Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2022, str. 9

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stało się Nowe Światło

„Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, aby rozświetlić tak nasze osobiste mroki, jak i wszelkie ciemności nocy naszych czasów” – przypomina o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, w tegorocznych życzeniach wielkanocnych.

I podkreśla, że „stało się Nowe Światło, bo Jezus powstał z grobu”, a więc życie jest silniejsze niż śmierć, dobro jest silniejsze niż zło, miłość jest silniejsza niż nienawiść, a prawda jest silniejsza niż kłamstwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Niech tegoroczne Wielkanocne Święta ożywią i umocnią w nas naszą chrześcijańską nadzieję; niech będą czasem radosnego spotkania ze «Słońcem, które nie zna zachodu» – naszym zmartwychwstałym Panem – Jezusem Chrystusem; niech będą pełne Bożego światła i pokoju” – życzy jasnogórski przeor.

Mądrość Krzyża i blask Zmartwychwstania

O głębi duchowości paulińskiej, w której ukryta jest tajemnica krzyża i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, przypomina o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. – To uniwersalna duchowość, która dzieje się na styku Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania – podkreśla.

Zakonnik wskazuje na wymowną pierwotną nazwę wspólnoty paulinów, która brzmiała: Bracia Świętego Krzyża. Wyrosła ona w XIII wieku z ducha średniowiecznej mistyki krzyża, która streszczała się w pragnieniu św. Bernarda z Clairvaux, aby Memoria passionis Christi przeniknęła całą ludzką egzystencję i zmuszała do odpowiedzi życiem na Ukrzyżowaną Miłość.

„Mądrość Krzyża” obrał dla jednoczonych przez siebie pustelników naddunajskich bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, uznawany za założyciela Zakonu Paulinów. Odtąd ma ona ustawicznie przypominać białym mnichom o naśladowaniu Chrystusa, bezwarunkowym pójściu za ogołoconym Mistrzem, który jest posłuszny aż do śmierci krzyżowej. Pierwszy zaś klasztor otrzymuje znamienny programowy tytuł – św. Krzyża.

– Skupienie na krzyżu to zachęta do odwagi, by wziąć swoje życie takim, jakie ono jest, wraz z podjęciem pokuty. Wtedy zmartwychwstanie nie będzie jakąś odległą nadzieją, ale rzeczywistością, w której żyjemy – zaznacza o. Legan.

Reklama

Zauważa, że biel paulińskiego habitu przypomina o szacie zbawionych z Janowej Apokalipsy, czyli tych, którzy przez zmartwychwstanie Chrystusa otrzymali odkupienie; biały habit jest jak biel całunu Chrystusa, który jest znakiem zmartwychwstania, zwycięstwa życia jaśniejącego nad ciemnościami śmierci. My już żyjemy zmartwychwstaniem, już żyjemy życiem ludzi zbawionych.

Zakonnik zaznacza: „Jasna Góra jest też Górą Zmartwychwstania, zintensyfikowaną Ewangelią dla Polaków”. Tu zmartwychwstawanie pielgrzymów zawsze dokonuje się nie przez działanie człowieka, ale przez sakramenty, czyli przez działanie Boga w człowieku. – Tu najwyraźniejszym znakiem jest konfesjonał, gdzie człowiek wchodzi umarły, choć nawet nie musi o tym wiedzieć, a wychodzi żywy – nie swoim życiem, a życiem Chrystusa – podkreśla o. Legan.

Na Jasnej Górze niemal nieustannie sprawowana jest Eucharystia. W 2021 r. kapłani celebrowali Mszę św. ponad 50 tys. razy, udzielono prawie 1 mln Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili penitentom prawie 21 tys. godzin.

Proces duchowej przemiany człowieka jest zawsze związany z misterium paschalnym, bo jest w mocy Chrystusa. Także maryjny charakter paulińskiej duchowości prowadzi do Jezusa. Jasnogórska Hodegetria wciąż wskazuje na Syna i podpowiada: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”, a żyć będziecie, zmartwychwstaniecie.

Jasnogórski flesz

• 19 kwietnia – pielgrzymka maturzystów arch. łódzkiej.

• 20 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. radomskiej i opolskiej.

• 21 kwietnia – pielgrzymka maturzystów diec. bydgoskiej i drohiczyńskiej; etap archidiecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez „Civitas Christiana”.

Reklama

• 23 kwietnia – Świecki Instytut Salezjański; nocna piesza pielgrzymka z Piekar Śląskich; pielgrzymki: karawaningowa i Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

• 24 kwietnia – pielgrzymki Rodzin Katyńskich i maturzystów diec. zielonogórsko-gorzowskiej; Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-04-12 12:20

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Pożegnanie poety

2024-03-28 17:13

Biuro Prasowe AK

- Niepoprawny indywidualista, a jednak bardzo przywiązany do wspólnoty ducha, obyczaju, kultury, języka – mówił o zmarłym poecie abp Wacław Depo.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...