Reklama

"Będziecie świadkami Bożego miłosierdzia"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Bóg bogaty w miłosierdzie" - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna XIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Religijnej. Z polecenia Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego w roku szkolnym 2002/03 organizatorem Olimpiady był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.
Na etapach szkolnych i diecezjalnych młodzież dzieliła się zdobywaną wiedzą o Bożym Miłosierdziu, zawartą w nauczaniu Jana Pawła II i przekazaną przez św. s. Faustynę Kowalską. Eliminacje finałowe odbyły się w Drohiczynie w dniach 25-27 kwietnia br., dokąd przybyli najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami.
Przez niespełna dwa dni malowniczo położone miasteczko nad Bugiem gościło około 170-osobową grupę przedstawicieli wszystkich diecezji w Polsce. Nasz Kościół zamojsko-lubaczowski reprezentowali: Róża Sidor - SZO im. ONZ w Biłgoraju, Magdalena Marzec - SZO im. ONZ w Biłgoraju, Piotr Stolc - ZS nr 2 w Hrubieszowie. Opiekunami młodzieży naszej diecezji byli s. Halina Maćkiewicz i ks. Antoni Kot z Hrubieszowa.
Regulamin Finału przewidywał część pisemną - test oraz część ustną - konkurs laureatów. Ze 114 osób, które wzięły udział w części pisemnej, do szczęśliwej "trzynastki" laureatów zakwalifikowała się między innymi Magdalena Marzec z naszej diecezji. Po części pisemnej zajęła I miejsce wśród uczestników.
Wszystkich laureatów nagrodzono przyjęciem bez egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie katolickie: Katolicki Uniwersytet Lubelski przekazał dziesięć indeksów (filozofia, teologia, pedagogika), zaś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego trzy indeksy (teologia). Magdalena Marzec - tegoroczna maturzystka z Biłgoraja otrzymała indeks na UKSW.
Natomiast trzy pierwsze miejsca w konkursie laureatów zajęli trzej uczestnicy Olimpiady z diecezji pelplińskiej, płockiej i częstochowskiej. Oni też pojadą na pielgrzymki zagraniczne. Ponadto dla wszystkich uczestników finału ogólnopolskiego przewidziano pamiątkowe dyplomy i upominki.
Organizatorzy finału ogólnopolskiego zatroszczyli się o to, aby zmaganiom eliminacyjnym towarzyszyły dodatkowe imprezy; jak poznanie historii Drohiczyna oraz piękna ziemi podlaskiej i jej kultury (występ zespołu "Małe Podlasie", zwiedzanie skansenu w Ciechanowcu). Natomiast klerycy WSD w Drohiczynie przedstawili sztukę teatralną pt. Spowiedź Lwa Tołstoja. Na wszystkich uczestnikach ogólnopolskiego finału spoczywała macierzyńska opieka Matki Bożej w sanktuarium w Ostrożanach, dokąd udano się z pielgrzymką.
Radosnemu trudowi zgłębiania tajemnicy Bożego Miłosierdzia oraz dzieleniu się nim we wspólnocie Kościoła od początku towarzyszył biskup drohiczyński Antoni Dydycz, który wszystkim uczestnikom Olimpiady pogratulował zwycięstwa i zdobytej wiedzy. Finał Olimpiady, której treścią było przesłanie św. s. Faustyny o Bożym Miłosierdziu, zakończył się właśnie w święto Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie, podczas uroczystej celebracji eucharystycznej w kościele Sióstr Benedyktynek, Ksiądz Biskup wszystkim przypomniał słowa Ojca Świętego, żeby byli świadkami Bożego Miłosierdzia. Z takim zadaniem każdy wraca do swojej diecezji, parafii, szkoły, domu(...) z pięknym doświadczeniem - "Jezu ufam Tobie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst