Reklama

Zdrowie

Trudna codzienność

2022-05-11 07:24

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 73

Adobe Stock

W walce z alergenami nie wystarczy diagnoza i przyjmowanie leków. Konieczne są znajomość „przeciwnika” i dobra taktyka postępowania.

Alergeny są obecne nie tylko w powietrzu. Nie brakuje ich także w każdym, nawet najczystszym mieszkaniu. Co zatem możemy zrobić, by się przed nimi uchronić?

Sterylna sypialnia

Przy uczuleniu na roztocze kurzu domowego warto pamiętać, że te mikroskopijne organizmy żerują na złuszczonych fragmentach ludzkiego naskórka, dlatego najczęściej występują w pościeli, materacach i kocach. Pościel osoby uczulonej powinna być prana co 2 tygodnie w temperaturze powyżej 60oC. W takiej samej temperaturze co 6-12 tygodni powinny być prane poduszki i kołdry z wypełnieniem antyalergicznym.

Zimno, gorąco

Reklama

W upalne dni materace, poduszki i kołdry można wystawić na działanie słońca na co najmniej 3 godziny. Roztocze obecne są również m.in. w dywanach, meblach tapicerowanych i pluszowych zabawkach. W miarę możliwości warto pozbyć się dywanów i ciężkich zasłon, do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA, a powierzchnie wodoodporne wycierać na mokro. Z kolei dziecięce zabawki pluszowe można co kilka tygodni wkładać do zamrażarki.

W zgodzie z kalendarzem

Osoby uczulone na pyłki roślin powinny na bieżąco śledzić kalendarz pylenia. Najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce są pyłki traw. Ich największe nasilenie notujemy od połowy maja do połowy lipca. W przypadku uczulenia na pyłki chwastów częstą przyczyną są pyłki bylicy, których stężenie kumuluje się w lipcu i sierpniu. Pyłki drzew mogą być obecne w powietrzu już w styczniu i lutym, kiedy to pyli leszczyna. Pyłki brzozy, które są częstym alergenem, pojawiają się zwykle na przełomie marca i kwietnia. Pylenie wielu roślin przypada na okres lata, dlatego planując urlopowy wyjazd, alergicy powinni uwzględnić stężenie pyłków w okolicy miejsca, w które się wybierają.

Przyda się maseczka

W okresie nasilonego stężenia alergenu trzeba ograniczyć wychodzenie z domu, ewentualnie korzystać ze spacerów po deszczu. Kontakt z alergenem zmniejszymy, gdy założymy okulary i maseczkę. Po powrocie do domu warto wziąć prysznic i zmienić ubranie. Pamiętajmy, że pyłki roślin mogą być przenoszone również przez domowe zwierzęta wychodzące na zewnątrz, ponieważ przyczepiają się do ich sierści.

Niebezpieczne grzyby

Reklama

Alergia wziewna może być wywołana przez grzyby i pleśnie, które są powszechnie obecne w środowisku, m.in. na pniach drzew i na liściach. W domu szybko namnażają się w wilgotnych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Pomieszczenia te powinny być często wietrzone i suche. Warto usunąć z domu kwiaty doniczkowe, dbać na bieżąco o czystość lodówki, szybko usuwać z niej psujące się produkty. Lepiej unikać prac wymagających kontaktu z glebą, zwłaszcza grabienia opadłych liści.

Ciężka artyleria

Nowoczesnym antidotum dla osób z astmą o ciężkim przebiegu jest terapia biologiczna. Działa ona bezpośrednio na komórki układu immunologicznego (eozynofile), które są odpowiedzialne za proces zapalny w drogach oddechowych. Taka terapia odbywa się w oddziałach i poradniach leczenia astmy ciężkiej. Jeśli pacjent używa sterydów wziewnych w wysokich dawkach wraz z innymi lekami stabilizującymi chorobę, a mimo to pojawiają się zaostrzenia astmy, powinien skorzystać z porady w ośrodku specjalizującym się w leczeniu ciężkiej astmy.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej

2022-05-11 07:24

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 70-71

Adobe.Stock

Co nas uczula? Jak postępować w przypadku stwierdzonej alergii? Co jeść w zamian?

Więcej ...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

2022-05-25 09:50

fb.com/tomaszsamolyk

Znany katolicki youtuber Tomasz Samołyk w swoim najnowszym filmie dzieli się opinią na temat ostatnich wydarzeń związanych z papieżem.

Więcej ...

Premier Heger: jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie kolej na Słowację

2022-05-25 19:24

Adobobe.Stock/PAP

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj. Uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie - relacjonują słowackie media.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże