We Lwowie działał polski Michał Anioł baroku, a matematyczni geniusze stworzyli tu szkołę, której ta dziedzina nauki wiele zawdzięcza. W tym mieście mieszkał ostatni alchemik XX wieku – Jan Edward Dunikowski, który eksperymentował z transmutacją nieszlachetnych metali w złoto. Po Dunikowskim ślad zaginął, a wszystkie jego odkrycia do dziś są owiane tajemnicą. To ze Lwowa nadawano najbardziej popularną audycję radiową w przedwojennej Polsce, której gwiazdami byli Szczepcio i Tońcio. Ich piosenka Tylko we Lwowie stała się jednym z najpopularniejszych utworów w ówczesnej Polsce. Te i wiele innych ciekawostek o „mieście lwa” zebrał Mirek Osip-Pokrywka w swojej najnowszej książce Lwów. Przewodnik ilustrowany, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność.
Autor nie poprzestał na zbiorze historyjek i sensacji. Jego przewodnik jest solidnym opracowaniem, które uwzględnia wszystkie walory Lwowa – począwszy od architektury, przez historię miasta, a na kulinariach skończywszy. Osip-Pokrywka zabiera nas na spacery tematyczne po najbardziej atrakcyjnych zakątkach miasta. Zwiedzimy np. Rynek, dzielnicę ormiańską, Wały Hetmańskie, ulicę Akademicką, zobaczymy murale Podzamcza. To pierwsza publikacja poruszająca tę tematykę. Wraz z autorem wejdziemy do urzekających wnętrz katedry łacińskiej, katedry ormiańskiej, Teatru Wielkiego czy Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
Książka napisana jest barwnym językiem przez człowieka, który, można rzec, organoleptycznie poznał opisywane przez siebie miejsca. Została bogato zilustrowana fotografiami wykonanymi przez autora w czasie jego ostatniego dwuletniego pobytu we Lwowie. Ten wyjątkowy przewodnik warto mieć na swojej półce, nawet jeśli nie wybieramy się do Lwowa – unikatowe fotografie i barwne opisy przenoszą nas wprost do tego przecudnego miasta, które przez wieki związane było z Polską.
Lwów. Przewodnik ilustrowany
Mirek Osip-Pokrywka
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 376
Pomóż w rozwoju naszego portalu