Reklama

Gra światła i koloru, czyli o witrażach w szkle i cynie

Niedziela sosnowiecka 21/2003

Prace krakowskiego artysty, rodem z Łaz, zaskakują odmiennością formy i bryły, zachwycają wyszukanym kształtem i kolorem. W swoich pracach przechodzi od formy uszlachetnionej, lecz wciąż jeszcze użytkowej, do formy symbolicznej. Michał Jakubas w szkle i cynie tworzy swoje dzieła. Kilka z nich - witraż przedstawiający Polskę pod opieką Maryi, Polskę w koronie cierniowej, krzyż oraz witraż z krzyżem - znajduje się w zbiorach Ojca Świętego Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodem z Łaz

Urodził się w 1948 r. w Łazach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu, w dziedzinie ceramiki artystycznej. Od roku 1967 całe swoje życie wiąże z ceramiką i szkłem artystycznym. Na początku pracował w dziale ceramiki artystycznej Huty Szkła w Ząbkowicach, a w 1973 r. przeniósł się do Krakowa, gdzie przez wiele lat pracował w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Szkła i Ceramiki jako modelarz, a następnie jako projektant szkła artystycznego. Zaprojektował tam 400 wzorów wazonów, świeczników, ozdobnych kielichów i amfor. Prace Michała Jakubasa wystawiane były w Lipsku, Kijowie, Berlinie, Budapeszcie, Pradze, a także podczas ostatniej wizyty Ojca Świętego w Krakowie. 10 lat temu powrócił do rodzinnych stron. Wcześniej, bo w roku 1983 za stworzenie uniwersalnej formy szklarskiej uzyskał patent. W tym samym czasie opatentował swój kolejny projekt - łączenie szkła ze stopami metali, a zwłaszcza z cyną. Za ten wynalazek otrzymał I nagrodę w Turnieju Młodych Mistrzów Województwa Krakowskiego.

Różnorodność form

Zawsze pasjonowały go witraże. "Nie zapomnę wycieczki do Krakowa, gdy jako młody chłopiec - ministrant po raz pierwszy je tam zobaczyłem. Płaskie elementy szklane połączone były ołowiem. Po latach opracowałem swoją metodę, polegającą na łączeniu szkła z cyną. Ta metoda pozwala na szerszą swobodę twórczą. Elementy wypukłe i wklęsłe robią niezwykłe wrażenie. Witraż wówczas mieni się w zależności od kierunku światła" - wyjaśnia. Najpotężniejszym dziełem Michała Jakubasa wykonanym tą techniką jest ołtarz ze szkła i metalu w kościele w Regalicach k. Alwerni. Tam również wykonał dwa witraże przedstawiające krzyże połączone tęczą. "W zależności od pory dnia i oświetlenia mienią się innym blaskiem" - mówi artysta. W kościele parafialnym św. Michała Archanioła można z kolei podziwiać krzyż ze szkła i muszelek, zaś w Urzędzie Miasta - witrażowy herb Łaz i insygnia władzy samorządowej.
Michał Jakubas to człowiek o szerokiej inwencji twórczej, artysta wielkiej wrażliwości. Nieustannie poszukuje nowych technik i coraz innych, doskonalszych form wyrazu. Jego dzieła to nie tylko witraże, choć w tych rozmiłowany jest najbardziej. To także patery, kielichy, szkatuły, szklane obrazy, wazony, lampy i świeczniki. W nich - światło i kolor przenikają się nawzajem, rozbudzając w odbiorcach niezapomniane wrażenia. Do wykonania swoich dzieł zużył już ponad 15 ton cyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady