Reklama

VII Forum Polonijne

Polonia zawsze z Macierzą

Niedziela toruńska 21/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy z całego świata przybyli w sobotę i niedzielę 26 i 27 kwietnia do Torunia, by podjąć ważne dla nich i dla Ojczyzny tematy. Choć mieszkają z dala od Macierzy, stale utrzymują i pielęgnują swe więzi z Polską, której chcą służyć. Rodacy rozsiani po świecie wyrazili potrzebę zjednoczenia całej Polonii i postanowili, że uczynią wszystko, aby tak się stało. VII Forum Polonijne "Polonia była, jest i będzie z Macierzą" odbyło się z inicjatywy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Do Torunia przyjechali Rodacy z trzech kontynentów - całej Europy i obu Ameryk. Polonia przybyła z 15 krajów świata, m.in.: Argentyny, Białorusi, Brazylii, Francji, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii, została powitana przez organizatorów po staropolsku - chlebem i solą. "Niech Bóg błogosławi wszystkim, którym droga jest Ojcowizna" - mówił na powitanie o. Tadeusz Rydzyk, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
"Jesteśmy rozdrobnieni i poszatkowani. Jeśli utworzymy polską jedność poza granicami, będą się z nami liczyć" - mówił jeden z organizatorów, kapitan Zbigniew Sulatycki. Zjednoczenie udało się w Ameryce Łacińskiej dzięki działalności Jana Kobylańskiego, który z powodów zdrowotnych nie mógł dotrzeć na forum. 10 lat temu stanął na czele założonej przez siebie Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej, która liczy około 2,5 mln polonusów. USOPAŁ na zjeździe reprezentowała wiceprezes Maryla Rynarzewska-Szybisz, która przybyła z Argentyny. Opowiedziała o działaniach Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej oraz o odczuciach Polaków mieszkających z dala od Ziemi-Matki. "Często tam daleko, w Ameryce Południowej, ściskają się gardła i łzy napływają do oczu, gdy nagle coś - jakiś zapach, kolor kwiatu, dźwięki dawno niesłyszanej melodii czy zwykły powiew wiatru - przywodzi wspomnienia z Ojczyzny - mówiła Maryla Szybisz. - Ileż razy ludzie, w których żyłach płynie polska krew, a którzy nie byli nigdy w kraju nad Wisłą, wzruszają się do łez na wspomnienie tego, o czym opowiadali dziadkowie czy rodzice" - dodała ze wzruszeniem.
W trakcie dwudniowego Forum uczestnicy wysłuchali referatów o sytuacji Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. A borykają się z przeróżnymi problemami. Na Wschodzie jest ciężka sytuacja ekonomiczna, która uniemożliwia Polakom, nie z własnej woli oderwanym od Ojczyzny, zdobywanie wykształcenia. Brak funduszy od litewskiego rządu sprawia, że polskie dzieci tam mieszkające nie mają podręczników. O tym mówił Stanisław Pieszko, wiceprezes Związku Polaków na Litwie. "W Niemczech Polonia nie przetrwałaby, gdyby nie było polskich księży, którzy podążali za emigrującymi Polakami" - mówił prof. Piotr Małoszewski z Monachium. Podobna sytuacja jest w każdym innym państwie, gdzie mieszkają Polacy. Z Kurytyby w Brazylii przyjechał ks. Jerzy Morkis. Pochodzi ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, które od 100 lat prowadzi tam Polską Misję Katolicką.
W sobotni wieczór uczestnicy VII Polonijnego Forum udali się na miejsce porwania sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki w podtoruńskim Górsku, gdzie delegacje pomodliły się i złożyły wiązanki kwiatów. Później w Domu Słowa z Rodakami spotkał się bp Andrzej Suski. Życzył im, by to spotkanie napełniło ich nową nadzieją i nową radością. Wielu łez wzruszenia wszyscy goście doznali dzięki młodzieży z katolickiego gimnazjum i liceum w Chojnicach, która zaprezentowała przedstawienie Czarna sukienka, mówiące o czasach powstania styczniowego. Na zakończenie spotkania odbył się występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. Orzeł Biały.
Uczestniczy VII Forum Polonijnego "Polonia była, jest i będzie z Macierzą" wydali oświadczenie, w którym stanowczo przeciwstawili się działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozbijającym patriotyczne ugrupowania polonijne, jakie od kilku lat obserwują. Do Ojca Świętego delegaci wysłali list solidarności. "Czujemy to wyraźnie, jak wiele Polonia zawdzięcza Ojcu Świętemu. Każda pielgrzymka Piotra naszych czasów, nawet do najmniejszego i najbardziej oddalonego kraju świata, ma zawsze w swym programie, jeśli nie spotkanie z Polonią, to chociaż specjalne przesłanie przybywającego Pielgrzyma skierowane do mieszkającej tam Polonii. Za to umacnianie w wierze katolickiej i umiłowaniu Ojczyzny wyrażamy naszą serdeczną wdzięczność" - napisali w liście delegaci toruńskiego zjazdu. Zaznaczyli też, jak wielką rolę w przybliżaniu Polonii do Macierzy odgrywa Radio Maryja. To poprzez fale eteru tej katolickiej rozgłośni Polonia z Zachodu i Polacy mieszkający na Wschodzie łączą się z Ojczyzną. Nie tylko dowiadują się o tym, co dzieje się w Polsce, ale mają także możliwość włączenia się do rozmowy na ważne tematy. "W niniejszym liście pragniemy również pomieścić naszą wdzięczność Matce Najświętszej za to Jej Radio będące wspaniałym narzędziem ewangelizacji" - napisali uczestnicy VII Forum Polonijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst