Reklama

Niedziela Lubelska

Dzieci jednego Boga

Niedziela lubelska 13/2022, str. IV

Modlitwę o pojednanie i przebaczenie rozpoczął bp Mieczysław Cisło

Ewa Kamińska

Modlitwę o pojednanie i przebaczenie rozpoczął bp Mieczysław Cisło

Los zamordowanych Żydów nie może odejść w zapomnienie; musi być przestrogą dla kolejnych pokoleń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Niemcy rozpoczęli akcję „Reinhardt”, której celem było wymordowanie ludności żydowskiej z terenu 5 dystryktów Generalnego Gubernatorstwa (warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego). Potem akcję rozszerzono na wcielony do Prus Wschodnich okręg białostocki. Początek tych wydarzeń nastąpił w Lublinie, skąd do obozu zagłady w Bełżcu wyjechał pierwszy transport ok. 1600 Żydów z likwidowanego przez Niemców getta. Do 4 listopada 1943 r. zginęło 2 miliony Żydów. Ofiary we wspólnej modlitwie 17 marca wspominali przedstawiciele gminy żydowskiej oraz różnych kościołów chrześcijańskich. Ekumeniczne spotkanie odbyło się w kościele św. Wojciecha na Podwalu, obok którego paląca się dzień i noc latarnia przypomina o nieistniejącym żydowskim mieście i jego mieszkańcach. – Przywołujemy imiona naszych braci i sióstr, aby pamięć o nich i o wydarzeniach sprzed 80 lat była ważnym przesłaniem dla kolejnych pokoleń – powiedział ks. Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie.

Wołanie o pokój

– Życzymy sobie pokoju, który może być zbudowany tylko na pokoju z Bogiem. Modlimy się o wieczny pokój dla tych, których tu wymieniliśmy i dla milionów niewymienionych, zamordowanych, poległych – powiedział abp Stanisław Budzik. – Nie możemy zapomnieć o tej okrutnej, niewyobrażalnej zbrodni. Mimo upływu czasu, ciągle musimy zadawać sobie pytanie, dlaczego musieli umrzeć. Dlaczego w środku Europy, w XX wieku, było możliwe masowe ludobójstwo? Dlaczego ludzie ludziom zgotowali ten los? – pytał metropolita. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II na Majdanku do ocalałych: „Nie przestańcie być świadkami tamtych waszych braci i sióstr, którzy tutaj zostawili swoje szczątki doczesne. Nie przestawajcie być przestrogą, tak jak tu jest wypisane na tym Mauzoleum, przestrogą dla wszystkich pokoleń”. – 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach patrzymy z przerażeniem na obrazy, jakie docierają z Ukrainy, która bohatersko walczy z bezwzględnym najeźdźcą. Giną ludzie: żołnierze, cywile, kobiety i dzieci. Miasta zamieniają się w zgliszcza. W środku Europy, w XXI wieku. Znowu zadajemy sobie pytanie: dlaczego ludzie ludziom gotują taki los? – powiedział ksiądz arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mówiąc o pomocy, jaka udzielana jest narodowi ukraińskiemu, podkreślił z naciskiem, że nie można zapomnieć o najważniejszej broni, jaką jest modlitwa. Podziękował także abp. blowi, ordynariuszowi prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, za sprzeciw wobec inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Ich los przestrogą

Wanda Lotter z lubelskiej gminy żydowskiej przeczytała fragment wspomnień Wiesławy Majczak, która jako 11-letnia dziewczynka była świadkiem prowadzenia Żydów przez Kalinowszczyznę na rampę przy rzeźni. Odgłos szurających nóg, strzały, widok zabitych, zwłaszcza leżących na ulicy dzieci, pozostał w jej pamięci do dziś. – Trudno uwierzyć, że po 80 latach widzimy martwe dzieci leżące gdzieś na trotuarach. Mam nadzieję, że wszyscy razem zaniesiemy modlitwę, żeby to okrucieństwo, jakie dzieje się dosłownie za naszym płotem, skończyło się jak najszybciej – powiedziała.

Na zakończenie abp Stanisław Budzik zaapelował, by los tych, którzy zostali zamordowani przed 80 laty, nie odszedł w zapomnienie, ale był dla nas przestrogą. – Zebraliśmy się jako dzieci jednego Boga, tęskniąc za pokojem. Podejmijmy zobowiązanie, że będziemy wszystko czynić, aby ten pokój wnosić w nasze serca i w nasze środowiska. Módlmy się o ustanie agresji rosyjskiej na Ukrainę, o ratowanie tego, co najcenniejsze: ludzkiego życia – powiedział.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-03-22 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Międzyreligijna modlitwa o pokój

Łukasz Krzysztofka

W Auli Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej w Warszawie przedstawiciele religii monoteistycznych wspólnie modlili się o pokój na świecie.

Więcej ...

Nowacka: 6 maja rusza pilotaż szkoleń dla uczniów "Edukacja z wojskiem"

2024-04-17 10:26

PAP/Rafał Guz

6 maja rusza program specjalnie przygotowanych szkoleń dla uczniów pod hasłem "Edukacja z wojskiem". Przeprowadzone będą w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach pilotażu – poinformowała w środę minister edukacji Barbara Nowacka.

Więcej ...

Łódź: Podwieczorek z tańcem

2024-04-17 16:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...