Reklama

Niedziela Lubelska

Podaj rękę Ukrainie

Ks. Stefan Batruch (z lewej) apelował o wspólną modlitwę chrześcijan

Paweł Wysoki

Ks. Stefan Batruch (z lewej) apelował o wspólną modlitwę chrześcijan

Chrześcijanie tradycji wschodniej i zachodniej są jednakowo wezwani do miłowania i porzucenia drogi przemocy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 20 marca, w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą wybrzmiało wezwanie do wspólnej modlitwy i czynów miłosierdzia wobec bliźnich, do propagowania zwycięstwa dobra nad złem. Mszy św. o pokój i wzajemne braterstwo w kazimierskiej farze przewodniczył proboszcz ks. Tomasz Lewniewski. Liturgię celebrował ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Po Eucharystii odbył się koncert charytatywny „Podaj rękę Ukrainie”, przygotowany pod kierunkiem Roberta Grudnia.

Reklama

– Nad Europą zawisła groźba ludobójstwa. Zbrodni wojennych, kłamstwa, cynicznego szantażu oraz podżegania do nienawiści i rozlewu krwi, nie da się pogodzić z nauczaniem ewangelicznym. Chrześcijanie tradycji wschodniej i zachodniej są jednakowo wezwani do miłowania i porzucenia drogi przemocy, co jednak nie oznacza akceptacji i zgody na wyrządzanie zła – powiedział ks. Stefan Batruch. Jak podkreślił, „opór narodu ukraińskiego i wsparcie Polaków to wspólna obrona godności ludzkiej, która jest przepłacana krwią bohaterów oraz bezinteresownym oddaniem wolontariuszy, śmiercią dzieci i starców, a także żołnierzy, którzy giną w wyniku terrorystycznych ataków ze strony armii rosyjskiej”. Zastanawiając się nad tym, jak adekwatnie reagować na bezduszność kata i brak wsparcia ze strony przywódców, którzy zamiast stanąć po stronie prawa do życia narodu skazanego na zagładę chronią własne interesy, ks. Batruch zaapelował o wspólne działanie i niesienie pomocy cierpiącym. Wskazując na gościnność Polaków wobec uchodźców wojennych podkreślił, że jest to „praktyczne porozumienie między naszymi narodami i spełnienie profetycznych wizji św. Jana Pawła II o współpracy między Polakami i Ukraińcami na rzecz lepszej przyszłości”. – Boża moc objawia się tam, gdzie dwoje lub troje różnych osób trwa w jedności na modlitwie. Ta moc może zmienić bieg historii i uchronić świat przed zagładą – mówił kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po liturgii odbył się koncert. Jako solistki wystąpiły Halina Risna (sopran) i Olha Hrytsak (alt) z akompaniamentem Natalii Kozub (skrzypce) i Roberta Grudnia (organy). Motywem przewodnim było przesłanie św. Jana Pawła II z jego pielgrzymki na Ukrainę: „Dekalog jest jak kompas na wzburzonym morzu”. Poruszający i refleksyjny program słowno-muzyczny odnosił się do dramatycznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Scenariusz, oparty na homiliach św. Jana Pawła II, zwracał uwagę na chrześcijańskie wartości, które powinny znajdować się u podstaw pokojowego współistnienia państw i narodów. – Słowa papieża stały się bardzo aktualne w związku z walkami o niepodległość Ukrainy i zagrożeniem pokoju na świecie. Od 24 lutego z niepokojem obserwujemy wojnę toczącą się na Ukrainie, tak blisko granic Polski. Nie sposób uniknąć skojarzeń z polskimi powstaniami narodowymi i wieloma trudnymi kartami historii Polski i Ukrainy. To ważne i zawiłe problemy, na które odpowiedź dawał św. Jan Paweł II – powiedział Robert Grudzień.

Organizatorem wydarzenia byli: parafia św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kazimierska Fara, a także Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny. Projekt wsparły Stowarzyszenie Anthil i Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-22 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pokój jest harmonią między ludźmi

Julia Saganiak

Więcej ...

Nowi łódzcy biskupi pomocniczy przedstawieni Ojcu Świętemu Franciszkowi

2024-12-04 13:09

screen YouTube

Więcej ...

„Uczeń czy klient?”, czyli cykl jasnogórskich rekolekcji o Kościele

2024-12-04 17:45

BP KEP

W centrum kolejnej edycji Jasnogórskich Dni Skupienia znajdzie się Kościół. - Temat Kościoła ciągle się pojawia w różnych naszych rozmowach, w przestrzeni social mediów. Bardzo często jest to temat wykrzywiony: „bo ja myślę”, „bo mnie się coś nie podoba”, albo „nie podoba”, bo „papież to powiedział” i dlatego myślę, że podjęcie tego tematu jest konieczne. Często nie wiemy do czego odnosi się tzw. nauczania ex cathedra, nieomylność papieża. Trzeba to wyjaśniać - mówi o. Marcin Ciechanowski, który poprowadzi Dni skupienia. Pierwszy z cyklu rekolekcji zatytułowanych „Uczeń czy klient” odbędzie się w dniach 6-8 grudnia na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Wiara

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Wiara

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Kościół

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...