Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Żeby wyrazić siebie

Grupa teatralna Maska razem z Anną Dymną i Lidią Jazgar – pamiątkowe  zdjęcie po odebraniu nagród

Barbara Piechnik

Grupa teatralna Maska razem z Anną Dymną i Lidią Jazgar – pamiątkowe zdjęcie po odebraniu nagród

Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – przyznaje Żaneta Zelek – terapeutka grupy teatralnej Maska z Ujanowic – laureatów tegorocznej „Albertiany”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół działa przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Ujanowicach, gdzie w ramach zajęć teatralnych co roku powstaje spektakl, na który zapraszani są m.in. uczniowie z okolicznych szkół. W minionych latach grupa odnosiła sukcesy w Przeglądzie Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych w Brzesku (2018; I miejsce – „Rzepka”), (2019; III miejsce – „Piękna i bestia”), (2021; III miejsce – „Dyzio marzyciel”).

Nagrodzony spektakl

Na ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, w którym zespół uczestniczył po raz pierwszy, przygotowali spektakl W głowie się nie mieści! Jurorzy docenili efekty ich pracy i w regionie III (gdzie oceniano spektakle zgłoszone przez zespoły z województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego) przyznali twórcom z Ujanowic I miejsce!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie uroczystego finału, który odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, zaprezentowali nagrodzone przedstawienie. – Grupa teatralna „Maska” składa się z 9 aktorów w przedziale wiekowym od 20 do 60 lat – poinformowała Lidia Jazgar, a Anna Dymna zaznaczyła: – Kontakt z widzem pozwala im zapomnieć o barierach, z którymi muszą się zmierzać na co dzień, bo najważniejsze dla tych aktorów jest wsparcie emocjonalne i wiara całej społeczności w sukces!

W nagrodzonym przedstawieniu wystąpili: Anna Wcisło, Dominik Augustyn, Kamil Wcisło, Mateusz Florek, Paweł Wcisło, Józef Joniec, Elżbieta Nakielny, Barbara Augustyn oraz Michał Wcisło. Twórcy zaprezentowali znane wiersze (np. Samochwała, Idzie Grześ przez wieś, Okulary) ukazujące w sposób humorystyczny nieodpowiednie zachowania. W finałowej scenie przekonują: „Pamiętajcie moi mili, jeśli ktoś jest źle wychowany, wszędzie będzie niemile widziany. A kiedy dobrze się zachowuje, ten na dobro zasługuje!”.

Zaskoczenie, radość, satysfakcja

Jak podkreślano, zwycięstwo jest efektem pracy aktorów oraz opiekunów grupy – terapeutów ze ŚDS w Ujanowicach: Żanety Zelek, Beaty Garbacz, Barbary Piechnik i Katarzyny Zelek. – To było dla nas ogromne zdziwienie i zaskoczenie, nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – przyznaje Żaneta Zelek. Równocześnie zaznacza, że terapeuci potrafią się cieszyć z każdego najdrobniejszego osiągnięcia aktorów grupy teatralnej Maska. Podkreśla, że w lokalnej społeczności ich sukces został nagłośniony i wiele osób gratulowało twórcom.

Reklama

Z rozmowy wynika, że terapeuci najpierw pracują indywidualnie, a próby z grupą są organizowane, gdy aktorzy znają już swoje role. – Za każdym razem poświęcamy na te przygotowania wiele czasu, energii, ale przede wszystkim wkładamy w te działania dużo serca – przyznaje Żaneta Zelek. I podkreśla: – Również osoby z niepełnosprawnościami potrzebują wyrazić siebie, przekazać emocje. Dzięki udziałowi w przedstawieniach ich twórcy są bardziej otwarci, przełamują strach, uczą się pokonywać stres w trakcie występu przed publicznością. Wzmacnia się ich poczucie wartości, mają też możliwość rozwinięcia swej kreatywności. Zaczynają wierzyć w siebie, a to ich motywuje do kontynuowania tego typu zajęć. Zapewnia, że także prowadzący zajęcia czerpią wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Gdy pytam o plany grupy teatralnej Maska, Żaneta Zelek uchyla rąbka tajemnicy: – Ktoś już zaproponował, żeby to był kabaret…

Podziel się:

Oceń:

2022-04-26 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lek na samotność

Ewa Biedroń

W Wielkim Poście możemy zrobić coś dobrego dla chorych i seniorów. Jałmużna to nie tylko materialne wsparcie, to także czas poświęcony drugiemu człowiekowi.

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...