Reklama

Aspekty

Upragniony dom

Zachęcamy do oglądania teledysku z piosenką „Upragniony dom” i udostępniania go dalej

Stowarzyszenie „Petra”

Zachęcamy do oglądania teledysku z piosenką „Upragniony dom” i udostępniania go dalej

Na kanale YouTube od kilku tygodni można zobaczyć niezwykły teledysk. Niezwykły, bo jest wyrazem wielkiego pragnienia posiadania pełnego ciepła domu.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną bardzo często nie są w stanie żyć samodzielnie. To nie znaczy, że są bezradne w każdej dziedzinie życia. Wiele codziennych czynności są w stanie wykonać z powodzeniem. – Jednak samodzielne mieszkanie, gdzie w grę wchodzi płacenie rachunków, różne naprawy i wiele innych spraw, które nam wydają się proste, leży poza ich możliwościami – mówi Justyna Misztal ze Stowarzyszenia „Petra” działającego w Zielonej Górze.

Prawdziwy dom

W praktyce wygląda to tak, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną dużą część życia mieszkają z rodzicami. Gdy jednak rodziców zabraknie, w większości przypadków ich los wygląda podobnie – trafiają do domu pomocy społecznej. I to do takiego, w którym akurat znajdzie się wolne miejsce, więc równie dobrze bardzo daleko od ich rodzinnej miejscowości. Wyrwani ze środowiska, w którym żyli całe lata, w którym mieli swoich przyjaciół, swoje ulubione miejsca, bardzo cierpią.

Istnieje alternatywa dla DPS. To domy rodzinne, w których mieszka mała grupa osób wraz z opiekunem. Nie jest to żadna nowość, coraz głośniej mówi się o tym, by odejść od dużych placówek – domów dziecka, domów samotnej matki, domów dla osób starszych, dla osób z niepełnosprawnością – które nigdy nie staną się prawdziwym domem, bo nie da się tak nazwać dużego ośrodka, w którym mieszka kilkadziesiąt osób. Dom rodzinny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną daje możliwość pozostania w rodzinnej miejscowości lub w pobliżu, dalszego uczęszczania na warsztaty terapii zajęciowej i po prostu bycia z przyjaciółmi. A jednak domów rodzinnych w Polsce jest niewiele. Nie ma na nie pieniędzy.

Szczególna piosenka

Teledysk do piosenki „Upragniony dom” powstał w Zielonej Górze, by zwrócić uwagę na próbę zbudowania domu rodzinnego – podjęło się tego Stowarzyszenie „Petra”. – Praca nad teledyskiem trwała bardzo długo – mówi Justyna Misztal, która jest autorką słów piosenki. – Zaczęło się od tego, że zmarła mama Anetki. Tekst powstał na zasadzie wczucia się w jej sytuację, w to, co Anetka przeżywa.

Reklama

Powstała piosenka i zaczęto szukać kogoś, kto mógłby ją zaśpiewać. Znalazła się chętna osoba: Monika Bartkowicz-Krzysztof. – Okazało się, że Monika ma przepiękny głos i jest chętna do pomocy. To ona dalej szukała kolejnych osób potrzebnych do zrealizowania teledysku. Potrzebny był ktoś do zajęcia się dźwiękiem, do wyreżyserowania całości – opowiada Justyna. – Te wszystkie przygotowania trwały rok, aż w końcu udało się nam spotkać i wszystko nagrać. Ale już samo nagranie trwało bardzo krótko. A to dlatego, że występujące w teledysku osoby są tak bardzo otwarte, tak bardzo prawdziwe, nie boją się pokazać siebie. Kamerzysta, a jednocześnie reżyser, był pod ogromnym wrażeniem ich pracy i zaangażowania. Nie potrzebował wielu powtórzeń, po prostu nagrywał ich bardzo spontanicznie i był zachwycony, że będzie mógł z tego materiału zrobić coś tak szybko. Wreszcie dostaliśmy gotowy film. Oglądanie go za każdym razem powoduje, że mamy ciarki.

Pomóc może każdy

Marzenie o wybudowaniu domu rodzinnego w Zielonej Górze od lat pozostaje niezrealizowane. Teledysk powstał, by pokazać, z jakimi emocjami, z jakimi lękami muszą mierzyć się ludzie z niepełnosprawnością i jak bardzo są bezradni, gdy dotyka ich tragedia śmierci rodzica. Link do piosenki można znaleźć na stronie facebook.com/StowarzyszeniePetra. Tam również zamieszczone są informacje, jak można wesprzeć budowę domu. – Pomóc może każdy: wpłacając pieniądze albo oglądając i przekazując dalej, by jak najwięcej osób poznało nasze stowarzyszenie i naszych podopiecznych.

Więcej relacji z działalności stowarzyszenia znajdziecie na stronie aspekty.niedziela.pl oraz na naszym profilu facebookowym.

2022-01-11 08:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. „Witki” po raz piąty

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

archiwum Stowarzyszenia "Petra"

Jury w składzie: Stanisław Zimniewicz, Artur Przybylak, Grzegorz Klimek

28 grudnia odbył się piąty Zielonogórski Przegląd Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Witki”.

Więcej ...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu