Reklama

Niedziela Świdnicka

Za kulisami historii ludzkości stoi Bóg

Bp Marek Mendyk błogosławi wiernych ewangeliarzem

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk błogosławi wiernych ewangeliarzem

Ostatni dzień starego roku był okazją do podziękowania za wszystkie otrzymane przez ten czas łaski.

Wieczornej Mszy św. w świdnickiej katedrze przewodniczył bp Marek Mendyk. Swoją homilię rozpoczął od krótkiego podsumowania mijającego roku. Wspomniał o wydarzeniach ogólnospołecznych – trwającej nadal pandemii koronawirusa oraz potrzebie wzmożonej ochrony granicy z Białorusią; wymienił też ważne momenty w polskim Kościele – beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej oraz rozpoczynający się Synod.

Odrzucenie Kościoła to odrzucenie Chrystusa

W swej homilii bp Marek Mendyk odniósł się też do rozważanego tego dnia słowa Bożego. – Kościół w całej swojej długiej historii zawsze napotykał fałszywych proroków oraz nauczycieli fałszywych prawd, którzy posługiwali się imieniem Chrystusa, aby lepiej móc propagować własne idee i nauki. Wielu przeciwników Ewangelii często wywodziło się z szeregów ludzi wierzących. Również dzisiaj cała ta historia się powtarza. Obecnie bowiem nie brakuje nauczycieli kłamstwa, którzy „ciemność” ukazują przed oczami ludzi jako „światło”, nie pozwalając przy tym na poznanie prawdziwego światła Chrystusa, które daje radość i wewnętrzny pokój – przestrzegł biskup. Dalej wskazywał, że odrzucenie Kościoła wynika z braku wiary w słowa Pisma Świętego, a więc jest również odrzuceniem Chrystusa. Otwarcie się na działanie Ducha Świętego pozwala rozpoznawać drogi Boga.

– Koniec roku przypomina chrześcijaninowi, że za kulisami historii ludzkości stoi Bóg, jej prawdziwy reżyser, stąd jedynie do Niego winna być kierowana wszelka wdzięczność i dziękczynienie za otrzymane dary i nowe życie, jakiego nieustannie nam udziela – zaznaczył ordynariusz świdnicki.

Życzenia na Nowy Rok

Reklama

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo na zakończenie roku kalendarzowego, w którym przed Najświętszym Sakramentem dziękowano za miniony czas i przepraszano za wszystkie zaniedbania. Pod koniec bp Marek udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym, a następnie złożył noworoczne życzenia.

– W nowym roku życzmy sobie, by to nasze wędrowanie było udane i szczęśliwe, byśmy bezpiecznie mogli dojść do następnego wieczoru sylwestrowego. Życzmy sobie, by nowy rok był dla Kościoła rokiem łaski, by w polskich rodzinach i wspólnotach zakonnych pogłębiała się przyjaźń z Bogiem i wzajemna miłość. By szanowano życie drugiego człowieka, by w domach dobrze wychowywano dzieci, by dużo serca okazywano ludziom chorym i starszym. By rodziły się nowe powołania! Niech nas Bóg prowadzi w nowy rok. Niech nas strzeże i chroni przed niebezpieczeństwami oraz obficie błogosławi – życzył biskup wiernym obecnym na Eucharystii oraz wszystkim diecezjanom.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas dla Jezusa

Podczas Mszy św. na zakończenie starego roku

Ks. Paweł Borowski

Podczas Mszy św. na zakończenie starego roku

– Mamy jedno życie, które trzeba wypełniać dobrymi decyzjami i bliskością Boga – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. na zakończenie starego roku w toruńskiej katedrze Świętych Janów.

Więcej ...

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Więcej ...

Szlachetna Paczka: jeszcze ponad 1100 rodzin czeka na wsparcie

2022-12-07 14:56

Materiał prasowy

W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Na wsparcie w ramach akcji wciąż czeka ponad 1100 rodzin w potrzebie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...