Reklama

Niedziela Przemyska

Za przewodem Gwiazdy

Dalsza część orszaku miała miejsce na rynku przemyskim

Ks. Maciej Flader

Dalsza część orszaku miała miejsce na rynku przemyskim

To przede wszystkim przykład wytrwałości w poszukiwaniu prawdy – mówił abp Adam Szal wskazując na Mędrców podążających za Gwiazdą. Eucharystia odprawiana w archikatedrze rozpoczęła Orszak Trzech Króli w Przemyślu.

Metropolita przemyski zauważył w homilii, że w poszukiwaniu Chrystusa ważna jest wytrwałość i zawierzenie znakom, które Pan Bóg daje człowiekowi: – Mędrcy zawierzyli tym znakom, zawierzyli także tym ludziom, których spotkali na swojej drodze, choć nie było to łatwe, bo towarzyszyło im pytanie, gdzie jest nowo narodzony Król. Mędrcy dotarli do Betlejem, uwierzyli, że nowo narodzone Dziecię położone w żłóbku jest Zbawicielem świata. Złożyli Mu symboliczne dary, o których mówi tradycja i Ewangelia: złoto, kadzidło i mirrę. Tym samym w jakiś sposób próbując rozumieć tajemnicę miłości Bożej spełniły się słowa zapowiadające królów, władców, uczonych, którzy przyszli po to, aby złożyć dary, aby oddać pokłon – wyjaśniał abp Adam Szal.

Kaznodzieja pytał także o przesłanie dla współczesnych, jakie płynie z uroczystości Objawienia Pańskiego: – Pora postawić sobie pytanie patrząc na dzisiejszą uroczystość, na przesłanie, które wynika z dzisiejszej Ewangelii świętej: czego Pan Bóg od nas oczekuje? Kim są Mędrcy, którzy wędrowali do Betlejem z dalekich krajów? To przede wszystkim przykład wytrwałości w poszukiwaniu prawdy. To przykład wytrwałości w szukaniu światła, które prowadzi nas przez życie. Trzeba iść za prawdziwym światłem, bo na niebie w ówczesnym czasie, podobnie jak dziś, jest wiele gwiazd. Oni zwrócili uwagę na tę jedną gwiazdę. Na niebie współczesnego świata także jest wiele gwiazd, wielu idoli, wiele ofert, które są przed nami i nieraz bardzo mocno kłują nas w oczy swoim blaskiem. Z tym, że nieraz ten blask jest zwodniczy i fałszywy – przestrzegał arcybiskup.

Arcybiskup Szal przestrzegał także przed odrzuceniem i lekceważeniem znaków dawanych przez Boga. – Potrzebujemy tego światła prawdziwego, potrzebujemy tego światła, które nie zawodzi, które prowadzi nas do celu. Strzeżmy się postawy Heroda, dla którego Pan Bóg był zagrożeniem czy ograniczał jego samowolę. Strzeżmy się także postawy uczonych w Piśmie, którzy wiedzieli o tym, jak znaleźć Chrystusa – Zbawiciela świata, ale za tą wiedzą nie poszli. Strzeżmy się także fałszywych gwiazd, które powodują to, że ulegamy nowym prorokom, tym którzy nie głoszą słowa Ewangelii, ale swoje własne – wskazywał hierarcha. Nawiązał także do misji, które Kościół wspomina w uroczystość Objawienia Pańskiego. – Trzeba dzisiaj, aby nasza wiara, nasze praktyki religijne były gwiazdą, która doprowadzi innych do Boga. Trzeba z naszej strony odwagi w poszukiwaniu bohaterów wiary, trzeba odwagi w pójściu za Chrystusem – zakończył metropolita przemyski.

Orszak Trzech Króli w Przemyślu rozpoczął się w środowy wieczór kolędowaniem na sali zamku kazimierzowskiego. Po Mszy św. orszak przeszedł na rynek starego miasta, gdzie odbyła się krótka inscenizacja oraz wspólne kolędowanie.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kwesta na pomoc dla szkoły w Aleppo podczas Orszaków Trzech Króli

źródło: https://diecezjasandomierska.pl/dolacz-do-trzech-kroli/

W Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami wielu miejscowości diecezji sandomierskiej przejdzie ponad 20 orszakowych pochodów, w czasie których prowadzona będzie kwesta na pomoc dla szkoły podstawowej w Aleppo.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...