Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczny Będzin

Wykonawcy i organizatorzy koncertu

Archiwum organizatorów

Wykonawcy i organizatorzy koncertu

W 1. niedzielę roku w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, przy dźwiękach organów, klarnetu i skrzypiec, odbył się Noworoczny Koncert Organowy.

Licznie zgromadzonych na koncercie gości powitał proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, ks. Grzegorz Rozpończyk. Noworoczny Koncert Organowy swoim komentarzem i wiedzą muzyczną ubogaciła Magdalena Ręka.

– W części artystycznej mogliśmy usłyszeć preludia chorałowe i fugę J.S. Bacha, a także twórczość L. Vierna i G. Younga w moim wykonaniu. Dla wielbicieli kameralnego brzmienia klarnecistka i absolwentka Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, Milena Karolina Wróbel wraz z akompaniamentem organowym wykonała liryczny utwór „Adeste fideles” Francis’a Wade’a. Repertuar skrzypiec otwierała „Fantasia O stilly night” Op.83 Franz’a Wolfharta zapewniająca subtelne połączenie wysokich tonów oraz głębokiego basu, wykonana przez absolwentkę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Magdalenę Bąk – opowiada organistka i studentka mgr. Daniela Strządały z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Marta Febe Ręka.

Koncert był inauguracją nowego lokalnego dzieła Będzińskich Wieczorów Organowych, których organizatorem jest Fundacja Gaudete. Organizacja ma na celu wspieranie dziedzictwa kulturowego i duchowego, w tym wartościowych wydarzeń w kulturze muzycznej. Z okazji wydarzenia zostały wydane publikacje koncertowe, zawierające program koncertu, teksty kolęd oraz informacje dotyczące młodych wykonawców. – Planowane Będzińskie Wieczory Organowe jako nowe przedsięwzięcie w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, jak i mieście Będzinie, nie tylko ubogacą muzycznie wiernych, ale także ukażą nowe oblicze naszych organów, które po przebytym kilka lat temu generalnym remoncie nie mogą milczeć, lecz spełniać swoją funkcję dla dobra wiernych i miłośników muzyki – opowiada proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy ks. Grzegorz Rozpończyk.

Reklama

– Można powiedzieć, że spełniło się moje marzenie. Odkąd objęłam posługę jako organistka w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy, moim pragnieniem było, aby pokazać ten niesamowity instrument w nowy sposób i tym bardziej zachęcić słuchaczy do spotkania się przy utworach klasycznych, kameralnych, a nawet współczesnych. Cieszę się, że do naszej świątyni przyszło tak wielu wielbicieli muzyki organowej. Instrument, jakim są organy, wnoszą nieocenioną wartość do szeroko rozumianego dziedzictwa kultury. Jako organistka obserwuję, że ważna jest troska o jakość i poziom muzyki w naszych kościołach, która bezpośrednio odnosi nas do Boga – opowiada Marta Febe Ręka.

Kolejne koncertowe spotkanie w ramach Będzińskich Wieczorów Organowych planowane jest w wakacyjnych miesiącach. Więcej informacji można zdobyć śledząc oficjalną stronę Facebooka.

Organizator koncertów, Fundacja Gaudete, założona została w 1992 r. i jest organizacją non-profit oraz pozarządową NGO działającą w obszarze pożytku publicznego. W swej działalności zajmuje się edukacją poprzez doskonalenie kompetencji zawodowych u osób dorosłych, podnoszenie umiejętności rozwoju osobistego, rozwijanie talentów u dzieci i młodzieży. Udziela także wsparcia osobom w trudnych sytuacjach życiowych poprzez porady psychologiczne oraz porady ekonomiczne, doradztwo zawodowe, wsparcie młodych osób w ekonomii społecznej. Wspiera także nauczycieli, trenerów, edukatorów osób dorosłych w ich rozwoju zawodowym, realizując projekty tematyczne.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Józefici z Będzina

Figura św. Józefa przed będzińskim klasztorem

Jarosław Ciszek

Figura św. Józefa przed będzińskim klasztorem

Mam dobry widok ze swojego okna – wprost na parafię św. Jana Chrzciciela i klasztor Oblatów św. Józefa. Święte sąsiedztwo, świętość na wyciągnięcie ręki.

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...