Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 9/2022, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Królowo pokoju, módl się za nami!

Do Matki Bożej częstochowskiej szczególnie teraz, w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie, zanoszone są błagania o pokój, a także o opiekę dla naszej ojczyzny. Wyrazem solidarności paulinów i jasnogórskich pielgrzymów są odprawiane już od dłuższego czasu codzienne Msze św. z suplikacjami w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15.30.

Również jasnogórska modlitwa o pokój dla świata jest tam odmawiana w każdą sobotę o godz. 20. Tajemnice różańcowe przedzielane są śpiewami akatystu – starożytnego hymnu ku czci Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Święty Jan Paweł II wskazał na to nabożeństwo jako drogę prowadzącą do jedności dla Kościoła Wschodniego i Kościoła Zachodniego – przypomniał o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium. – Prosimy Boga, aby ci, którzy obecnie są przy władzy, robili wszystko, żeby nie doszło do wojny, żeby mieli na uwadze, jak wiele tysięcy ludzkich istnień może zostać pozbawionych życia – dodał.

– Każdy z nas zna naszych braci z Ukrainy, którzy pracują pośród nas. Są oni tutaj po to, żeby zapewnić swoim rodzinom lepszy byt – zauważył o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry, i podkreślił: – Ten konflikt ma konkretne twarze, konkretnych ludzi, których znamy.

Paulini modlitwą otaczają także swych współbraci posługujących na Ukrainie. W najtrudniejszej sytuacji – bo od lat na linii frontu – znajduje się sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu w obwodzie donieckim.

Dziękujemy za prymasa

Co miesiąc, w ramach nowego cyklu w 2022 r., odbędą się na Jasnej Górze: nocne czuwanie będące wyrazem wdzięczności za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego (z 27 na 28 lutego) oraz „Droga Krzyżowa z bł. Prymasem Tysiąclecia” na wałach jasnogórskich (w Środę Popielcową, 2 marca). Nabożeństwu Drogi Krzyżowej przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski. Zarówno czuwanie, jak i Droga Krzyżowa nawiązują do listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości, który został ogłoszony przez kard. Wyszyńskiego właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r.

Reklama

Data modlitwy – z 27. na 28. dzień miesiąca związana jest z odbywającymi się na Jasnej Górze niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwaniami prowadzonymi przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, z prośbą o beatyfikację kardynała. Lutowej modlitwie przewodniczyć będą rycerze Kolumba. Rozpocznie ją Apel Jasnogórski o godz. 21. Zaplanowane są także: konferencja świadka życia błogosławionego prymasa, modlitwa różańcowa przygotowana przez Jasnogórską Rodzinę Różańcową oraz Msza św. o północy.

Jasnogórski flesz

• 27 lutego – 1 marca – nabożeństwo 40-godzinne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Zainicjuje je Msza św. (27 lutego) w bazylice o godz. 11. Zakończą 1 marca Nieszpory eucharystyczne w bazylice o godz. 17.

• 28 lutego – kolegium moderatorów Ruchu Światło-Życie.

• 2 marca (Środa Popielcowa) – obrzęd posypania głów popiołem podczas każdej Mszy św.;

„Droga Krzyżowa z bł. Prymasem Wyszyńskim” – wały jasnogórskie, godz. 16.45.

• 3-4 marca – spotkanie Rady Szkół Katolickich.

• 4 marca – pielgrzymka maturzystów diecezji gliwickiej.

• 4-5 marca – pielgrzymka wiernych tradycji łacińskiej.

• 4-6 marca – rekolekcje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, tzw. zakonu bożogrobców.

• 5 marca – pielgrzymka maturzystów archdiecezji poznańskiej (I grupa) i Apostolstwa Modlitwy za Kapłanów.

• W każdą niedzielę Wielkiego Postu – Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15 w bazylice (z transmisją do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej).

• W każdy piątek – Droga Krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 16.45; w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach – o godz. 20.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-02-22 11:32

Wybrane dla Ciebie

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...