Reklama

Polska

Tyniec pożegna prof. Klementynę Marię Żurowską - wybitną historyk sztuki

Klementyna Maria Żurowska na schodach teatru w Pompejach, 1959 r.

Roman Kurowski / pl.wikipedia.org

Klementyna Maria Żurowska na schodach teatru w Pompejach, 1959 r.

W sobotę 23 maja w Tyńcu odbędą się uroczystości pogrzebowe prof. Klementyny Marii Żurowskiej - historyk sztuki, mediewistki, wybitnej profesor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 60. brała udział w wykopaliskach na terenie opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu, a w latach 1987-90 kierowała badaniami na Ostrowie Lednickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarła 8 maja prof. Żurowska była cenionym autorytetem naukowym, opublikowała kilkadziesiąt prac z zakresu historii architektury przedromańskiej i romańskiej w Europie, również w językach francuskim, niemieckim i włoskim dla europejskich ośrodków naukowych.

Jednocześnie była cenionym, szanowanym i bardzo lubianym pedagogiem. Wiele roczników jej studentów do dzisiejszego dnia wspomina jej zaangażowanie w pracę naukową, ale też pełną gotowość niesienia pomocy swoim uczniom w najbardziej życiowych problemach. Jej uczniami byli m.in. dr hab. UJ Teresę Rodzińska-Chorąży, dr hab. UJ Tomasz Węcławowicz, prof. Instytutu Sztuki PAN i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Andrzej Włodarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klementyna Maria Żurowska urodziła się 23 maja 1924 roku w Perespie w województwie lwowskim. Wykształcenie podstawowe otrzymała w domu rodzinnym. Naukę rozpoczętą w gimnazjum sióstr niepokalanek w Jarosławiu, kontynuowała na tajnych kompletach w Warszawie, a następnie w Szymanowie.

30 grudnia 1942 r. została aresztowana wraz z rodzicami i dwiema siostrami przez gestapo w Warszawie, uwięziona na Pawiaku i 17 stycznia 1943 przewieziona na Majdanek r. Następnie 19 stycznia 1944 r. wraz z matką i najstarszą siostrą Marią została przewieziona do obozu w Ravensbrück. Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie w 1945 r. wróciła pieszo do Poznania i dalej pociągiem do Krakowa.

Reklama

Maturę zdała w 1946 r. u sióstr niepokalanek w Szymanowie. Następnie podjęła studia historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską napisała i obroniła u prof. Wojslawa Mole w 1952 r.

Przez pięć i pół roku pracowała w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu jako przewodnik wycieczek. W 1958 r. wyjechała na studia podyplomowe w Centre d’Études Supérieures de Civilisation Médiévale w Poitiers.

Po powrocie z Francji w 1960 r. otrzymała stanowisko asystenta w katedrze historii sztuki u dra Lecha Kalinowskiego. W latach 1961-65 brała udział w wykopaliskach na terenie opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu. Pracę doktorską „Rotunda Panny Marii na Wawelu” obroniła w 1964 r.

Od grudnia 1966 r. była na rocznym stypendium w Genewie i odbyła szereg podróży naukowych do Niemiec, Francji i Włoch. W 1971 r. habilitowała się na podstawie pracy o architekturze romańskiej w Tyńcu. W latach siedemdziesiątych pełniła też funkcję wicedyrektora Instytutu Historii Sztuki. Od 1970 r. wykładała oraz prowadziła proseminaria ze sztuki średniowiecznej powszechnej. W latach 1987-90 kierowała badaniami na Ostrowie Lednickim. Współpracowała przy wykopaliskach w Gieczu.

Profesurę zwyczajną otrzymała w 1989 r. (Awans na profesora był blokowany przez władze UJ ze względu na jej niepoprawne poglądy polityczne – była na tzw. Liście Hausnera.) Od 1994r. była członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Po przejściu na emeryturę publikowała nadal opracowania i recenzje naukowe. W 2014 r. wydała wspomnienia "Z Leszczkowa w świat", za które uhonorowana została nagrodą Krakowska Książka Miesiąca Października 2014 r.

Za swą działalność naukową i dydaktyczną otrzymała wiele nagród: Złoty Krzyż Zasługi (1985), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Medal Pro Ecclesia et Pontifice (1994), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1994), Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego (2013), Medal Honorowy Instytutu Historii Sztuki UJ (2013).

Podziel się:

Oceń:

2015-05-12 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pośmiertne odznaczenie dla ks. Andrzejewskiego - kapelana Solidarności

www.facebook.com/bptadeusz/

Tysiące osób pożegnało dziś w Gorzowie Wielkopolskim legendarnego kapelana gorzowskiej Solidarności, ks. prałata Witolda Andrzejewskiego. Prezydent Bronisława Komorowski pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Ks. Andrzejewski został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.

Więcej ...

Brazylia: Pies... ministrant. Szokująca praktyka w kościele

2025-02-18 10:50

Screenshot/katholisch.de

Ponieważ jego pies ciągle wbiegał do kościoła, pewien ksiądz w Brazylii mianował go ministrantem. Czworonożny ministrant nosi nawet szaty liturgiczne, które zostały specjalnie dla niego wykonane... Wszystko odbywa się w parafii świętych Joachima i Anny w brazylijskim mieście Barretos w stanie São Paulo - informuje o tym portal katholisch.de.

Więcej ...

Rzym: adoracja w intencji Papieża we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych

2025-02-19 11:38

Vatican Media

Papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji apeluje o podjęcie szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego. Konkretnie prosi o godzinną adorację Najświętszego Sakramentu we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych, „aby dał naszemu Biskupowi siłę do stawienia czoła tej delikatnej chwili”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Kościół

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach...

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Franciszek

Papież ma obustronne zapalenie płuc, prosi o modlitwę

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Prezydent: Zdecydowałem o zwołaniu posiedzenia Rady...

Wiadomości

Prezydent: Zdecydowałem o zwołaniu posiedzenia Rady...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia