Reklama

Integracja na wesoło

Pierwsze i jak do tej pory jedyne, w którym działa grupa integracyjna, Przedszkole Miejskie nr 6 w Będzinie świętowało 5-lecie istnienia. "Była to świetna okazja, by zorganizować mały jubileusz i pokazać społeczności, co się dzieje w naszej placówce. Nie chcieliśmy jednak świętować sami, dlatego zaprosiliśmy zaprzyjaźnione przedszkola z grupami integracyjnymi z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Z zaproszenia skorzystali również przedstawiciele władz miasta i kuratorium oświaty" - powiedziała "Niedzieli" Elżbieta Ryniak, dyrektor placówki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto oddziału integracyjnego to przede wszystkim święto dzieci, dlatego program spotkania był ułożony tak, by uwzględnić ich potrzeby. Jednym słowem maluchy bawiły się, a nauczycielki bawiąc, dzieliły się swoimi doświadczeniami. Na zakończenie każde dziecko oraz grono przyjaciół otrzymało pamiątkowy medal.
5 lat temu nie było wcale łatwo zorganizować oddział integracyjny. Mimo wszystko udało się tego dokonać. W marcu 1997 r. PM nr 6 w Będzinie zostało wpisane do ewidencji innowacji Kuratora Oświaty w Katowicach. Wówczas rozpoczął działanie I oddział integracyjny. Od września 2002 r. funkcjonuje w przedszkolu II oddział. Niepełnosprawnych maluchów przybywa. I nie wynika to ze wzrostu populacji, ale z tego, że rodzice nie boją się zapisywać swoich dzieci do przedszkola. "W naszej placówce dbamy o to, by stworzyć maksymalnie korzystne warunki wychowawcze i edukacyjne dzieciom w pełni sprawnym, jak i mniej sprawnym. W przedszkolu pracuje 11 nauczycieli, a ich pracę wspiera trzech specjalistów - psycholog, logopeda i rewalidant" - tłumaczy dyrektor.
I po 5 latach jest się już czym pochwalić. Dzieci, które najpewniej trafiłyby do szkoły specjalnej, po pobycie w tej placówce zostały skierowane do szkoły masowej. Obecnie szóstą klasę SP kończy wychowanek przedszkola z niedosłuchem. Był jednym z pierwszych dzieci w grupie integracyjnej. W przedszkolu dawał sobie znakomicie radę i dobrze poszło mu również w szkole podstawowej.
I choć zakres pracy oddziałów został opracowany w oparciu o obowiązujące podstawy programowe określone przez MEN, to jednak zasadniczo zajęcia odbywają się w oparciu o autorski projekt nauczania w oddziałach zintegrowanych Elżbiety Ryniak. Dyrektor jest przekonana, że przebywanie w grupie integracyjnej oraz korzystanie z indywidualnych zajęć rewalidacyjnych i logopedycznych zapewnia dziecku możliwość ogólnego rozwoju. Grupa rówieśnicza ułatwia także dziecku niepełnosprawnemu nawiązywanie kontaktów, mobilizuje do celowego wykorzystania mowy, stwarza szansę współuczestnictwa w zajęciach. Pozwala to na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Nauczyciele i wychowawcy wykorzystują twórcze metody pracy, wykorzystują tzw. pedagogikę zabawy. I co bardzo ważne, dzieci niepełnosprawne mogą przebywać w przedszkolu do 10. roku życia.
Zapoczątkowane w tym roku święto będzie obchodzone w następnych latach. Wszak wymiana doświadczeń i poszerzenie grona przyjaciół może przynieść tylko pozytywne następstwa usprawniające pracę placówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania