Reklama

Niedziela Świdnicka

Duże dotacje na kościoły

Wśród największych beneficjentów znalazła się świdnicka katedra, która od kilku lat stara się o pieniądze na dokończenie renowacji ołtarza głównego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ołtarz główny w katedrze świdnickiej ma wyjątkową kompozycję, nad którą Johann Riedel pracował ponad 44 lata. Zbudowany jest na planie okręgu, wsparty na siedmiu kolumnach, na wysokim cokole. Jego renowacja nie została jednak uwzględniona w projekcie rewitalizacji nawy głównej, dlatego w 2019 r. parafia katedralna złożyła wniosek o dotację na ten cel. I udało się. Najpierw z budżetu wojewody dolnośląskiego otrzymała kwotę 50 tys. zł, która pokryła prace przygotowawcze pod restaurację figury Boga Ojca. Kolejne dofinansowanie w 2020 r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 650 tys. zł. pozwoliło na dokończenie renowacji figury Boga Ojca, a także na uruchomienie kolejnego etapu prac, m.in. odnowienie drewnianych detali. Rok później na kontynuację prac ministerstwo dało 1,42 mln zł. Przyznało też pieniądze w tym roku, przeznaczając na renowację ołtarza 885 tys. zł.

Pozostali beneficjenci

Oprócz kościoła katedralnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło też fundusze na inne kościoły znajdujące się na terenie diecezji świdnickiej. 1,5 mln zł przyznano bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach na ostatni etap ratowniczej rekonstrukcji tynków z pracami konserwatorskimi kamieniarki elewacji północnej, zachodniej i południowej. Niewiele mniej (1,45 mln zł) ma otrzymać strzegomska bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła również na konserwację elewacji zewnętrznych północnego i południowego ramienia transeptu oraz remont dachu. Trzecia w kolejności jest parafia św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, która otrzyma 1 mln zł na kontynuację remontu wnętrza, nawy północnej, południowej i empory.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Środki od ministra...

Pieniądze z ministerstwa dostaną także parafie: św. Mikołaja w Doboszowicach – 468 tys. zł na kaplicę Pavlowskich i 287 tys. zł na remont wieży kościoła oraz niezbędne instalacje; Świętych Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju – 393 tys. na elewację; Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Różance – 269 tys. na polichromię kościoła w Niemojowie; św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach – 264 tys. zł na ołtarz Dusz Czyśćcowych; św. Mikołaja w Domaszkowie – 200 tys. zł na wymianę pokrycia dachu; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim – 178 tys. zł na ołtarz św. Benedykta; Bożego Ciała w Bielawie – 162 tys. zł na remont dachu; Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie – 119 tys. zł na kontynuację remontu ołtarza głównego; Wszystkich Świętych w Strzelcach – 90 tys. zł na remont elewacji; św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie – 53 tys. zł na remont elewacji kościoła i 42 tys. zł na konserwację zabytkowego wyposażenia.

… i od konserwatora

Wiele z tych obiektów otrzymało wcześniej wsparcie od województwa dolnośląskiego. Wśród nich byli: świdnicka katedra – 270 tys. zł; parafia św. Anny w Ząbkowicach Śląskich – 260 tys. zł. Dalej w kolejności są parafie: św. Mikołaja w Doboszowicach – 150 tys. zł; św. Jerzego w Dzierżoniowie – 140 tys. zł; św. Mikołaja w Domaszkowie – 100 tys. zł; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim – 100 tys. zł; św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu – 100 tys. zł; Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Bojanicach – 70 tys. zł; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Różance – 50 tys. zł i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej – 50 tys. zł.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-05 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Remont „Serca”

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

Adam Szewczyk

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

O remoncie szczecińskiego sanktuarium NSPJ z kustoszem tego świętego miejsca ks. dr. Jarosławem Staszewskim SChr rozmawia Adam Szewczyk.

Więcej ...

USA/ Trump: Stoję tu przed wami tylko dzięki łasce Boga

2024-07-19 07:35

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Nie powinno mnie tu być, stoję tu przed wami tylko dzięki łasce Boga - powiedział były prezydent USA Donald Trump podczas przemówienia na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej w Milwaukee.

Więcej ...

Rozmowa o historii wielkiej miłości oraz o tajemnicy człowieczeństwa

2024-07-19 13:34

Mat.prasowy

O historii wielkiej miłości oraz o tajemnicy człowieczeństwa rozmawiają ks. prof. Robert Skrzypczak i Paweł Zuchniewicz, autor książki „Miłość do śmierci”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna