Wapno na alergię?
Dość powszechnie uważa się, że wapno, czyli preparaty wapnia (m.in. węglany, mleczany), skutecznie pomaga osobom uczulonym w łagodzeniu objawów. Tymczasem brakuje podstaw patofizjologicznych do suplementacji wapnia w leczeniu odczynów alergicznych, a żadne z przeprowadzonych badań klinicznych nie wykazało skutecznego wpływu preparatów wapnia na złagodzenie objawów alergii.
Alergii nie trzeba leczyć?
To jeden z największych błędów popełnianych przez alergików: mimo dolegliwości wielu z nich nie podejmuje terapii. Nieleczona alergia przede wszystkim zmniejsza komfort życia oraz może wywołać (szczególnie alergia związana z układem oddechowym) inne powikłania chorobowe, takie jak astma oskrzelowa lub zapalenie zatok. Dlatego nie należy bagatelizować alergii – trzeba zgłosić się po pomoc do lekarza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zachorować można tylko w dzieciństwie?
Alergia, faktycznie, często daje o sobie znać u najmłodszych. Zdarza się, że z upływem lat jej objawy słabną lub przechodzą w inną postać. Istnieje zjawisko zwane „marszem atopowym” lub „marszem alergicznym”, kiedy pierwszą manifestacją alergii w życiu dziecka jest alergia na pokarmy lub atopowe zapalenie skóry, które przechodzi w objawy alergii ze strony układu oddechowego – czyli np. w astmę oskrzelową.
Alergicy czują się lepiej nad wodą?
To prawda, większość chorych czuje się lepiej przy dużych zbiornikach wodnych, ponieważ pyłki osadzają się na wodzie i wokół niej ich stężenie jest niższe.
W domu alergika musi być sterylnie czysto?
Reklama
Niekoniecznie, sterylność wcale nie jest wskazana, bo osłabia odporność, ale jeśli masz alergię na roztocze kurzu i zarodniki grzybów, zadbaj o to, by było ich w domu jak najmniej. Pozbądź się dywanów, zasłon i wszelkich „łapaczy” kurzu; często odkurzaj, wietrz mieszkanie.
Alergik nie może mieć zwierzątka?
Powszechnie uważa się, że najbardziej uczula sierść zwierząt, tymczasem najwięcej alergenów jest w wydalinach i wydzielinach (ślina, pot, mocz, krew) oraz na naskórku – sierść jest jedynie nośnikiem.
Alergia wziewna współistnieje z alergiami pokarmowymi?
Alergikom zapewne znane jest zjawisko alergii krzyżowych. W wyniku podobieństwa budowy alergenów wziewnych i pokarmowych po zjedzeniu niektórych pokarmów dochodzi do nasilenia objawów takich jak nieżyt nosa, kichanie, łzawienie oczu lub obrzęk języka, warg. Przykładem alergii krzyżowej jest uczulenie na brzozę oraz seler, marchew, jabłko, orzechy, ananasa czy pomidora. /A.M.