Reklama

Niedziela Podlaska

Żywe dzieło

Wspólnoty różańcowe diecezji drohiczyńskiej podążają śladami przyszłej
błogosławionej

Archiwum diecezji

Wspólnoty różańcowe diecezji drohiczyńskiej podążają śladami przyszłej błogosławionej

Od śmierci sługi Bożej Pauliny Marii Jaricot, założycielki Dzieł Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, 9 stycznia minęło 160 lat.

Członkowie Żywego Różańca diecezji drohiczyńskiej w sposób szczególny modlili się o przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej, odmawiając w tej intencji m.in. część Różańca. I stało się! Popularyzatorka modlitwy różańcowej zostanie w tym roku wyniesiona na ołtarze.

Paulina Jaricot urodziła się w Lyonie 22 lipca 1799 r., w rodzinie bogatych właścicieli fabryki jedwabiu. Dzieciństwo i wczesna młodość były dla niej latami raczej beztroskiego życia, wypełnionego zabawami i pogonią za światowymi przyjemnościami. Pewnego dnia usłyszała kazanie, które radykalnie zmieniło jej dotychczasowe, „rozrywkowe” życie. Ojciec Wurtz mówił wówczas o marnościach tego świata. Dogłębnie poruszona treścią, natychmiast wyspowiadała się, a po powrocie do domu, schowała głęboko swoje stroje i ozdoby. Zaczęła bardzo skromnie się ubierać i zapragnęła służyć Bogu. Wkrótce, w Boże Narodzenie 1816 r., złożyła ślub dozgonnej czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, pomagając im finansowo. Dużo czasu, z gronem dziewcząt w swoim wieku, spędzała na adoracji Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Od br. Filasa, przygotowującego się do pracy misyjnej w Chinach, dowiedziała się o niezwykle trudnej sytuacji finansowej na misjach i tragicznej sytuacji dzieci w Chinach, które umierały z głodu. Myśl ta nie dawała jej spokoju, więc zaczęła szukać pomocy. Najpierw zaczęła tworzyć koła wśród robotnic zakładu przemysłowego, które chętnie odkładały drobne sumy z tygodniowych zarobków, później wśród innych mieszkańców Lyonu. Tak wyłaniały się nowe koła, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła. Dzieło to ukonstytuowało się 3 maja 1822 r., jako Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Oprócz pomocy materialnej, jego celem była także modlitwa w intencji misji i misjonarzy. Dzieło to szybko zyskało uznanie Kościoła, a w stulecie powstania, 3 maja 1922 r. papież Pius XI uczynił je „papieskim” i polecił wprowadzić w całym Kościele powszechnym. Bardzo szybko, bo w 1826 r., Paulina wpadła na inny pomysł, zaczęła organizować „piętnastki” – grupy piętnastu osób, z których każda zobowiązywała się do rozważania i odmawiania przez cały miesiąc jednej tajemnicy dziennie, z 15 wówczas tajemnic życia Jezusa i Maryi. Tak powstał Żywy Różaniec. Oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI. Zmarła 9 stycznia 1862 r. w absolutnym ubóstwie.

Reklama

Proces beatyfikacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jan XXIII w 1963 r. Papież Paweł VI mówił o niej: „Z ziarna, które Maria Paulina skromnie wrzuciła w ziemię, wyrosło wielkie drzewo”.

27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, z upoważnienia Ojca Świętego, ogłosiła dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r. Beatyfikacja Pauliny Jaricot (1799 – 1862), odbędzie się w Lyonie 22 maja. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

To wielka radość dla zrzeszonych w Żywym Różańcu setek milionów wiernych na całym świecie, w tym naszej diecezji, a także zaproszenie do podążania jej śladami.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

II Ogólnopolski Kongres Różańcowy i X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

s.Wioletta Ostrowska CSL

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich”! Mottem X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca połączonej z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym będą słowa i gorące pragnienie Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiana Wiary i Żywego Różańca. Te ważne wydarzenia dla środowisk misyjnych i różańcowych w Polsce odbędą się w dniach 3-4 czerwca 2022 r. na Jasnej Górze.

Więcej ...

Naprawdę cudowny

pl.wikipedia.org

Przez minione 190 lat Cudowny Medalik stał się narzędziem licznych Boskich interwencji – uzdrowień, ocaleń i nawróceń.

Więcej ...

Premier: w najbliższych trzech latach stworzymy dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach

2022-11-30 09:25

PAP/Marcin Obara

Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu