Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Relikwie Orędowników

Podczas wprowadzenia relikwii w parafii

Piotr Lorenc/Niedziela

Podczas wprowadzenia relikwii w parafii

Bp Grzegorz Kaszak wprowadził do parafii NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym relikwie św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności.

Uroczystość odbyła się 3 kwietnia w dniu wizytacji kanoniczej. Jak zapowiedział ks. proboszcz Józef Lenda relikwie zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanej kaplicy, w której znajdują się już relikwie św. Rity, św. Ojca Pio i bł. Carla Acutisa. Po liturgii bp Grzegorz spotkał się z grupami i wspólnotami działającymi w parafii, zapoznając się z rozlicznymi dziełami i projektami przez nie prowadzonymi. – Wizytacja kanonicza to nie jest mój wymysł. Ustalił to Ojciec Święty. Podczas wizytacji mam was bliżej poznać, określić to, co jest potrzebne, by wasza wspólnota rozwijała się jeszcze lepiej – powiedział bp Kaszak, tłumacząc cel swojej wizyty.

Jak to jest w zwyczaju podczas wizytacji proboszcz miejsca zdaje relację z tego, co wydarzyło się od ostatniego spotkania. I nie inaczej było w parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. Ks. prał. Józef Lenda – proboszcz parafii złożył szczegółowe sprawozdanie z ostatnich 5 lat życia parafii. Rozpoczął od przypomnienia powstania parafii. – Nasza parafia została erygowana 6 stycznia 1984 r. przez kard. Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Natomiast starania o kościół sięgają lat 60. poprzedniego wieku. O kościół w Osiedlu Stałym zabiegał już kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież, a dzisiaj św. Jan Paweł II. Nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ musiałbym poświęcić na to dużo czasu. Powiem tylko, jak niektórzy z rządzących wówczas mówili: „prędzej im wyrośnie kaktus na dłoni, jak na Osiedlu Stałym będzie kościół”. Kaktus nie wyrósł, a kościół jest, a to dzięki Bożej Opatrzności i staraniom parafian – powiedział ks. Józef Lenda.

Omówił także życie religijne parafii. – Obecnie wspólnota liczy 9 813 mieszkańców, z tego we Mszy św. niedzielnej uczestniczy ok. 1400 osób. A to jest połowa z tych, którzy uczęszczali przed pandemią – podkreślił proboszcz. Zaznaczył, że oprócz sprawowanych codziennie Mszy św., jest prowadzona całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a w każdą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ponadto w każdą 1. sobotę miesiąca odprawiane jest nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, w każdy piątek nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00, a o godz. 18.00 nabożeństwo do bł. Carlo Acutisa, szczególnie dla dzieci i młodzieży. W każdy 2. poniedziałek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do św. Andrzeja Boboli, w każdy 4. wtorek miesiąca nabożeństwo do św. Ojca Pio, a w każdy 3. czwartek miesiąca nabożeństwo do św. Rity. – W parafii jako wspólnocie wspólnot mamy: 30 żywych róż, tj. 600 czcicieli Matki Bożej Różańcowej, którzy codziennie modlą się na różańcu, liturgiczną służbę ołtarza, grupę modlitewna św. Ojca Pio, wspólnotę Krwi Chrystusa, Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi, scholę dziecięca, zespół charytatywny, grupę seniorów, koło Radia Maryja, grupę AA oraz grupę walczących z nałogiem byłych narkomanów i hazardzistów – wyliczał ks. Lenda.

Reklama

Proboszcz przedstawił także sprawy gospodarcze parafii. – Od ostatniej wizytacji ukończono budowę plebanii, wykonane zostały ołtarze: Najdroższej Krwi Chrystusa, św. Rity, św. Andrzeja Boboli, bł. Carlo Acutisa i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zostały też wykonane witraże: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, św. Ojca Pio i Cudu nad Wisłą. Ukończono ogrodzenie cmentarza, jak również ułożono kostkę brukową w głównych alejkach cmentarza.

A co w parafii jeszcze pozostało do zrobienia? Budowa organów piszczałkowych i witraż z Matką Bożą Częstochowską oraz ze św. Janem Pawłem II i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.

2022-04-12 12:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powodów do radości jest wiele

Podczas wprowadzenia relikwii

Marzena Cyfert/Niedziela

Podczas wprowadzenia relikwii

Parafia św. Alberta Wielkiego ma nowego wyjątkowego parafianina i orędownika w postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, obecnego w relikwiach.

Więcej ...

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2022-12-09 15:07

Fundacja im. Heleny Kmieć

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać błogosławioną. Powołano postulatora procesu beatyfikacyjnego, którym został salwatorianin ks. Paweł Wróbel.

Więcej ...

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...