowi nad zaufanie Bogu, zapomina o niebezpieczeństwach związanych z popełnianiem grzechu. Zło jawi się jako dobro, jako coś miłego, pożytecznego i pożądanego. Wybiera więc zło, a jego szkodliwość uświadamia sobie, gdy jest już za późno. Śmierć, grzech, cierpienie, trud - to nie tyle kara za popełnienie grzechu, co raczej naturalne konsekwencje odrzucenia Boga i Jego porządku.
Dziś sprawa wygląda podobnie - szatan ciągle ukazuje zło pod pozorami i w postaci dobra. Ciągle też człowiek daje się zwieść tym pozorom. Ciągle nam się wydaje, że jesteśmy mądrzejsi od Pana Boga i potrafimy ze zła wyprowadzać dobro. Ciągle nie ufamy, że to właśnie z miłości i troski o nas zostały nadane przykazania. Nie wierzymy, że do prawdziwie szczęśliwego i udanego życia wystarczy znajomość dobra. Wciąż hołdujemy błędnemu przekonaniu, że eksperymentując ze złem, możemy stworzyć nową, pozytywną wartość. A skutki są niezmiennie te same - grzech, cierpienie, śmierć i poczucie bycia oszukanym i wykorzystanym. Lecz zrozumienie tego wciąż przychodzi za późno - gdy już nie ma czasu na naprawę.
Zmartwychwstały Chrystus udowadnia jednak, że dobro triumfuje nad złem i życie nad śmiercią. Powstanie z martwych jakby zamyka czas naszego wyrzucenia z raju. Możemy wrócić, możemy odzyskać utracone łaski, a mądrzejsi o całe dzieje zbawienia mamy moc do odsuwania pokus do złego. Nie powinniśmy więc eksperymentować z grzechem naiwnie sądząc, że nam się uda, że nie damy się oszukać szatanowi. Na pewno nie umrzemy na wieki, jeśli uwierzymy Bogu; jeśli zrozumiemy, że prawdziwa wolność wcale nie polega na sięganiu po "zakazany owoc". Prawdziwa wolność to umiejętność odmówienia tym, którzy do tego zachęcają; to odwaga powiedzenia "nie" grzechowi. Prawdziwie wolny i cieszący się prawdziwym życiem jest ten, kto nie poddaje się pokusom, ale rozumnie wybiera dobro, pozostawiając poznanie dobra i zła tym, którym rozumu i wolności brakuje. Uwierzmy, że nie potrzebujemy do szczęścia poznawania zła - wystarczy dobro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj