Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W hołdzie powstańcom

Pomnik powstańców z 1920 r.

Archiwum parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu

Pomnik powstańców z 1920 r.

Ogłoszono diecezjalny konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu, który został zburzony podczas II wojny światowej.

Diecezja sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Rok 2022 będzie więc przeżywany jako diecezjalny jubileusz i czas dziękczynienia za wszelkie dobro duchowe i materialne. Świętowanie jubileuszu łączy w sobie wymiar religijny i patriotyczny. Dlatego też dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Borda ogłosił „Diecezjalny konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu”.

– Diecezja sosnowiecka, w 30. rocznicę powstania, obchodzi 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski pod hasłem: „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”. Organizowany konkurs wpisuje się w te obchody; jest drugim z cyklu, które zostały zaplanowane w roku jubileuszowym – powiedział ks. Borda. Honorowy patronat nad konkursem sprawują bp Grzegorz Kaszak oraz Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca. Organizatorem jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przy współudziale Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Trzeba wiedzieć, że Zagłębie Dąbrowskie stało się naturalnym zapleczem dla powstańców śląskich. A udział mieszkańców Zagłębia był znaczący. Dlatego po zakończeniu II powstania, 19 grudnia 1920 r. w Sosnowcu odsłonięto pomnik ku czci poległych w walkach. Na uroczystości zgromadziło się blisko 100 tys. ludzi. Obecni byli m.in. Wojciech Korfanty oraz marszałek Sejmu Rzeczypospolitej – Wojciech Trąmpczyński. Pomnik został zniszczony w czasie II wojny światowej. Na jego fundamentach wybudowano kaplicę Wszystkich Świętych na cmentarzu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – wyjaśnia ks. Borda.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu naszej diecezji. Jego cele to: odkrycie przez młodzież uczestniczącą w konkursie wkładu Zagłębia i jego mieszkańców w powstania śląskie; uświadomienie, że Zagłębie było jednym z pierwszych ośrodków państwa polskiego, które udzieliło wsparcia Górnoślązakom, walczącym wówczas o włączenie swej ziemi do odrodzonej niecały rok wcześniej Rzeczypospolitej; przypomnienie najpiękniejszych kart wspólnej historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Organizatorom chodzi również o pobudzanie wyobraźni i kreatywności plastycznej młodych, kształtowanie postaw religijno-patriotycznych; wykorzystanie różnorodnych technik artystycznych oraz zachęcenie do dzielenia się własnymi talentami.

Reklama

Konkurs ma charakter jednoetapowy. Prace będą oceniane w trzech kategoriach: uczniowie klas I-IV i V-VIII szkoły podstawowej, uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy mają za zadanie wykonać przestrzenną pracę plastyczną dowolną techniką, wykorzystując w tym celu różne materiały, np.: deskę, płytę piankowo-kartonową, sklejkę elastyczną, modelarską, piankę, tekturę, papier, kamienie, drewno, farby, listwę, masę solną, glinę samoutwardzalną; bez używania materiałów nietrwałych, przedstawiającą replikę odsłoniętego 19 grudnia 1920 r. w Sosnowcu przy ul. Smutnej pomnika Powstańców Górnośląskich. Makieta z odtworzonym pomnikiem nie może przekroczyć 40 cm wysokości; podstawa do 50 cm.

Po wykonaniu pracy należy ją dostarczyć na adres: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu do 6 maja br. Oceny prac dokona powołane przez organizatorów jury. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 maja na stronie: katecheza.sosnowiec.pl . Ekspozycja wybranych prac konkursowych zostanie zorganizowana w Wydziale Katechetycznym w Sosnowcu. Dla autorów najlepszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe. A wspomniane nagrody będzie można odebrać w siedzibie Wydziału Katechetycznego.

2022-04-26 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Tobie Polsko” – hołd dla powstańca śląskiego śp. Franciszka Jędrychy

Katarzyna Kulińska-Pluta

Grób śp. Franciszka Jędrychy walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej i III powstaniu śląskim został odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...