Reklama

Tygodnik

Digitalizacja historii

Studio Graficzne „Niedzieli”

Socjolog prof. Jacek Kurzępa uważa, że Niedziela pełni bardzo ważną funkcję kulturotwórczą i tożsamościową w dialogu ze współczesnym pokoleniem Polaków.

Tygodnik Katolicki Niedziela jest jednym z najstarszych pism katolickich w Polsce. Odegrał bardzo ważną rolę we współczesnej historii Polski i Kościoła. O roli i misji tygodnika dyskutowano podczas wirtualnej konferencji on-line. – To spotkanie jest dla mnie doskonałą okazją, by powiedzieć Niedzieli „dziękuję” – za wiarygodność, obiektywizm i prawdziwy profesjonalizm. Bardzo dobrze wskazuje sprawy, którymi żyją Kościół i nasza ojczyzna, Polska – powiedział bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Niedziela ma mocno ugruntowaną i rozpoznawalną pozycję na rynku medialnym w Polsce. – Ta pozycja wynika z merytoryczności, rzetelności i obiektywizmu przekazu. Kolejnym atutem jest wysoka kultura słowa, umiejętność posługiwania obrazem i staranną szatą graficzną – podkreślił poseł prof. Jacek Kurzępa, socjolog i psycholog społeczny.

Profesor docenia również tożamościową rolę tygodnika w polskiej debacie publicznej. – Niedziela bardzo celnie wskazuje na dziedzictwo przodków, które powinno być także współcześnie zagospodarowane. W nowoczesny sposób wyciąga kotwicę katolickich wartości i polskiej tożsamości z przeszłości, by pokazać je współczesnemu pokoleniu Polaków – zaznaczył Kurzępa.

Rolą mediów katolickich jest nie tylko informowanie, ale także formowanie ludzi. We współczesnym świecie najwięcej jest złych treści – o skandalach, przestępstwach i korupcji. – Na tym tle Niedziela jest wyjątkowa, bo przekazuje dobre informacje i wskazuje na ważne tematy. Jest posłańcem Dobrej Nowiny – stwierdził ks. prof. Witold Ostafiński z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Tygodnik Niedziela nie stroni również od tematów społecznych, politycznych i sporów aksjologicznych. Zawsze opowiadał się za ochroną rodziny i życia dzieci nienarodzonych. Tak było też w ostatnich latach, gdy toczyła się ostra dyskusja w Polsce. – Niedziela nie tylko informowała, ale kreowała debatę na temat aborcji eugenicznej. Naszą rolą jest bowiem jasne i klarowne pokazywanie nauki Kościoła niezależnie od tego, czy się to politykom podoba, czy nie – zauważał ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.

Reklama

Także poseł PiS Jacek Kurzępa powiedział, że misja mediów katolickich w świecie polityki jest bardzo ważna. Jego zdaniem, w kluczowych momentach sporu aksjologicznego i kulturowo-cywilizacyjnego Niedziela musi być obecna. – Jako przedstawiciel partii władzy oczekuję od tygodnika katolickiego, że nie będzie uprawiał serwilizmu, ale będzie z nami merytorycznie dyskutował, upominając się o katolickie wartości. Niedziela musi być obecna w debacie politycznej, bo politycy często ulegają pokusie zbytniego samozadowolenia – podkreślił prof. Kurzępa.

Nasz tygodnik ma długą, bo 95-letnią historię. Od międzywojnia jego misją zawsze było podejmowanie tematów ważnych w aspekcie społecznym, politycznym, religijnym i kształtowanie sumień Polaków – katolików. Publikowane materiały stanowią ciekawe źródło do badań prowadzonych m.in. przez historyków, socjologów, teologów i medioznawców. – Dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasoby naszego tygodnika są digitalizowane. Pierwsza partia wydań z lat 1981-92 jest już dostępna na stronie: www.niedzielaonline.pl . Mamy nadzieję, że w kolejnych etapach zdigitalizujemy także numery powojenne i z okresu międzywojnia – podsumował Mariusz Książek, dyrektor generalny zarządu Niedzieli.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

2022-01-11 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” żywym świadectwem wiary

Niedziela częstochowska 16/2021, str. IV-VII

Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego na dzień 18 kwietnia 2021 r. z okazji 95. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...