Reklama

Aspekty

Dzieje się w Jakubowie

Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona, św. Stanisława
biskupa i męczennika, uda się wejść do domu parafialnego – mówi kustosz,
ks. Stanisław Czerwiński

Karolina Krasowska

Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona, św. Stanisława biskupa i męczennika, uda się wejść do domu parafialnego – mówi kustosz, ks. Stanisław Czerwiński

Po niespełna pół roku od pożaru zabytkowego domu parafialnego przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie udało się odbudować spaloną więźbę dachową i pokryć obiekt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wyniku pożaru w nocy z 3 na 4 maja ub.r. zniszczeniu uległy dach, strych i więźba dachowa plebanii. Ucierpiał też strop, bardzo mocno obciążony dachówkami. W gaszeniu pożaru brało udział 27 zastępów straży pożarnej z powiatów głogowskiego i polkowickiego. W akcji ratowniczej pomagali mieszkańcy Jakubowa. Cenne relikwie oraz archiwum parafialne ewakuowano do najbliższych budynków.

Odbudowa plebanii

Po uprzednim uporządkowaniu obiektu i uzyskaniu wszelkich pozwoleń, z początkiem sierpnia rozpoczęły się prace odbudowy domu parafialnego. Dziś w znacznym stopniu przypomina on obiekt sprzed pożaru. – Drugie piętro ma strop betonowy. Udało się odbudować więźbę dachową, pokryć plebanię dachówką i wykonać kanały wentylacyjne. W tym czasie udało się również pozbijać stare tynki oraz pozyskać wełnę izolacyjną potrzebną do docieplenia stropu, podłóg i poddasza. Zostały także przygotowane pomieszczenia do założenia pompy ciepła oraz wykonano w pobliżu domu parafialnego złożoną z 80 ekranów farmę fotowoltaiczną, która będzie zasilała plebanię w prąd. W najbliższym czasie, przed położeniem tynków, zostanie wykonana instalacja elektryczna i klatka schodowa – mówi ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie. Przy odbudowie plebanii pomagają skazani z Zakładu Karnego w Głogowie. W odremontowanym budynku znajdą się: kawiarnia św. Jakuba, muzeum pamiątek jakubowych, pomieszczenia dla pielgrzymów, mieszkanie kustosza i refektarz. – Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona św. Stanisława biskupa i męczennika uda się wejść do domu parafialnego na tyle, by można było przyjąć gości, a uda się w nim zamieszkać już późną jesienią. Z kolei w maju chciałbym upamiętnić okolicznościową tablicą trwający Rok Jakubowy i to tragiczne wydarzenie z ubiegłego roku – dodaje kustosz.

Synod Jakubowy

Zakończenie pierwszego etapu prac związanych z odbudową odbędzie się 30 marca. Tego dnia bp Tadeusz Lityński poświęci dach plebanii oraz odrestaurowaną zabytkową drewnianą koronę, która zwieńczy ołtarz główny wewnątrz sanktuarium. Podczas uroczystej Mszy św. z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego zostanie zainaugurowany ogólnopolski Synod Jakubowy, zorganizowany przez stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Inauguracyjne wykłady w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie wygłoszą ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne odbędą się w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Synod odbędzie się w 40. rocznicę podpisania przez Jana Pawła II 9 listopada 1982 r. w Santiago de Compostela Aktu Europejskiego, stąd jego hasłem są słowa Ojca Świętego „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. – Synod jest odpowiedzią na synod zwołany w Kościele przez papieża Franciszka. Oczywiście dalej chodzi nam o ożywianie kultu św. Jakuba, o to, by jeszcze więcej ludzi poznawało jego historię, szlaki, ale przede wszystkim zależy nam, by propagować Akt Europejski i słowa naszego wielkiego rodaka, przypominać o tym ludziom, a więc wypełnić jego testament w Polsce i w Europie, żeby do ludzi dotarło, że Stary Kontynent to nie jest tylko kwestia jednej monety czy jednego rządu w Brukseli, tylko to jest kwestia jednego Boga, Kościoła. Wszędzie w Europie są szlaki św. Jakuba, jest jego kult; chcemy, by dotykać go nie turystycznie, ale religijnie – to szansa, by odnowić siebie, swoje życie osobiste, rodzinne, małżeńskie, parafialne i narodowe – kończy kustosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-02-08 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

PSP: ponad 3,5 tys. interwencji w weekend majowy; w pożarze zginęła jedna osoba

stock.adobe.com

Podczas długiego weekendu majowego strażacy interweniowali ponad 3,5 tys. razy; doszło do prawie 900 pożarów, w których zginęła jedna osoba, a 25 zostało rannych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Firma Crowdstrike: globalna awaria wynikła z naszego błędu, to nie był cyberatak

2024-07-19 13:28

PAP/EPA/JAGADEESH NV

Globalną awarię systemu operacyjnego Microsoftu spowodował nasz błąd, to nie był cyberatak - przekazał w piątek szef specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie CrowdStrike, George Kurtz. Ekspert cytowany przez Reutersa ocenia, że problemu nie da się rozwiązać zdalnie, a naprawa może potrwać nawet do kilku dni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna