Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Siostra na medal

S. Samuela Prajsnar (w środku) uhonorowana za pomoc modlitewną i duchową

Archiwum ks. Andrzeja Łuszcza

S. Samuela Prajsnar (w środku) uhonorowana za pomoc modlitewną i duchową

Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywaliśmy także jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie to przypomina nam na nowo o kolędowaniu misyjnym. W tę inicjatywę, w której to dzieci pomagają dzieciom w innych krajach, włączają się głównie członkowie kół misyjnych. Tych w naszej diecezji jest kilkanaście.

To właśnie święto Trzech Króli jest momentem oficjalnego posłania „małych misjonarzy” z kolędą. Odwiedzają oni mieszkańców swoich miejscowości, przedstawiają jasełka, szerzą ideę misyjną i otwierają serca swoje i innych na potrzeby misji. W tym roku, ze względu na pandemię, wszystkie grupy kolędnicze, pragnące wesprzeć potrzebujące dzieci w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie przygotowują jasełka w swoich w parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Imponujące wyniki

Inicjatywa kolędowania misyjnego w diecezji każdego roku wypada imponująco – podkreśla ks. Andrzej Łuszcz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Przykładem jest 2020 r., kiedy to kolędnicy w naszej diecezji uzbierali łącznie ponad 40 tys. zł. z przeznaczeniem na potrzeby dzieci mieszkających w Amazonii.

Reklama

Od blisko 20 lat w kolędowanie włącza się koło misyjne z Tarnogrodu. Właśnie tam udaje się uzbierać najwięcej środków w całej diecezji. To efekt zaangażowania dzieci oraz opiekunki koła, s. Samueli Prajsnar, serafitki. Jej wieloletnią aktywność na rzecz pomocy misjom i misjonarzom dostrzeżono w skali kraju. Na Jasnej Górze w październiku 2021 r. Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji po raz piąty wręczyła medale Benemerenti in Opere Evangelizationis. Przyznano je 15 osobom, wspólnotom i instytucjom najbardziej zasłużonym dla ewangelizacyjnego dzieła Kościoła. Wśród laureatów odznaczenia, przyznawanego w jednej z czterech kategorii, znalazła się także s. Samuela, uhonorowana za „pomoc modlitewną i duchową”. Medal wręczył Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur.

Wspólne dzieło

Odznaczenie medalem Benemerenti (łać. dobrze zasłużonemu) to dowód uznania dla działalności siostry, przepełnionej duchem i gorliwością misyjną. Siostra Samuela pracując w Tarnogrodzie animuje różnorodne akcje misyjne (m.in. „Kolędnicy misyjni”, loterie), utrzymuje kontakty, organizuje spotkania z misjonarzami. Siostra podkreśla, że odznaczenie to efekt aktywności wielu osób. – To wyróżnienie jest wspólnym dziełem wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowali się w różne formy niesienia pomocy misjom: modlitwa, ofiarowanie cierpienia, kolędowanie misyjne, jasełka misyjne, ciągłe uwrażliwianie na potrzeby misji, przybliżanie warunków życia w krajach objętych misjami i zachęcanie do udziału w różnych akcjach. To pomoc nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a przede wszystkim ofiarodawców – parafian z Tarnogrodu – zaznacza laureatka.

Siostra Samuela dostrzega także ciągłą potrzebę pomocy misjom. – Wszyscy misjonarze bardzo czekają na naszą modlitwę i wsparcie. Dlatego nie ustawajmy w pomysłach jak pomagać misjom, i jak je wspierać. Każda forma pomocy, ofiara, wyrzeczenie, są wielkim skarbem, który się pomnaża – dodaje.

Medal Benemerenti in Opere Evangelizationis to honorowe odznaczenie ustanowione w 1832 r. przez papieża Grzegorza XVI. Przyznaje się go za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

Składamy s. Samueli gratulacje z otrzymania tak wyjątkowego wyróżnienia i życzymy niegasnącego zapału misyjnego oraz Bożego błogosławieństwa w dalszej działalności na rzecz misji.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-18 11:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Orędzie Franciszka na 90. Światowy Dzień Misyjny

hollyfotolia

Wszystkie ludy i kultury mają prawo do otrzymania orędzia zbawienia – napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny.

Więcej ...

Łódź/ Zmarła najstarsza Polka Jadwiga Żak-Stewart; miała ponad 113 lat

2026-01-26 16:39

pixabay.com

W wieku ponad 113 lat zmarła w Łodzi najstarsza Polka Jadwiga Żak-Stewart - poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Więcej ...

W błogosławieństwach jest ukryte szczególne piękno

2026-01-27 09:28

Adobe Stock

Osiem błogosławieństw jest niczym przepiękny wschód słońca po wielu chmurnych, deszczowych, mglistych dniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Kościół

Nagły zwrot w sprawie ks. Piotra Glasa. Będzie ponowny...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Kościół

Sprawiedliwość po okrutnej tragedii. Prawomocny wyrok za...

Kolejny unijny absurd. Będzie zakaz plastikowych doniczek...

Wiadomości

Kolejny unijny absurd. Będzie zakaz plastikowych doniczek...

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Wiadomości

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Kościół

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...