Reklama

Katowice

Pomóżcie mi być biskupem

Niedziela Plus 7/2022, str. XII

PAP/Zbigniew Meissner

Arcybiskup Adrian Galbas rozpoczyna posługę w archidiecezji katowickiej.

Nominację na arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła 4 grudnia 2021 r. Arcybiskup Galbas objął kanonicznie urząd 15 grudnia, a 5 lutego w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się Msza św. na rozpoczęcie jego posługi. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup koadiutor powiedział, że w swoim kazaniu nie przedstawi żadnego programu działania. – To nie jest ingres. Znam swoje obecne miejsce nie tylko w tej katedrze, ale także w Kościele katowickim – powiedział i dodał: – Zresztą tak naprawdę jedynym programem działania na rzecz Kościoła i każdego w Kościele jest słowo Boże i to, byśmy byli mu wierni. Ono ma nas kształtować, do niego mamy dostosowywać swoje życie. W pierwszej kolejności – życie biskupa! Odwołując się do słów psalmisty, ksiądz arcybiskup podkreślił, że „oczyszczenie Kościoła dokonuje się przez posłuszeństwo słowu Bożemu, które rozbrzmiewa w jego wnętrzu”.

Arcybiskup Galbas zapowiedział, że jego głównym zadaniem będzie teraz, poza modlitwą, „przypatrywanie się” i „przysłuchiwanie się”. Później, dopiero na trzecim miejscu, będzie to „przepowiadanie”. Zachęcił wiernych do dzielenia się z nim swoimi uwagami. – Bardzo was proszę, żebyście zechcieli podzielić się ze mną waszym widzeniem spraw; waszymi nadziejami, obawami, rozterkami, szczęściami i nieszczęściami. Jednocześnie wezwał wiernych do otwartości i szczerości, braterskości i normalności. – Proszę więc o synodalność! Proszę o to ludzi świeckich i duchownych, siostry i braci z naszej wspólnoty oraz tych, którzy są spoza Kościoła katolickiego, a także tych, którzy są niewierzący. To jest duch św. Wincentego Pallottiego, który mógłby się podpisać pod Evangelii gaudium papieża Franciszka. On jest moim duchowym ojcem, a pallotyńska duchowość – moim duchowym domem – zaznaczył arcybiskup koadiutor. – Pomóżcie mi być biskupem, pierwszym pomocnikiem biskupa Katowic, a kiedyś, jeśli Bóg tak zechce – jego następcą! – zaapelował.

Reklama

Nawiązując do zbliżającego się jubileuszu 100. rocznicy istnienia archidiecezji katowickiej, arcybiskup koadiutor wyraził pragnienie, by diecezjanie uczcili go „nie tylko pompatycznymi celebracjami, które nie są dziś Kościołowi szczególnie potrzebne, ale robieniem tego, co Chrystus: głoszeniem przyjętego i przeżywanego słowa, dynamiczną ewangelizacją i katechizacją”.

Arcybiskup Adrian Galbas ma 54 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował dziennikarstwo. Był m.in. prefektem alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie, prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu oraz biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. W KEP pełni m.in. funkcję przewodniczącego Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Jest również koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa Pax Christi (Pokój Chrystusa).

2022-02-08 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Galbas: „Jesteśmy światu winni nie rozpacz, tylko nadzieję”

Episkopat News

„Pierwszym uczuciem po wizycie ad limina jest bardzo głęboka radość. Pierwotna radość z bycia członkiem Kościoła Katolickiego. Ona wypływa z tego, że jestem w wielkiej rodzinie i w tej rodzinie dzielimy ze sobą wszystkie trudy, ale też radości. Ta nasza rodzina Kościoła to nie jest rodzina patologiczna, w której się nie rozmawia o trudnościach, albo udaje, że ich nie ma. W czasie tej wizyty zauważyłem, że my naprawdę nie udajemy, że nie ma problemów. My chcemy się im wspólnie przyglądać i razem je rozwiązywać. A oprócz tego – dzielimy się też radościami. I to daje dużo sił (…). Wracam do Polski z dużą nadzieją (…)” – mówi bp Adrian Galbas w rozmowie z ks. Tomaszem Podlewskim.

Więcej ...

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2022-08-06 16:21

Adobe.Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Więcej ...

„Gwiazda Europy”. Koncerty poświęcone Edycie Stein

2022-08-09 16:55
Koncert

Marzena Cyfert

Koncert "Gwiazda Europy" w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Koncert pod kierownictwem prof. Andrzeja Kosendiaka, upamiętniający niezwykła wrocławiankę, patronkę Europy odbył się 8 sierpnia w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu. Wpisuje się on w obchody Roku Edyty Stein.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji