Reklama

Felietony

To będzie rok pełen radości

Witold Casetti

Witold Casetti

Dla wielu życie jest wędrówką w poszukiwaniu źródła, które ugasi ich pragnienie. Nie wiedzą, że tuż obok istnieje woda życia!

Od 22 lat mieszkam w Warszawie, ale urodziłem się i 30 lat żyłem we Florencji. Można zatem powiedzieć, że jedno ucho mam we Włoszech, a drugie w Polsce. Co przeważnie słyszę w tych czasach? Słyszę ludzi bardzo smutnych, przestraszonych. Ten rok nie zapowiada się dobrze – mówią i w Italii, i w Polsce. A czy wiecie, że gdy większość osób, które was otaczają, właśnie tak myśli i o tym mówi, to wy też zaczynacie wierzyć, iż nie ma wielkiej nadziei na to, że 2022 będzie dobrym rokiem?

Myślę, że większość ludzi nie ma relacji z Jezusem na co dzień, dlatego są smutni i zdemotywowani. A przecież tym, co różni nas, chrześcijan, od innych, jest właśnie nadzieja! Ta chrześcijańska jest zakorzeniona w wierze, jest nadzieją zmartwychwstania, nadzieją na powrót Chrystusa, zbawienie Boże. Nadzieja daje wierzącym radość i pokój dzięki mocy Ducha. Właśnie dlatego gdy ktoś zapyta: „Jaki będzie ten rok, Witold?”, odpowiem: „To będzie rok pełen radości!”.

Spotkanie z Jezusem sprawia, że serce skacze z radości! Gdy był On jeszcze w łonie Maryi, Jan – którego Elżbieta poczęła 6 miesięcy wcześniej – cieszył się w łonie swojej matki z tego spotkania. Pasterze skakali z radości, gdy ujrzeli Dzieciątko w ramionach Maryi; radowali się także Królowie, którzy przybyli z daleka, by Je zobaczyć. Ludzie, pokornego serca doświadczają wielkiej radości w spotkaniu z Jezusem i w poznaniu Go. Kto spotka Jezusa, jest jak człowiek, który znalazłszy skarb ukryty w polu, ukrywa go ponownie, a potem idzie, pełen radości, sprzedaje cały swój dobytek i kupuje to pole. Albo jak kupiec, który udaje się na poszukiwanie drogocennych pereł; znajduje perłę o wielkiej wartości, idzie, sprzedaje wszystko, co posiada, i ją kupuje. Jezus jest tak wielkim źródłem radości, że ci, którzy Go spotykają, są gotowi zostawić wszystko: dom, matkę, ojca, dzieci, pole, aby z Nim być. Każdy, kto Go spotka, nigdy już Go nie opuści. Radość tego spotkania jest dla człowieka tajemnicą, którą trzeba poznać. Gdy przebywamy wśród ludzi, których kochamy, również odczuwamy wielką radość i chcielibyśmy być z nimi tak długo, jak to tylko możliwe. To jednak nie jest ta sama radość, która towarzyszyła Apostołom, gdy byli razem z Jezusem, i której my także doświadczamy, kiedy możemy się uwolnić od naszych codziennych zmartwień i zjednoczyć się z Nim. Tylko w spotkaniu z Jezusem ludzkie serce odnajduje radość, do której dąży, tylko w Nim znajduje tę pełnię, która je zadowala.

Reklama

Gdy widzę wielu moich znajomych, którzy szukają źródła radości w ludzkim świecie, w filozoficznych trendach, moje serce przeżywa największe rozczarowanie. Tymczasem Jezus nie pozwala, aby człowiek przez całe swoje życie szukał miłości. Nawet gdy jesteśmy zamknięci w sobie, rozczarowani światem i pełni pretensji, On przychodzi i puka do drzwi naszych serc, z Boską delikatnością, która powoduje radość. To pukanie miłości! Strach, rozczarowanie, brak pewności siebie, łatwowierność mogą nas skłonić do nieotwierania serc lub odkładania tego na później, przez co tracimy to, czego szukaliśmy przez całe życie. Musimy więc pokonać wszelką nieufność, wykonać skok ponad ludzkie kalkulacje i zaufać Jezusowi, nawet jeśli jeszcze Go nie znamy. Czy myślisz, że możesz zdobyć miłość życia bez odwagi?

Bóg, który jest miłością, daje nam w Jezusie źródło, z którego możemy czerpać na wieki: Jego ludzkie i Boskie Serce to promieniujące centrum wszechświata, ku któremu zmierzamy. Błędem jest myślenie, że drugi człowiek wystarczy, aby zaspokoić nasz głód miłości – ludzkie serce jest zawsze niespokojne, nawet jeśli posiadło miłość każdego stworzenia. Wszystko się zmienia dopiero wtedy, gdy spotka się Jezusa.

Dla wielu życie jest wędrówką w poszukiwaniu źródła, które ugasi ich pragnienie. Nie wiedzą, że tuż obok istnieje woda życia! Nie możemy zasmucać się w bagnie swoich rozczarowań i przeklinać dnia, w którym się urodziliśmy. Musimy zaufać Jezusowi, który mówi: „Ktokolwiek pije tę wodę, znowu będzie spragniony; lecz kto napije się wody, którą Ja mu dam, już nigdy spragniony nie będzie. Woda, którą mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym do życia wiecznego”. Zaufajmy Jezusowi. Jego miłość nigdy nie zawodzi, dlatego 2022 r. będzie pełen radości.

2022-01-11 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie we Włoszech

Witold Casetti

Witold Casetti

Czy we Włoszech, czy w Polsce ważne jest to, abyśmy nie zapominali o tym, co tak naprawdę jest istotne.

Więcej ...

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Więcej ...

Bp Mendyk: Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem

2022-08-09 18:58

Monika Łukaszów

„Niedowierzanie i ogromny ból spowodowany kłamstwem” – mówi biskup świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z KAI, odnosząc się do zarzutów byłego seminarzysty Andrzeja Pogorzelskiego, który twierdzi, że jako ośmioletni chłopiec był przez niego molestowany seksualnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji