Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Syndrom oka biurowego

Adobe Stock

Dokuczliwe pieczenie oczu czy uczucie piasku pod powiekami to często wynik wielu godzin spędzonych przed monitorem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się na dolegliwości oczu. Są to najczęściej: pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie, łzawienie, nadwrażliwość na światło. Takie objawy mogą być sygnałem różnych schorzeń lub źle dobranych okularów korekcyjnych, ale bardzo często wynikają z przeciążenia narządu wzroku długą pracą przy monitorze. Istnieje już nawet określenie tego typu dolegliwości: syndrom oka biurowego.

Wystąpieniu syndromu lub mówiąc inaczej: zespołu oka biurowego sprzyjają również m.in.: klimatyzacja, zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, nieprawidłowe ustawienie lub złe oświetlenie monitora, zanieczyszczenie powietrza np. przez dym papierosowy lub kurz. Jeżeli mamy tego typu dolegliwości, warto zacząć od analizy warunków, w jakich pracujemy czy się uczymy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika i znajdować się w odległości ok. 70 cm od jego twarzy, ale nie mniejszej niż 50 cm. Wysokość powinna być tak dobrana, aby środek ekranu znajdował się od 10 do 22 cm poniżej oczu osoby siedzącej przy nim. Podczas wykonywania przez dłuższy czas pracy przy komputerze lub laptopie, nie powinno się korzystać z monitorów lub ekranów o małej przekątnej.

Znaczenie ma również miejsce, w którym ustawimy monitor. Najlepiej, gdy umieścimy go bokiem do okna, ponieważ ustawienie monitora na tle okna lub w taki sposób, że ne ekran będzie bezpośrednio padać światło dzienne, może spowodować odblaski zmuszające użytkownika do mrużenia oczu, co w konsekwencji spowoduje szybsze ich męczenie. Również światło lampy doświetlającej stanowisko pracy nie powinno odbijać się w ekranie. Jeżeli do pracy przy komputerze korzystamy z okularów, ich soczewki powinny mieć nałożoną powłokę antyrefleksyjną.

Praca przy monitorze, podobnie jak długie wpatrywanie się w ekran smartfona, sprawia, że na długo skupiamy wzrok w jednym punkcie i rzadziej mrugamy powiekami, a to z kolei powoduje gorsze nawilżenie powierzchni oka przez film łzowy. Dlatego trzeba co jakiś czas celowo pomrugać oczami, a także oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w dal. Wskazana jest też gimnastyka, która polega na poruszaniu gałkami ocznymi w płaszczyźnie poziomej, pionowej i wykonywaniu ósemek. Pamiętajmy jednak, że takie ćwiczenia są niewskazane dla osób z wysoką krótkowzrocznością. Aby poprawić nawilżenie oka, można stosować kilkakrotnie w ciągu dnia preparaty z grupy tzw. sztucznych łez. Warto też zadbać o optymalną wilgotność pomieszczenia, co jest ważne zwłaszcza w okresie, kiedy działa centralne ogrzewanie. W trosce o przyjazne dla oczu stanowisko pracy pamiętajmy o regularnym czyszczeniu monitora, aby unoszące się z niego cząsteczki kurzu nie dostawały się do oczu. Osoby stale pracujące przy monitorach powinny regularnie korzystać z badań okulistycznych. Wystąpieniu zespołu oka biurowego mogą sprzyjać również soczewki kontaktowe, niektóre kosmetyki, dym papierosowy czy korzystanie z basenów z chlorowaną wodą. /akw

Reklama

Gimnastyka oczu

• Siadamy prosto i powoli, bez poruszania głową, przenosimy wzrok w lewą stronę, wracamy do patrzenia przed siebie, następnie kierujemy wzrok w prawą stronę i ponownie patrzymy na wprost.

• Siadamy prosto i, nie ruszając głową, kierujemy wzrok na sufit, powoli wracamy do patrzenia na wprost, następnie kierujemy wzrok w dół.

• Wyobrażamy sobie leżącą poziomo ósemkę i bardzo powoli wykonujemy oczami ruchy po wyobrażonym torze.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy Kleopatra miała żylaki?

Adobe Stock

Żylaki były znane już w starożytności – pierwszą wzmiankę na ich temat znaleziono na egipskim papirusie sprzed 3,5 tys. lat.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim