Reklama

Niedziela Łódzka

Jedni drugich ciężary noście

Słowo Boże wzywa nas do jedności

Ks. Paweł Kłys

Słowo Boże wzywa nas do jedności

Zamykając się na innych, nie wypełnimy w pełni nauki Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Wiesław Kamiński, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej Archidiecezji Łódzkiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce ma wieloletnią tradycję. Obchodzony jest co roku między 18 a 25 stycznia, kiedy niegdyś celebrowano święta: katedry św. Piotra i nawrócenia św. Pawła. I choć nazwa wskazuje, że świętowanie trwa 7 dni, to w regionie łódzkim potrwa aż 15. Od 16-29 stycznia pod hasłem „Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa” (Ga 6, 2) katolicy, protestanci, luteranie, prawosławni, baptyści oraz mariawici będą modlić się o jedność chrześcijan podczas wspólnych nabożeństw ekumenicznych.

Ruch ekumeniczny ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Od Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki odczytując „znaki czasu” wstąpił na ekumeniczną drogę. Jak pisał Jan Paweł II w encyklice Ut unum sint, Bóg nie chce dzielić, ale jednoczyć cały rozproszony rodzaj ludzki, aby był żywą wspólnotą Jezusa Chrystusa. Zgodnie z myślą papieża Polaka mamy dążyć do komunii, do miłości bliźniego.

Do uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu i wspólnej modlitwy zapraszają organizatorzy, czyli Oddział Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisja ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej w Łodzi. – Podczas piętnastu dni chcemy modlić się, abyśmy byli jednością w wierze, nadziei i miłości. Ufamy, że wiele osób odpowie na nasze zaproszenie i przyjdzie do różnych kościołów, pogłębiając więź z siostrami i braćmi, bo przecież o to w tym chodzi. Ekumenizm jest drogą naszego Kościoła. Zamykając się na innych, nie wypełnimy w pełni nauki Kościoła, nauki Jezusa Chrystusa. Naszym zadaniem jest dążenie do jedności, będąc w drodze, walcząc z podziałami, grzechami i tym wszystkim, co oddziela nas od Chrystusowej miłości – mówi ks. Wiesław Kamiński. Spotkania ekumeniczne odbędą się według tradycji modlitewnych danego Kościoła. Centralnym wydarzeniem będzie nabożeństwo w katedrze łódzkiej, podczas którego przedstawiciele różnych wyznań dokonają mandatum, gestu istotnego dla życia chrześcijańskiego.

W rozpoczynającym się tygodniu nabożeństwa ekumeniczne odbędą się m.in. w kościele ewangelicko--reformowanym w Bełchatowie, kościele rzymskokatolickim i kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie, kościele ewangelicko-augsburskim w Pabianicach, autokefalicznym kościele prawosławnym w Łodzi oraz kościele chrześcijan baptystów w Łodzi. W tym czasie odbędą się także Dni Judaizmu w Kościele katolickim i sympozjum ekumeniczne. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi planowany jest również benefis ks. Adama Kleszczyńskiego, emerytowanego pastora metodystów i działacza ekumenicznego.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęcił Polaków do modlitwy o jedność chrześcijan

Grzegorz Gałązka

Pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej pielgrzymów polskich Franciszek wezwał ich do modlitwy o jedność chrześcijan.

Więcej ...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...