Reklama

W diecezjach

Jak to ze chrztem bywało

Po lewej – kościół Najświętszej Maryi Panny in Summo Posnaniensi, po prawej – katedra poznańska

Archiwum ks. Pawła Terzyka

Po lewej – kościół Najświętszej Maryi Panny in Summo Posnaniensi, po prawej – katedra poznańska

Święto Chrztu Polski przypomina nam jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny. Niestety, pozostało niewiele pamiątek tego aktu. Z tym większą skrupulatnością przyglądamy się więc tym miejscom, które były świadkami tamtych chwil. Należy do nich pewien mały kościół w Poznaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostrów Tumski w Poznaniu to miejsce ważne dla każdego wierzącego Polaka. Można tu poczuć historię sięgającą czasów pierwszych Piastów. Poznańska katedra była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. W tym miejscu dosłownie każdy kamień mówi o Polsce i naszych chrześcijańskich korzeniach. Obok katedry obowiązkowo trzeba się jednak zatrzymać przed kościołem Najświętszej Maryi Panny. Miejsce to wiąże się bardzo ściśle z chrztem naszego kraju. Jak to możliwe?

Wokół chrztu

U początków wiary w naszym narodzie stoją wiara kobiety i małżeństwo. Bez tych dwóch rzeczywistości nie zrozumiemy do końca okoliczności chrztu z 966 r. Był on przecież następstwem małżeństwa Mieszka I z Dobrawą, księżniczką czeską. To z małżeństwa tych dwojga wynika pierwsza chrystianizacja naszego kraju. Bezpośrednim jego następstwem było również prawdopodobnie przybycie w 965 r. do Polski misji na czele z Jordanem. Ten zapewne przystąpił do organizacji pierwszych struktur kościelnych. Postać pierwszego polskiego biskupa jest bardzo istotna. Do dzisiaj toczy się wśród historyków spór o podstawowe informacje o nim. Nie wiemy, skąd pochodził, choć jego imię może zdradzać romańskie korzenie. Musiał mieć jakiś związek z diecezją ratyzbońską, bo do niej należały wówczas Czechy. Przypuszcza się również, że należał do Zakonu Benedyktynów. Źródła polskie i czeskie wskazują, że jego konsekracja biskupia przypadła na 968 r. Dla nas jednak istotna jest jego rola, zanim stał się pierwszym biskupem Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akt chrztu

Sam chrzest Mieszka I miał sie? odbyc´ w Wielka? Sobote?, przypadającą w 966 r. na dzień 14 kwietnia. I choć do dzisiaj toczy się dyskusja nad czasem tego aktu, to w powszechnym odbiorze właśnie ta data przyjmowana jest najczęściej. Inaczej sprawa wygląda z miejscem chrztu – ciągle toczą się o nie dyskusje wśród historyków. Wymienia się Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno, a nawet inne ośrodki. Do tej pory nie udało się ponad wszelką wątpliwość wskazać miejsca, w którym Mieszko, jego drużyna i możni obmyli się w wodach chrztu. Najstarsze zachowane źródła wia?ża? decyzje? o przyjęciu chrztu z małz˙en´stwem księcia Mieszka I z Dobrawa?. Przyjmuje się, że to właśnie Czeszka miała zapoznac´ pierwszego historycznego władcę naszej ojczyzny z wiara? i nakłonić go do przyje?cia chrztu. Pierwszych nauk mógł udzielać znany nam już Jordan.

Reklama

Chrzest Polski nie objął od razu wszystkich warstw społecznych i całego terytorium kraju. Władztwo Mieszka I było przecież bardzo duże jak na tamte warunki. Ibrahim ibn Jakub dowiedział się na dworze cesarza Ottona I, że jest ono „najrozleglejszym z krajo´w słowiańskich”. Biskup Thietmar dodał także, że Jordan miał „ciężką pracę (...) zanim, niezmordowany w wysiłkach, nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej”.

Wołające kamienie

Do sakralnych pomników tamtych wydarzeń należy niewielka kaplica Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jej pozostałości kryją się w fundamentach obecnego XV-wiecznego kościoła Najświętszej Maryi Panny na poznańskim Ostrowie, a właściwie kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo Posnaniensi, czyli na grodzie poznańskim. To piękna gotycka budowla, która niejako otwiera perspektywę na dwie monumentalne wieże katedry poznańskiej. Ale w X wieku widok był w tym miejscu zupełnie inny.

W drugiej połowie X wieku Mieszko I wzniósł w tym miejscu pałac dla siebie. Była to zatem siedziba książęca, a później także królewska. Obok niego została wzniesiona kaplica zamkowa ku czci Najświętszej Maryi Panny. Byłby to zatem najstarszy kościół poświęcony Matce Bożej na naszych ziemiach. Jego fundacja wiąże się nierozerwalnie z osobą księżnej Dobrawy. Jako chrześcijanka potrzebowała miejsca, gdzie mogłaby się modlić i uczestniczyć w liturgii. Tę być może sprawował jej własny kapelan, czyli Jordan.

Reklama

Kaplica wraz z pałacem została zniszczona podczas najazdu księcia Brzetysława w 1038 r. Odbudował je książę Kazimierz Odnowiciel. W takiej XI-wiecznej formie budynek przetrwał do ok. 1430 r., kiedy to został rozebrany. Później wzniesiono w tym miejscu gotycki kościół, który możemy podziwiać do dziś.

Przez wieki przy kościółku funkcjonowała kapituła, a on sam nosił miano kolegiaty. Z biegiem lat kapituła się rozrastała, a sama świątynia piękniała. Była także miejscem szczególnego kultu Matki Bożej na Ostrowie Tumskim. Budynek zaczął podupadać wraz z nastaniem zaboru pruskiego. W 1805 r. zniesiono kolegiatę, a kościołowi groziło nawet rozebranie. Dzięki zabiegom abp. Leona Przyłuskiego udało się go uratować. Niestety, podczas II wojny światowej druga świątynia stała się magazynem muzealiów i znów uległa znacznym zniszczeniom. Po wojnie kolejny raz podjęto prace remontowe. Kościół zamknięto jednak w 1988 r., by podjąć bardzo skomplikowane prace budowlane związane ze statyką budowli.

Odkrycia

Obok działań budowlanych podjęto w 1999 r. także prace archeologiczne, prowadzone pod kierunkiem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki nim zostały odnalezione relikty pałacu Mieszka I oraz fundamenty pałacowej kaplicy. Efekty tych prac widać dzisiaj za sprawą szklanej instalacji imitującej kamienny mur. Przebiega ona po śladzie obrysu dawnego pałacu książęcego. Przed rokiem świątynia powróciła do użytku liturgicznego, ale dalej trwają prace mające podkreślić znaczenie tego miejsca dla historii Polski i historii naszego chrztu.

Chociaż brakuje nam wielu informacji, możemy przyjąć, że skoro pałac Mieszka I był jednocześnie domem księżnej Dobrawy, to zapewne jej najbliższe otoczenie mieszkało wraz z nią. Do otoczenia księżnej zaliczali się duchowni, a wiele wskazuje na to, że wśród nich był wspomniany Jordan. Ci pierwsi kapłani sprawowali liturgię oraz głosili słowo Boże w kaplicy przylegającej do Mieszkowego pałacu. Za pewnik możemy przyjąć, że nawrócony książę Mieszko w tej kaplicy pogłębiał swoją wiarę oraz uczestniczył już po chrzcie w sprawowanych sakramentach. Choć nie mamy do dziś pewności, gdzie odbył się chrzest księcia Mieszka, to jednak wiemy, jak znaczącą rolę odegrała w tym dziele kaplica zamkowa księżnej Dobrawy i jej kapelana Jordana.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-05 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Poznaniu po raz pierwszy obchodzono Święto Chrztu Polski

Jan Matejko, „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”

www.cyfrowe.mnw.art.pl

Jan Matejko, „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”

Dla upamiętnienia przełomowego momentu w dziejach naszej Ojczyzny po raz pierwszy czcimy dzisiaj rocznicę chrztu Polski – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lutym br.

Więcej ...

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego