Reklama

Świat

Mediolan: Dzień Caritas na Expo 2015

2015-05-19 17:34

pierluigipalazzi/fotolia.com

174 przedstawicieli Caritas z 85 krajów świata daje dziś usłyszeć na Expo 2015 głos ludzi wykluczonych. Wystawa Światowa w Mediolanie gości bowiem Dzień Caritas, w centrum którego stoi walka z głodem i światowym wykluczeniem. Dzięki tej inicjatywie na Expo obecne są również 22 kraje nie reprezentowane na wystawie, takie jak np. Burkina Faso, Czad, Libia, Malawi, Filipiny czy Tajwan.

W Caritas Day wpisuje się m.in. zbiórka funduszy dla ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu i zasadzenie kwiatów wokół pawilonu 805, symbolizującego 805 mln ludzi, którym na co dzień brakuje pożywienia. W spotkaniu uczestniczą obydwaj szefowie Caritas Internationalis – ustępujący z urzędu kard. Óscar Rodríguez Maradiaga i nowo wybrany przewodniczący konfederacji kard. Luis Antonio Tagle, a także prawie połowa uczestników watykańskiego szczytu tej największej charytatywnej organizacji na świecie.

„Ponad 400 uczestników spotkania ukazało oblicze Kościoła skierowane ku potrzebującym i zaangażowane w pomoc ludziom dotkniętym cierpieniem i biedą. Tegorocznym tematem było szukanie drogi, aby każdy miał pożywienie, czyli prowadzona była kampania «Jedna ludzka rodzina, żywność dla wszystkich». Jednocześnie wskazywano, że cierpiący człowiek to ten, którego spotykamy na co dzień, stąd też podczas naszego spotkania ciągle staraliśmy się budować relacje Kościoła z każdym napotkanym na naszej drodze człowiekiem” - mówi wiceprzewodniczący Caritas Cypru, o. Jerzy Kraj OFM.

Na Expo 2015 zaprezentowano raport Caritas Internationalis na temat przyczyn głodu na świecie. Wymieniono wśród nich brak dostępu do ziemi, niedysponowanie ziarnem pod zasiew, a także niewystarczający system mikrokredytów dla osób pragnących zainicjować działalność rolną oraz brak odpowiednich rynków zbytu. Przypomniano jednocześnie, że większość krajów świata nie może cieszyć się bezpieczeństwem żywnościowym. Wskazano, że powoduje to nie tylko głód i chroniczne niedożywienie, ale zarazem jest przyczyną migracji, rozwoju przestępczości i chorób oraz ograniczeń w dostępie do edukacji. Brak bezpieczeństwa żywnościowego generuje też kulturę chronicznej zależności od pomocy charytatywnej.

Reklama

W czasie mediolańskiego Dnia Caritas zaprezentowano różne projekty wsparcia żywnościowego realizowane w krajach najuboższych. Np. w Brazylii i Nikaragui pracownicy Caritas uczyli rolników sposobów przechowywania ziarna, w Demokratycznej Republice Konga przeprowadzono akcję zakupu ziemi i oddania jej w zarządzanie poszczególnych rodzin, w Japonii walczono z powszechnym marnotrawieniem pożywienia. W czasie jednej z akcji Caritas tego kraju sprzedawała w kościołach pojemniki do przechowywania żywności (np. resztek z kolacji spożywanych w restauracji), a dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na zakup ziarna dla rolników we wschodniej Afryce.

Obecność Caritas Internationalis na Wystawie Światowej poprzedziła wczoraj wieczorem uroczysta Msza na placu przed mediolańską katedrą. Przewodniczył liturgii kard. Angelo Scola. Arcybiskup Mediolanu wskazał, że współczesny człowiek jest głodny nie tylko chleba, ale również pracy, godności, pokoju, dobra i sprawiedliwości, także w wymiarze społecznym. Spotkanie zakończyła modlitwa o to, by Bóg wyzwolił nas z obojętności na los braci będących w potrzebie.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie mobilnej wystawy o Zakonie Paulinów

2020-01-24 16:52

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Budapeszt, 20 stycznia, otwarcie mobilnej wystawy o Zakonie Paulinów

25 stycznia na Jasną Górę dotrze paulinobus (po węgiersku „Palos-bus”). Jest to mobilna wystawa poświęcona Zakonowi Paulinów i jego założycielowi bł. Euzebiuszowi.

Więcej ...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Więcej ...

Częstochowa: Obronić marzenia

2020-01-25 21:28

Beata Pieczykura/Niedziela

- Te spotkania tutaj wynikają z pragnienia odkrywania, że to, co najważniejsze i podstawowe, to pragnienie miłości. To pragnienie można realizować w służbie Kościołowi i w małżeństwie – powiedział ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, podczas kolejnego spotkania w ramach Duszpasterstwa Osób Stanu Wolnego, które odbyło się 25 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...