Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 9

Jasnogórskie Pawełki

Krzysztof Świertok/BPJG

Jasnogórskie Pawełki

Eremityzm serca

Choć są znani głównie z posługi na Jasnej Górze, to są także duszpasterzami w wielu miejscach na świecie. Paulini, zwani białymi mnichami, 15 stycznia obchodzą swoje święto patronalne. Wspominają św. Pawła Pustelnika, który jest patriarchą zakonu i od którego pochodzi nazwa wspólnoty: Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). 16 stycznia świętują wraz z wiernymi, zwłaszcza z dziećmi, którym rozdają pawełkowe prezenty. To tzw. uroczystości zewnętrzne.

W paulińską duchowość wpisane są: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej; szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej; sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.

Jak zauważa przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przechowując duchowy depozyt św. Pawła, mnisi starają się rozwijać ideał życia kontemplacyjnego we wciąż zmieniających się warunkach, przy równoczesnym otwieraniu się na potrzeby współczesnego człowieka. – To, co jest wezwaniem dla każdego paulina, niezależnie w którym kraju posługuje, to „eremityzm serca”. Drogi mniszego stylu życia we wspólnocie i w aktywności duszpasterskiej nie mogą się rozchodzić, to jest moc paulińskiego charyzmatu – wyjaśnia o. Chrapkowski.

Kolebką Zakonu Paulinów są Węgry, gdzie uformował się on w XIII wieku. Mimo burzliwych dziejów i trudnej historii, zwłaszcza podczas najazdów tureckich na Węgry, paulini nie tylko przetrwali, ale i przeżywali swój rozwój. Od 1382 r. zakon sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych sanktuariów świata – Jasną Górą. To właśnie dlatego postrzegany jest w Kościele i przez wiernych jako zakon maryjny. W ciągu wieków wzbogacił swoje przesłanie o działalność duszpasterską. Od XV wieku paulini obejmują parafie, sprawują także opiekę nad ruchem pielgrzymkowym. Często biskupi, którzy zapraszają „białych mnichów” do posługi w swoich diecezjach, powierzają im opiekę nad lokalnymi sanktuariami maryjnymi.

Reklama

Prawie 500 paulinów służy Bogu i ludziom w ponad siedemdziesięciu klasztorach na czterech kontynentach. Ojciec Michał Lukoszek, wikariusz generalny zakonu, zwraca uwagę na coraz bardziej widoczny aspekt międzynarodowy wspólnot paulińskich. – Międzynarodowość widać szczególnie w Afryce, Australii czy Ameryce Północnej. Paulińscy kapłani wnoszą do zakonu swój charakter kulturowy, który zawsze niezmiernie wzbogaca – podkreśla.

Do patronalnych uroczystości zakonnicy przygotowywali się przez 9 dni, odprawiając we wszystkich swych wspólnotach Pawełki. To nabożeństwo na Jasnej Górze nie ma sobie równych, klasztor jest bowiem największym paulińskim domem z siedzibą przełożonego generalnego.

Jasnogórski flesz

• 16 stycznia – tzw. zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika: godz. 11 – Suma odpustowa, godz. 16.15 – nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa;

• 20 stycznia – wspomnienie bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów: godz. 7 – Msza św.; • 21-23 stycznia – pielgrzymka hospicjów polskich;

• 22 stycznia – oratorium o św. Janie Pawle II: godz. 17.

2022-01-11 08:37

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś diecezja modli się za swojego Pasterza

Więcej ...

Naprawdę cudowny

pl.wikipedia.org

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

Więcej ...

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...