Reklama

Wiadomości

Wielkanoc w Italii

Witold Casetti

Witold Casetti

We Włoszech na Wielkanoc mówi się „Pasqua”; słowo to wywodzi się z żydowskiego „Pesah”, które wśród Żydów oznacza uroczystość upamiętniającą wyzwolenie z niewoli egipskiej.

Tak bardzo podobają mi się dwa polskie słowa: „wielka” i „noc”, które razem tworzą jedno niezwykłe: „Wielkanoc”. To cudowny czas, w którym Jezus zmartwychwstał! We Włoszech na Wielkanoc mówi się Pasqua; słowo to wywodzi się z żydowskiego Pesah, które wśród Żydów oznacza uroczystość upamiętniającą wyzwolenie z niewoli egipskiej. Mimo że włoskie dzieci wiedzą, co to święto oznacza dla chrześcijan, nazwa ta nie jest tak jasna i prosta jak w przypadku języka polskiego.

Jak wygląda Wielkanoc w Italii? Ponieważ urodziłem się we Florencji, nie mogę nie zacząć od wydarzenia, które powtarza się w Niedzielę Wielkanocną od 400 lat (w tym roku przypada okrągła rocznica!) i zwane jest Lo scoppio del Carro (pęknięcie, wybuch wozu). Zdobiony wózek, zwany również brindellone, został wyprodukowany po raz pierwszy w 1622 r. Ma on kształt wieży o wysokości dwóch-trzech pięter i jest ciągnięty przez dwa woły przyodziane w ozdobne girlandy po ulicach Florencji aż do Piazza del Duomo. Wszystko zaczyna się ok. godz. 10, kiedy mechaniczny gołąb uderza w wózek przed florencką katedrą i zapala znajdujące się w nim fajerwerki.

Jak świętuje reszta Włoch? Najważniejszym dniem jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – tak jak w Polsce. W tym dniu przerywa się Wielki Post i rozdaje się jajka oraz słodycze w kształcie gołębi (colomba) oraz czekoladowe jajka. W Cividale del Friuli (Udine) odbywa się Gioco del Truc (Gra w Truc): zawodnicy starają się, aby kolorowe jajka stykały się ze sobą i toczyły się po dnie pochyłej niecki wypełnionej piaskiem, przy entuzjazmie wszystkich uczestników zabawy, którzy dopingują zawodników. W Emilii-Romanii, w Fiorenzuola d’Arda (Piacenza), odbywa się natomiast jedno bardzo ekscytujące wydarzenie, które nazywa się Pont e Cul. To trudny test umiejętności, który zwykle ma miejsce po niedzielnej Mszy św. Nazwa odnosi się do budowy jajka: ponta to jego wierzchołek, a l’cull – spód. Celem gry jest rozbicie końcówek jajek przeciwników za pomocą jajek ugotowanych na twardo. W Bormio tradycją wielkanocną jest parada powozów udekorowanych kwiatami i mchem, które są niesione przez młodych ludzi w tradycyjnych strojach. W środkowo-północnej części kraju – La Sagra e il Palio dell’uovo w Tredozio – odbywają się uroczystości wielkanocne, których centrum jest jajko, z zabawami, bitwami i paradami pływaków. Sycylia jest z kolei bogata w dawne lokalne rytuały i zwyczaje, podczas których zamaskowane postacie paradują ulicami miast. Do najciekawszych zwyczajów należą: Real maestranza w Caltanissetta, którego początki sięgają czasów hiszpańskich, Processione dei Misteri w Trapani – całodniowa procesja pasyjna, podczas której na dwudziestu platformach niesione są realistyczne rzeźby wykonane z drewna, płótna i kleju, oraz uroczystości w Prizzi i Adrano, których XVIII-wieczna tradycja przekazywana jest z ojca na syna.

Reklama

A co jedzą Włosi podczas Wielkanocy? Większość przepisów wielkanocnych opiera się na mięsie baranka. Od czasów Starego Testamentu zwierzę to było symbolem ofiary. Dla chrześcijan staje się więc ono symbolem ofiarowania Chrystusa. Dawniej mięso, które było bardzo drogie, jadano tylko na specjalne okazje, dlatego pojawienie się jagnięciny na stole oznaczało, że jest okazja do świętowania. Dziś jagnięcinę można podawać na wiele różnych sposobów – od najbardziej typowych kotletów pieczonych w piekarniku do wykwintnych dań.

Podobnie jak w Polsce na włoskich stołach obecne są jaja. Już w kulturze pogańskiej jajko symbolizowało odrodzenie i przejście od zimy do wiosny. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa stało się symbolem zmartwychwstania. Najbardziej typowym sposobem podania jajka w okresie wielkanocnym jest jajko ugotowane na twardo, ewentualnie z dodatkiem warzyw. Z kolei doskonałym deserem po obiedzie wielkanocnym jest czekoladowe jajko – uwielbiane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci za słodycz i niespodzianki, które w sobie kryje.

Z jednej strony bardzo polecam spędzenie Wielkanocy w Italii – zgodnie z włoską tradycją, która mówi, że święta te można spędzić, z kim tylko się chce, w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, które należy spędzić z rodziną; z drugiej – ryzyko jest takie, że piękno Włoch i pogoda sprawią, iż zapomnimy o świętowaniu najważniejszego dnia dla chrześcijan, dnia, gdy Jezus przezwycięża śmierć i zmartwychwstaje!

2022-04-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lato po włosku

Witold Casetti

Witold Casetti

Dokąd jechać na wakacje we Włoszech? Zapraszam na długą podróż po zakątkach mojej Toskanii.

Więcej ...

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

2022-08-06 21:00

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

Więcej ...

Kanada: 40. piesza pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland

2022-08-09 14:06

Mat.prasowy

8 sierpnia br., w poniedziałek rano, wyruszyła w Kanadzie, 40. piesza pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Tegoroczne hasło pielgrzymki: "Wstań, ustanowiłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś" prowadzi pątników w modlitewnym nastroju i wielkiej radości po dwóch latach przerwy. Podczas 6 dni ponad 200 pątników pokona ponad 150 kilometrów, a w kolejne dni dołączy jeszcze około 800 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji