Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przestrzeń dla wszystkich

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Joanna Ferens

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

We Frampolu przy ul. Zamojskiej 13 zostało oficjalnie otwarte Centrum Integracji Społecznej.

Placówka znalazła swoje miejsce w odrestaurowanej, rozbudowanej i zmodernizowanej byłej przychodni zdrowia, a głównym inicjatorem działań był ówczesny burmistrz Tadeusz Niedźwiedzki. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 2019 r., a zakończono 22 grudnia 2021 r. Wykonane roboty budowlane obejmowały: rozbudowę budynku, niezbędne instalacje, termomodernizację i wyposażenie, utwardzenie terenu wokół budynku, nasadzenie zieleni, zbudowanie placu zabaw, siłowni zewnętrznej, oświetlenie i przygotowanie miejsc parkingowych. W budynku znajdują się m.in. sala audiowizualna, sale konferencyjno-szkoleniowe, pomieszczenia biurowe, pokój zabaw dla dzieci, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, klubów seniora, sala spotkań dla młodzieży, sala fitness, pracownia taneczna i pracownie tematyczne. Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego miejsca wynosi 1340,52 m2. Budynek posiada 37 pomieszczeń, zaplecza sanitarne, windę i ciągi komunikacyjne. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 5475473,32 zł, z czego 85% to środki unijne. W budynku swoją siedzibę znajdzie również Referat Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Na chwałę Bożą

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego poświecenia budynku, którego dokonał ks. Paweł Zubrzycki, wikariusz parafii we Frampolu. – Naród wybrany, gdy uciekał do Egiptu, krwią baranka paschalnego naznaczał drzwi swoich mieszkań. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa dom i rodzina stanowiły podstawę ciszy, spokoju, oddania jeden dla drugiego, dobra i miłości. Poświęcimy ten budynek, aby pokój w tych murach pozostał. Dzięki staraniom naszych władz, mamy się czym cieszyć. Talenty, pasje, rozrywka, religia, kultura – tu się wszystko zmieści i za to też trzeba umieć Panu Bogu podziękować. Dlatego poświęcamy ten budynek na chwałę Bożą i pożytek ludzki – tłumaczył.

Budować lokalną tożsamość

Głos zabrał również burmistrz Frampola Józef Rudy, który w swoim wystąpieniu przybliżył szczegóły dotyczące powyższej inwestycji. – Oddajemy dziś do użytku piękny obiekt. Wierzę, że będzie to miejsce budujące lokalną tożsamość i poczucie solidarności, więzi mieszkańców, miejsce aktywnego spędzania czasu wolnego, zabawy i rekreacji. Obiekt, który będzie umożliwiał prowadzenie zajęć i warsztatów edukacyjnych, kulturalnych, artystycznych, terapeutycznych i rekreacyjnych. Niechaj będzie miejscem do samorealizacji oraz integracji obecnego i przyszłych pokoleń mieszkańców Frampola i gminy. Realizacja tego projektu to było ogromne wyzwanie, któremu udało się sprostać tylko dzięki pracy wielu ludzi, którym dziś pragnę gorąco podziękować. Dla mnie jest to wyjątkowy dzień i wielka satysfakcja, iż mimo wielu trudności i niesprzyjającej sytuacji spowodowanej pandemią, możemy oddać społeczeństwu obiekt na miarę XXI wieku – powiedział.

Reklama

Miejsce integracji

Swoją radość z powstania tego miejsca wyraziła poseł Beata Strzałka. – Patrząc dzisiaj na ten budynek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz myślę, że wszystkim nam towarzyszy podziw dla tej inwestycji. Panuje tu dziś ogromna radość, nie tylko ze strony burmistrza czy władz, ale i mieszkańców, tych grup społecznych, które będą bezpośrednimi użytkownikami pomieszczeń. Szczególnie cieszy mnie integracja społeczna w każdym wymiarze, gdyż tu zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi będą mieli swoje miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań, w którym będą mogli się łączyć i jednoczyć. Mam też nadzieję, że to miejsce stanie również kuźnią wielu nowych talentów – zaznaczyła.

By rozwijać pasje

Okolicznościowy list gratulacyjny wystosowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa. „Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej niezmiernie ważnej dla społeczności lokalnej inwestycji przekazuję najszczersze wyrazy uznania i gratulacje. Cieszę się, że to przedsięwzięcie ma swój szczęśliwy finał i jestem przekonany, że nowo otwarty obiekt będzie przyjaznym miejscem, w którym zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy Frampola znajdą komfortową przestrzeń do rozwijania swoich pasji i podejmowania różnorodnych inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych czy społecznych. Wierzę, że będzie to miejsce tętniące życiem, w którym podejmuje się ciekawe działania autorskie, ale przede wszystkim doświadcza się autentycznej radości ze wspólnych spotkań z drugim człowiekiem” – skierowane słowa odczytała Ewa Płocica-Poślednik, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Reklama

Centrum życia i aktywności

Wyrazy uznania i gratulacje złożył również władzom i mieszkańcom Frampola starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Serdecznie gratuluję tego budynku władzom i mieszkańcom całej społeczności miasta i gminy Frampol, gdyż to, jak sama nazwa wskazuje, jest Centrum Integracji Społecznej, a przez to jest budowana wspólnota. Uważam, że dla takich niewielkich społeczności lokalnych wspólnota, budowanie tożsamości, wzajemnego szacunku, relacji międzyludzkich, ale również rozwijanie pasji i talentów najmłodszych mieszkańców czy zagospodarowanie czasu i przestrzeni seniorom, jest niezwykle istotne dla rozwoju i tożsamości lokalnej i budowania małych ojczyzn. Człowiek od zawsze był i jest istotą społeczną. Socjalizacja i potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem są niezwykle istotne w naszym życiu. Przez to możemy realizować samych siebie, funkcjonować w dobrym zdrowiu i dbać o higienę zdrowia psychicznego. Dlatego takie miejsce, które dzisiaj oddajemy we Frampolu, jest bardzo ważne dla funkcjonowania społeczności lokalnej. Raz jeszcze gratuluję i życzę, aby stało się ono centrum życia i aktywności społeczeństwa lokalnego – podkreślił starosta.

– Cieszymy się, że powstało takie miejsce. Będą tu działać m.in. Młodzieżowa Grupa Wolontariuszy „Czemu”, członkowie chóru gminnego, klubu seniora „Kwiaty Jesieni”, klubu tanecznego, wędkarskiego, grupy nieformalne, samorząd Frampola, a także regionalni artyści, którzy zechcą się podzielić swoimi zbiorami czy talentami i zaprezentować je w tym budynku. Już od pierwszego tygodnia ferii ruszają nowe projekty dla dzieci i młodzieży m.in. warsztaty robienia fryzur, taneczne, malarskie, fotograficzne, a także wieczór z filmem i grami planszowymi – wyjaśniła Anna Oleszczak-Karp, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu.

Na wydarzenie złożyły się m.in. wystąpienia zaproszonych gości, część artystyczna w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów działających przy MGOK we Frampolu, a także zwiedzanie budynku i poczęstunek.

2022-03-01 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe muzeum

Uroczystego otwarcia muzeum dokonali aktorzy, twórcy i przedstawiciele władz

ks. Wojciech Kania

Uroczystego otwarcia muzeum dokonali aktorzy, twórcy i przedstawiciele władz

W Baranowie Sandomierskim oficjalnie otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów.

Więcej ...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

2022-05-31 12:27

Red.

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Więcej ...

Papież ogłosił List apostolski o liturgii

2022-06-29 14:41

Karol Porwich/Niedziela

Papież Franciszek ogłosił dziś List apostolski o liturgii. Nosi on tytuł "Desiderio desideravi" i jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Kościół

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?