Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

Ostatnia z biblijnych ksiąg będzie lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Po raz kolejny słowa Pisma Świętego odczytywać będą publicznie duchowni różnych wyznań, na czele z katolickim biskupem Romanem Pindlem i bp. Adrianem Korczago – zwierzchnikiem wspólnoty ewangelicko-augsburskiej, ponadto przedstawiciele władz samorządowych i różnych środowisk życia społecznego Podbeskidzia.

Księga nadziei

– Powodów, dla których wybraliśmy ostatnią księgę Pisma Świętego, jest kilka. Pierwszy związany jest z faktem, że materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan AD 2022 opracowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu. To zaś przyniosło skojarzenie z listami do 7 Kościołów Azji, które z natchnienia Bożego zapisał św. Jan – tłumaczą organizatorzy ekumenicznego przedsięwzięcia. Drugim powodem jest niełatwa w ogóle sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. „Teraz samo istnienie małej chrześcijańskiej wspólnoty jest zagrożone, gdyż wiele osób jest zmuszonych do szukania bezpieczniejszego i spokojniejszego życia gdzie indziej. Podobnie jak Światłu świata - Dzieciątku Jezus zagrażało okrucieństwo Heroda, tak światłu chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu coraz bardziej w tych trudnych czasach zagraża prześladowanie przez nowych Herodów” – czytamy we wspomnianych materiałach. – Księga Apokalipsy jest Bożym orędziem, głoszącym że mimo ucisku, mimo prześladowań wyznawcy Chrystusa osiągają zwycięstwo właśnie przez wierność Bogu. Apokalipsa jest księgą nadziei, że ostatnie słowo historii nie należy do potęg świata lecz do Boga, który jest Panem. Po trzecie dziś często uderza się w apokaliptyczne nuty. Mamy kryzys pandemiczny, ekonomiczny, moralny, duchowy. Wielu ludzi pyta, jaki sens ma to wszystko, czego doświadczmy. Wydaje się, że sięgnięcie po tekst Apokalipsy św. Jana będzie bardzo interesującym doświadczeniem. Odczytanie słowa Bożego w takim kontekście może być bardzo owocne – wyjaśniają organizatorzy.

Maraton biblijny

Ekumeniczny Maraton Biblijny to wspólna inicjatywa Książnicy Beskidzkiej i oraz Radia Anioł Beskidów. W poprzednich edycjach odczytywano m.in. teksty Ewangelii św. Łukasza, św. Marka, List do Rzymian, fragmenty Dziejów Apostolskich, Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, 3. Księgi Machabejskiej, Księgi Jozuego. Wieloletnia tradycja spotkania ekumenicznego została zaburzona w ubiegłym roku pandemicznymi ograniczeniami. Wtedy to Maraton Biblijny wyemitowano w internecie w Niedzielę Słowa Bożego. /PB

19 stycznia o godz. 10.00 w Książnicy Beskidzkiej oraz na falach diecezjalnego Radia Anioł Beskidów wybrzmi tekst pierwszych dwunastu rozdziałów Apokalipsy św. Jana Apostoła. Oczywiście, jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W szkole Maryi

W Maratonie Biblijnym wziął udział minister Przemysław Czarnek

Ewa Monastyrska/Niedziela

W Maratonie Biblijnym wziął udział minister Przemysław Czarnek

Poznawanie Pisma Świętego w sanktuarium maryjnym jest wielką radością i przywilejem, ponieważ właśnie od Matki Najświętszej uczymy się najlepiej rozważania i wprowadzania w życie Słowa Bożego.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Czesław Michniewicz: nie myślę o rezygnacji

2022-12-08 08:42

Adobe Stock

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Czesławem Michniewiczem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...