Reklama

Aspekty

Jak szukamy Boga?

Jako Mędrcy odnaleźliśmy Boga, jest to przepiękne przesłanie – mówi Marek Budniak, czyli orszakowy Baltazar

Karolina Krasowska

Jako Mędrcy odnaleźliśmy Boga, jest to przepiękne przesłanie – mówi Marek Budniak, czyli orszakowy Baltazar

Przez Zieloną Górę przeszedł 11. Lubuski Orszak Trzech Króli.

Wydarzenie odbyło się 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego po rocznej przerwie i tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. W tym roku przewodniczył jej biskup senior Paweł Socha. – Święto Objawienia Pańskiego, zwane Trzech Króli, ma bardzo bogate przesłanie, orędzie ważne dla ludzi każdej epoki, także dla nas. Chce nam powiedzieć, że światło Boga i radość realizują się właśnie dlatego, że Bóg jest między nami. Obecność Boga, który jest Prawdą i Miłością sprawia, że człowiek czuje się bezpieczny i nie boi się tego, który człowieka niszczy – mówił bp Socha. – Bóg poprzez przybycie Mędrców ze Wschodu objawił się nie tylko Izraelowi, ale całemu światu. Jak pasterze oddający hołd Jezusowi symbolizują naród wybrany, czyli Izrael, Mędrcy uobecniają pierwszych pogan, którzy wychwalają godność Jezusa. To oni szukają Jezusa, a kiedy dowiadują się, że jest On w Betlejem, rozpoznają w Nim Mesjasza, Boga, który przyszedł na świat i oddają Mu pokłon. Szczęśliwy człowiek, który jest głodny Boga i który Go szuka jak Mędrcy ze Wschodu. Musimy się pytać, jak my szukamy Boga, czy ja naprawdę tęsknię za Boską miłością? – zachęcał do refleksji biskup senior.

W tym roku po raz pierwszy w postać jednego z Trzech Króli wcielił się Marek Budniak. – Reprezentujemy różne krainy. Ja jestem z Azji, najmłodszy z Trzech Króli. Jako Mędrcy odnaleźliśmy Boga. Jest to przepiękne przesłanie, że mądrość i nauka doprowadzają ludzi do Boga i tego się trzymajmy – powiedział Baltazar. Pozostałych Mędrców zagrali teatrolog Jan Fręś (Kacper) i samorządowiec Krzysztof Machalica (Melchior). Orszak zgromadził tłumy. – Przyjeżdżam tutaj od samego początku z zespołem. Z jednej strony jest to dla mnie tradycja, a z drugiej przeżycie duchowe. Przeżycie tego święta w takiej odsłonie, spotkanie w gronie ludzi, a nie w domu, nabiera szczególnego znaczenia po całym roku pandemii i jest to w pewnym sensie powrót do normalności – powiedziała Dorota Poliszuk z Zespołu Górali Bukowińskich Watra.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Para Prezydencka na Orszaku Trzech Króli w Skoczowie

Jakub Szymczuk/BPKP

- Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać – mówił Prezydent Andrzej Duda w sobotę w Skoczowie Śląsku Cieszyńskim. Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Minister Moskwa: Polska nigdy nie była tak zaawansowana w projektach jądrowych jak teraz

2022-12-08 11:41

Adobe Stock

Nigdy nie byliśmy tak zaawansowani w projektach jądrowych jak teraz - powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że kluczowe jest znalezienie instytucji i partnerów, z którymi zbudujemy model współpracy na lata. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zaufania - dodała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...