Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Etap diecezjalny zakończony

Ks. Andrzej Nackowski

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Andrzej Nackowski

O konsultacjach synodalnych, prowadzonych w parafiach i wspólnotach diecezji sosnowieckiej – z ks. Andrzejem Nackowskim rozmawia Piotr Lorenc.

Piotr Lorenc: Jaka jest idea synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”?

Ks. Andrzej Nackowski: Jak czytamy w dokumencie przygotowawczym, papież Franciszek zaprasza cały Kościół do postawienia sobie pytania na temat, który jest decydujący dla jego życia i misji. Zasadnicze pytanie, które kieruje tą konsultacją ludu Bożego, jest następujące: Kościół synodalny, głosząc Ewangelię, „podąża razem”; jak owo „podążanie razem” realizuje się dzisiaj w waszym Kościele partykularnym? Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali w naszym „podążaniu razem”? Ten szlak, który wpisuje się w „aggiornamento” Kościoła zaproponowane przez Sobór Watykański II, jest darem i zadaniem: idąc razem i wspólnie zastanawiając się nad przebytą drogą, Kościół chce nauczyć się na podstawie tego, czego doświadczy, jakie procesy mogą mu pomóc w przeżywaniu komunii, w realizowaniu uczestnictwa, w otwarciu się na misję. Nasze „podążanie razem” jest w istocie tym, co najlepiej realizuje i ukazuje naturę Kościoła jako pielgrzymującego i misyjnego ludu Bożego.

Dobiegły konsultacje synodalne w naszej diecezji. Jaki miały przebieg?

Konsultacje synodalne odbyły się w parafiach i wspólnotach naszej diecezji. Proboszczowie oraz koordynatorzy parafialni spotykali się z grupami parafialnymi, by rozmawiać o tym, co Duch Święty mówi do Kościoła w kontekście pytań postawionych przez Ojca Świętego. Konsultacje były prowadzone również we wspólnotach działających na terenie diecezji. Faktem jest, że na ten moment nie wszystkie wspólnoty odpowiedziały na to zaproszenie, jednak mimo wszystko widać mocne zaangażowanie u tych, którym najbardziej zależy na czynnym włączeniu się w życie Kościoła. Każdy ochrzczony bez wyjątku jest zaproszony do tego, by przyjść i podzielić się swoim doświadczeniem życia i uczestnictwa w misji Kościoła. W wielu parafiach została stworzona przestrzeń, aby umówić się na spotkanie z księdzem proboszczem lub koordynatorem parafialnym i porozmawiać wspólnie o Kościele.

Reklama

Czy otrzymane materiały były pomocne?

Każdy koordynator otrzymał Vademecum synodalne opracowane przez Stolicę Apostolską. Ten materiał był dosyć obszerny i zawierał w zasadzie wszystkie niezbędne informacje do przeprowadzenia etapu parafialnego. Zespół diecezjalny opracował również kwestionariusz mający służyć pomocą do zebrania i opracowania głosów synodalnych docierających na parafie.

Co dalej stanie się z zebranymi opiniami i głosami?

Przeczytamy je bardzo dokładnie, a następnie spróbujemy zebrać i opracować obraz, który się z nich wyłania, skupiając się przede wszystkim na zawartych w nich pragnieniach i doświadczeniach ludu Bożego. Przygotowana zostanie synteza odzwierciedlająca różnorodność wyrażonych poglądów i opinii, zwracająca szczególną uwagę na przeżyte doświadczenia uczestników, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Synteza będzie bardziej wierna głosom ludzi i temu, co wyłoniło się z ich rozeznania i dialogu, niż będzie serią uogólnionych lub doktrynalnie poprawnych stwierdzeń.

Jakie drogi otwierają się dla naszego Kościoła partykularnego po konsultacjach?

Na ten moment trudno powiedzieć. Naszym zadaniem nie jest ocenianie zebranego materiału ani zakładanie z góry rozwiązań, które trzeba podjąć. To jest zadanie Synodu Biskupów, który się zbierze, by pracować nad materiałem dostarczonym ze wszystkich diecezji. Na pewno jednak jest to zaproszenie, by podtrzymać synodalny charakter naszych wspólnot. To do czego niewątpliwie zaprasza nas Ojciec Święty to uczenie się takiego stylu życia kościelnego, którego nierozerwalnym elementem jest spotkanie i słuchanie siebie nawzajem.

Ks. Andrzej Nackowski dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, szef diecezjalnego zespołu koordynacyjnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

2022-03-22 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera ogłosił II Synod Młodych diecezji płockiej

Bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

Będzie on obradował w dniach 31 sierpnia – 1 września w Płocku. Zaproszenie Pasterza Kościoła płockiego jest dziś czytane w kościołach diecezji płockiej.

Więcej ...

Kolumna Kościoła

wikipedia.org

Św. Ambroży z Mediolanu został zaliczony – obok św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza I Wielkiego – do grona czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Był mistrzem duchowym św. Augustyna.

Więcej ...

Franciszek: ufność w Bogu podstawą podejmowania dobrych decyzji

2022-12-07 09:30

materiał prasowy

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Niedziela Legnicka

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

Wiadomości

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...