Reklama

Legion Maryi w służbie Niepokalanej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udzielamy specjalnego błogosławieństwa wspaniałemu i świętemu dziełu - Legionowi Maryi. Nazwa tego dzieła mówi sama za siebie. Obraz Maryi Niepokalanej na jego sztandarach świadczy o wzniosłych i świętych rzeczach.
Pius XI do Legionu Maryi, 16 września 1933 r.

Na gruncie rzeczywistości współczesnego świata wciąż działa Duch Święty i dzięki Niemu w Kościele katolickim wyrastają święci ludzie, powstają też grupy i stowarzyszenia religijne obdarzone szczególnymi charyzmatami. Jednym z nich jest ruch apostolski Legion Maryi. Powstał on 7 września 1921 r. w Dublinie (Irlandia), a więc w przeddzień święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Odczytano to jako znak, że Maryja jako Hetmanka czekała na swoje "wojsko". Założycielem Legionu był Frank Duff (1889-1980). Zaraz po skończeniu studiów otrzymał posadę ważnego urzędnika w Ministerstwie Finansów. Poza pracą zawodową wszystkie siły poświęcał Legionowi, a po 1933 r. zrezygnował z państwowej posady, by całkowicie oddać się nowemu ruchowi. Siłę do heroicznej duchowej pracy czerpał z miłości do Pana Jezusa i Maryi.
Członkowie Legionu mają - do Bożych lotów - jakby dwa skrzydła: jedno to legioniści aktywni, którzy prowadzą prace apostolskie dla zdobycia dusz ludzkich dla Boga, druga zaś grupa skupia w swoim gronie członków wspierających, modlących się o nawrócenie ludzi.
I tu przytoczę pewne zabawne wydarzenie z życia Franka Duffa, już wówczas w podeszłym wieku. Pewna młoda legionistka w czasie pracy apostolskiej spotkała na ulicy Franka i zapytała go, czy wie coś o Legionie. A on na to: "A co też to może być?" Legionistka z przejęciem opowiedziała mu o nowym ruchu i zapytała, czy chciałby zostać członkiem. Za chwilę badawczo spojrzała na rozmówcę i dodała: "Na aktywnego członka ma pan trochę za dużo lat, ale członkiem wspierającym mógłby pan zostać". Duff zawiódł oczekiwania dziewczyny, ale za to do końca swojego życia aktywnie działał, kierując pracą Legionu Maryi na całym świecie.
Członkowie Legionu Maryi działają pod opieką kapłana, biskupa ordynariusza diecezji oraz są w kontakcie ze Stolicą Apostolską. Frank Duff brał udział w audiencjach u Piusa XI, Piusa XII, Pawła VI, a w 1979 r. wraz z członkami Zarządu Legionu Maryi gościł u naszego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Frank Duff swoje posłannictwo bez reszty powierzył Maryi, i to dało mu siłę i odwagę, by w kilka miesięcy po powstaniu Legionu razem z innymi rozpocząć pracę apostolską w przestępczej dzielnicy Dublina. Współpraca z trzema misjonarzami i ofiarny trud apostolski legionistów przyniosły wspaniałe rezultaty: po dwóch latach przestępcza dzielnica Dublina przestała istnieć. To był cud Matki Bożej, bo "tajemnica doskonałej służby legionowej polega na pełniej jedności z Maryją" (Podręcznik Legionu Maryi).
Od tego czasu Legion pod sztandarami Maryi zaczął zdobywać kraje na wszystkich kontynentach świata. Zaraz po ostatniej wojnie pierwsza komórka tego ruchu powstała w Lublinie dzięki Anatolowi Kaszczukowi, ofiarnemu słudze Maryi. Niestety, czasy stalinowskie zniweczyły istnienie Legionu. Jego renesans nastąpił w latach 80. przede wszystkim przez zasługi i ofiarną pracę apostolską młodej Irlandki Clary Conolly. Kilka tysięcy polskich legionistów zasila działania wielomilionowej armii Maryjnej w świecie. Opiekunem duchowym Legionu Maryi w Polsce jest bp Roman Marcinkowski. Członkowie Legionu w naszej diecezji apostołują w domach, szpitalach i w miejscach publicznych. Odwiedzają ludzi samotnych, uzależnionych, prowadzą dialogi z różnowiercami, dbają o odrodzenie moralne i duchowe więźniów.
Rok Różańca Świętego stawia przed Legionem Maryi nowe zadania. Spraw, Maryjo, byśmy byli godni i zdolni je podjąć - ku większej chwale Boga!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...